Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Yaşanabilir Şehri

0
1001

Bazı şehirler vardır ki insanlar bu şehirlerde diğer şehirlerden çok daha fazla yaşamak ister. Amerikan araştırma firması Mercer de bu düşünceden yola çıkarak en yaşanabilir şehirleri belirlemek adına 39 kriterde 230 büyük şehri inceleyerek 2015 yılında en yaşanabilir 10 şehri belirledi.

Sıralamada ülkemizden İstanbul 122. sıradan kendine yer bulurken, araştırmada ilk sırada Avusturya’yanın Viyana şehri aldı. İşte dünyanın en yaşanabilir 10 şehri…

Dünya’nın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Şehri

10.Sidney, Avustralya

Sidney

Ortalama gelirin oldukça yüksek olduğu ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Sidney, kültürel ve ekonomik anlamda oldukça üst segment bir yaşam olanağı sunuyor. Şehrin simgesi “Opera Binası” ise hayli gösterişli. Ancak bu şehirde kaliteli bir yaşam sürebilmek için ülkemizdeki asgari ücretten çok fazlasını kazanmanız gerektiğini belirtmemiz gerek.

9.Kopenhag, Danimarka

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag, oldukça yüksek yaşam kalitesi ile 1 milyonu aşkın nüfusuna çok geniş imkanlar sunuyor. Özellikle ekonomi anlamında hayli ileride bulunan şehrin adı Danca’da “ticaret limanı” anlamına gelmektedir. Şehir oldukça güzel ve oldukça düzenli bir yapıya sahip.

8.Cenevre, İsviçre

Cenevre

İsviçre’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Cenevre, geçmişten bu güne dünya üzerindeki en önemli şehirlerden biri olmayı başarmıştır.

7.Frankfurt, Almanya

Frankfurt

Şehir, Almanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Bunda şehrin güzelliğinin yanı sıra dünyanın önemli finans merkezlerinden biri olmasının payı da hayli fazla. Modern ve klasik mimari örneklerin bir arada görülebileceği şehir gerçekten yaşanılası bir yer.

6.Düsseldorf, Almanya

Düsseldorf

Ren Nehri kıyısında kurulan şehri özellikle eski bölgeleri turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Şehirde gerçekleştirilen moda haftaları ve fuarlar şehrin düzeyini çok yukarılara çıkarmış durumda. Burada yaşayan insanların çok keyifli olmasına şaşmamalı.

5.Vancouver, Kanada

Vancouver

Oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Vancouver, ormanları, limanı, bahçeli güzel evleri ve güzel sokaklarıyla kesinlikle yaşanabilecek en güzel şehirlerden biri.

4.Münih, Almanya

Münih

Eğitim, kültür ve ekonomi anlamında Almanya’nın ve Dünya’nın en önde gelen şehirlerinden biri olan Münih, birçok kişinin de yaşamayı hayal ettiği şehirlerden. Münih aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük 12. şehri olma özelliğine sahip.

3.Auckland, Yeni Zelenda

Auckland

Tam bir ticaret ve endüstri merkezi olan Auckland, ülkenin en kalabalık şehirlerinden. Bunda ülkenin en güzel ve ekonomik anlamda en başarılı şehirlerinden biri olmasının payı çok büyük elbette.

2.Zürih, İsviçre

Zürih

İsviçre’nin başkenti olan Zürih, Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerini bünyesinde barındırmasından dolayı eğitim için Dünya’nın en çok tercih ettiği yurt dışı rotalarının başında geliyor. Zürih, birçok kişi için Avrupa’daki en güzel ve yaşanılası şehirlerinin başında gelmektedir.

1.Viyana, Avusturya

Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın en güzel ve en gelişmiş şehirlerinin başında gelmektedir. Modern olması, eğitim, kültür ve ekonomik seviyesinin oldukça yüksek olması şehri Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri arasında ilk sırada olmasını sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.