Duşhanbe'de ne yenir? Ne içilir?
Duşhanbe'de ne yenir? Ne içilir?

Tacikistan’ın başkenti ve ülkenin en gelişmiş şehri olan Duşanbe, bu ülkeye gelenlerin en fazla uğradığı noktalardan biridir. Tabi buna rağmen ülkenin gelişmişlik anlamında dünyanın pek çok yerinden geri kaldığını bilmenizde ve beklentinizi ona göre düşük tutmanızda fayda var.

Duşanbe’de Ne Yenir? Ne İçilir?

“Duşanbe’de ne yenir? Ne içilir?” sorusu için şimdiye kadar paylaştığımız listelere göre daha zayıf bir liste ile karşı karşıya kalacaksınız. Burada diğer şehirlere nazaran daha az yemek çeşidi ve daha daha az yeme içme mekanı bulunuyor.

Dünyanın neredeyse her yerinde mağazaları bulunan zincir mekanlara burada çok fazla rastlamak mümkün olmuyor. Bu nedenle Duşanbe’ye geldiyseniz yöresel tatlara kendinizi alıştırmakta fayda var. Yemeklerin yanında da tıpkı ülkemizde ekmek yeme kültüründe olduğu gibi “bazlama” yendiğini de belirtelim.

Fiyat konusunda geldiğimizde ise şehirdeki yeme içme fiyatlarının ülkemizden bir tık daha uygun olduğunu, dolayısıyla dünyanın pek çok noktasına göre Duşanbe’de daha uygun fiyatlara yeme içme ihtiyacınızı giderebileceğinizi söyleyebiliriz.

Şimdi dilerseniz yaptığımız araştırmalar sonucunda hazırladığımız “Duşanbe’de ne yenir? Ne içilir?” listemize geçelim;

1. Kefir

Bu lezzeti şehirdeki restoranların çoğunda kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 

Kefir
Kefir

Ayrana benzeyen bir içecek olan kefir, Duşanbe’de oldukça yaygın olarak içilmektedir. Vücudun direncini muazzam derece arttıran bu içeceği şehir halkı genellikle sabah kahvaltılarında tüketmektedir.

2. Kurutab Yemeği

Bu yemek özellikle Duşanbe’deki evlerde hazırlanmaktadır. Eğer bir Duşanbeli arkadaş edinirseniz belki evinde sizi misafir ederek bu yemeği tatmanızı sağlayabilir 🙂

Kurtab Yemeği
Kurtab Yemeği

Duşanbe’nin ve Tacikistan’ın geleneksel yemeklerinden biri de kurutab yemeği. Bu yemek bölge halkının en sevdiği yiyeceklerden biridir. Yöresel olarak hazırlanan ekmek parçalara bölünerek bir sacın altına serpilmekte ve üzerine çeşitli sebzeler doğranarak servis edilmektedir. Oldukça hafif ve sağlıklı olan bu yemek salatayı andırmaktadır.

3. Plov

Merve Restaurant (adres ve bilgi)

Plov
Plov

Plov ismi verilen bu yemek de bir çeşit etli pilavdır. Pirinç pilavı üzerine serpiştirilmiş kuşbaşı etlerinin yanı sıra yemek içinde şalgam ve havuç gibi sebzeler de eklenmektedir. Bizce Duşanbe’ye gelmişken bu geleneksel pilav türünü mutlaka deneyin.

4. Çay

Çayı, Duşanbe’nin her yerinde bulup içebilirsiniz. 

Çay
Çay

Çay, Duşanbe halkı için olmazsa olmaz şeylerden biridir. Ülkemizde de çok sevilen ve milli içeceğimiz kabul edilen çay, Duşanbe’de hem sabah kahvaltılarında hem de günün diğer saatlerinde bolca tüketilmektedir. Eğer bir çay müdavimiyseniz bu sizin için çok iyi bir haber 🙂

5. Baklava

Cafe Merve (adres ve bilgi)

Baklava
Baklava

Ülkemizde görmeye alıştığınız lezzetler aynı zamanda “Duşanbe’de ne yenir? Ne içilir?” sorusunun da cevabı olabiliyor. Gaziantep ile özdeşleşmiş olan “baklava” da bu lezzetlerden biri. Özellikle Cafe Merve’de baklava da dahil olmak üzere bol miktarda Türk mutfağına ait tatları bulabilirsiniz.

6. Tajik Non

Tajik Non
Tajik Non

Eğer Tacikistan’a ve de Duşanbe’ye gitmeden önce Duşanbe’nin geleneksel yemekleri hakkında bir araştırmaya girip otantik tatların peşine düşerseniz bu şehirde ekmeğin çok önemli bir beslenme ögesi olduğunu göreceksiniz. Tajik non ise şehirde en çok sevilen ve tüketilen ekmek türlerinden biridir. Bizim Ramazan pidemize benzediğini de dipnot olarak düşmekte fayda var. Bu ekmeği bulmak çok zor değil. Bunu sokaklarda, marketlerde ve fırınlarda, yani kısaca şehrin her yerinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

7. Etli Börek

Bu böreği şehirdeki fırınlardan ya da marketlerden bulabilirsiniz. 

Tajik Meat Pie

Yoğun açlıkların hızlı ve besleyici atıştırmalığı etli börek, Türk damak tadına hitap eden ve oldukça doyurucu olan bir menü olabilir. Her fırında bulabileceğiniz bu böreğin iç harcı çoğunlukla sığır eti ile soğan, kişniş ve kimyon ile yapılmaktadır.

8. Helva

Helva
Helva

Ülkemizde şeker krizlerinde ilk akla gelen ve çok pratik bir şekilde hazırlanan helva, “Duşanbe’de ne yenir? Ne içilir?” sorusu için de en çok verilen cevapların başında gelmektedir. Helvanın üzeri tıpkı ülkemizde olduğu gibi fındık, ceviz, fıstık gibi yemişlerle süslenerek daha güzel bir görünüme sahip olmaktadır.

9. Shawarma

Al Sham Restaurant (adres ve bilgi)

Shawarma
Shawarma

Bir tür dürüm olan shawarma kültürü Dushanbe’de de oldukça yaygındır. İnsanlar pratik bir şekilde karnını doyurmak istediğinde ilk olarak shawarmayı tercih etmektedir. Bazlama içine soslarla lezzetlendirilmiş çoğunlukla tavuk eti sarılarak çok kolay bir şekilde yenebilen ve hayli lezzetli olan bir yemek ortaya çıkmaktadır.

10. Kebab

Kebob House (adres ve bilgi)

Kebap
Kebap

Konu Orta Doğu mutfağı ise orada mutlaka kebaba ayrı bir yer açmak gerekiyor. Duşanbe’de de haliyle en çok sevilen yiyeceklerden biri kebap oluyor. Özellikle şiş kebap, şehirde çok seviliyor ve şehre gelen ziyaretçiler tarafından da en fazla tercih edilen kebap türlerinin başında geliyor.

Şayet Duşanbe’ye gelirseniz Duşanbe’nin geleneksel yemekleri hakkında hazırladığımız listeyi yanınıza almanızı ve bu tatları denemeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz. Eğer sizin de listemize dahil edilmesini istediğiniz lezzetler olursa bunları da bizimle çekinmeden paylaşabilirsiniz. 

Duşanbe’ye geldiğinizde görülmesi gereken yerler hakkında bir liste yapmaya ihtiyacınız olacak. İşte tam bu noktada Duşanbe gezilecek yerler listemize mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.