Ana sayfa » Ulkeler » Asya » Tacikistan » Duşanbe » Fotoğraflarıya Birlikte Duşanbe Gezilecek Yerler

Fotoğraflarıya Birlikte Duşanbe Gezilecek Yerler

0
1877

Tacikistan’ın başkenti olan Duşanbe, ülkenin en çok ziyaretçi alan şehirlerinden biridir.

Klasik binaları, sıcakkanlı insanları ve eğlenceli ortamıyla Asya Kıtası‘nda görmeniz gereken yerlerden biri olan Duşanbe’yi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, öncesinde sizler için hazırladığımız Duşanbe gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

#1 Duşanbe Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Rudaki Park

Duşanbe gezilecek yerler
Rudaki Park

Şehrin simgesel noktalarından biri haline gelen Rudaki Park, tarafındaki rengarenk çiçekleri ve yürüyüş yollarıyla Duşanbe halkının sıklıkla ziyaret ettiği noktalardan biridir.

Sadece yeşillikten ibaret olmayan bu parkın tam ortasında süs havuzunun ortasında Rudaki heykeli bulunuyor. Duşanbe’nin en güzel parklarından olan Rudaki Park’ı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

2- Tacikistan Atikalar Ulusal Müzesi

Duşanbe gezilecek yerler
Dushanbe National Museum

Duşanbe’de bulunan Tacikistan Atikalar Ulusal Müzesi, 15.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Antik Çağ, Orta Çağ ve günümüz çağdaş eserlerine yer verilen müzenin içerisinde bu farklı dönemlere ait gezebileceğiniz 22 adet sergi bulunmaktadır.

Oldukça büyük olan müze içerisinde her yeri görmek isterseniz en az 2 saatinizi ayırmanızı öneririz. Aynı zamanda müzeden ayrılırken hediyelik eşya kısmına uğrayıp sevdiklerinize Tacikistan’a ait hediyeler alabilirsiniz.

Tacikistan Ulusal Müzesi’niPazartesi ve her ayın son cumartesi günleri dışında 10.00-16.00 saatlerinde gezebiliyorsunuz.

3- Dushanbe Zoo

Duşanbe gezilecek yerler
Duşanbe Hayvanat Bahçesi

1960 yılında açılmış olan Duşanbe Hayvanat Bahçesi, yıllar içerisinde bünyesinde koruduğu canlı sayısını arttırarak, dünyanın farklı noktalarında yaşayan canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Asya ve Afrika Kıtası’nda yaşayan canlı türlerinin ağırlıkta olduğu bahçe içerisinde; kahverengi ayı, siyah ayı, bactrian deve, eşek, kurt, çakal, tilki, rakun gibi canlıları yakından görebiliyorsunuz.

Özellikle seyahate çocuklarınızla çıktıysanız Duhanbe Hayvanat Bahçesi onlar için hem eğitici hem de eğlenceli bir yolculuk olacak. Bahçeyi hafta sonu haricinde 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

4- Dushanbe Flagpole

Duşanbe gezilecek yerler
Dushanbe Flagpole

Duşanbe’de Milletler Sarayı’nın bahçesinde bulunana Duşanbe Bayram Direği, Tacikistan’ın ulusal bayrağını taşımaktadır. 700 kilogram ağırlığında ve 30×60 metre ölçülerinde dev bir bayrağın dalgalandığı bu direk, Cidde’dekinden sonra dünyanın en uzun bayrak direği olarak kabul edilmektedir.

5- Ismoil Somoni Anıtı

Duşanbe gezilecek yerler
Ismoil Somoni Anıtı

Şehrin sembollerinden biri haline gelen İsmoili Somoni Anıtı, Samanid eyaletinin 1100. yılı adına dikilmiş bir anıttır. 25 metre yüksekliğinde olan anıt,1999 yılında yapılmıştır.

Altın işlemelerle süslenmiş olan İsmoili Somoni Statue şehrin popüler ziyaret noktalarından biridir. Ismail Somoni Anıtı’nı dilediğiniz gün ve zamanda Duşanbe merkezinde görebilirsiniz.

6- Botanical Garden

Duşanbe gezilecek yerler
Dusanbe Botanik Bahçesi

1930 yılında açılmış olan Dusanbe Botanik Bahçesi, 30 hektar alan içerisinde birbirinden farklı bölgelerde yetişen bitki türleri yetiştiriliyor.

Şehirde yaşayanların yanı sıra turistlerinde ilgisini çeken botanik bahçe içerisinde rengarenk çiçeklerin içerisinde dolaşabilir ve yeni bitki türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hem bilgilendirici hem de eğlenceli olan bu bahçeyi haftanın her günü 08.00-18.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Cana yakın insanlarıyla kendinizi evinizde gibi hissettirecek olan Duşanbe’ye seyahat etmek istiyorsanız, en ekonomik Dusanbe uçuş fırsatlarını görüntüleyebilir ve anında biletinizi online satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.