Dünyanın En Uzun 12 Köprüsü

0
1103

Yollar ve insanlar… Ayrılmaz ikili gibidirler değil mi? Yaşam var olduğu müddetçe yollar bitmez. Öyle ya “hayat biter yol bitmez” der atalarımız.

İnsan yaşamının ilk anından itibaren günümüze gelinceye dek, yolculuklar hiçbir zaman eksilmeyen hayatın temel ihtiyaçları olmuştur. İlkel dönemlerde dağlar aşılarak bir yerlere ulaşım sağlanırdı.

Daha sonraki dönemlerde dağlar delinmeye, yollar yapılmaya başlandı. Tüneller açılmaya başladı ve kara tren yolculuğu ile modern seyahat hayatına geçildi. Ve teknoloji zamanı geldi de çattı.

Şimdilerde tüm zorlu yolculukların yerini modern yollar ve uzun köprüler aldı. Köprüler eskiden gözleri ile hesaplanırdı. On gözlü köprü, yedi gözlü köprü vs. şimdilerde yapılan köprülere ise ne göz dayanıyor ne kemer. Çünkü dünyanın en uzun köprüsü tam tamına 164,8 km. uzunluğunda.

Dünyanın en uzun 12 köprüsü

Seyyahlar, sadece tarihi veya antik yerleri gezmezler. İlginç yapılar da seyyahların gözünde yer edinen detaylardır. Ben de bugün sizlere dünyanın en uzun 12 köprüsü hakkında bilgi vermeye karar verdim. Bakalım yorumunuz ne olacak?

Hangzhou Köprüsü

Çin’de Şangay ile Ningbo arasındaki mesafenin kısaltılması için tasarlanan Hangzhou Köprüsü, 4,5 yıl süren bir inşaat çalışması sonunda bitirebildi. İki kent arasındaki mesafeyi 120 km. kısaltan köprünün toplam uzunluğu 33,5 km.

Hangzhou Köprüsü
Hangzhou Köprüsü 33,5 km. uzunluğunda

Seven Mile Köprüsü

ABD’nin eyaletlerinden biri olan Florida’da yer alan Seven Mile Köprüsü, dünyanın en uzun köprülerinden biri olmakla birlikte tarihi de uzun dönemlere tanıklık ediyor. Yapımı 1912 yılında biten köprünün uzunluğu 11,3 km.

Seven Mile Köprüsü
Seven Mile Köprüsü 11,3 km. uzunluğunda

Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü

ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan ve iki köprüden oluşan Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü’nün birinin yapımı 1956’da diğerinin yapımı ise 13 yıl sonra 1969 yılında tamamlandı. Birinci köprünün uzunluğu 38,352 km. ikincisinin ise 38,422 km.

Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü
Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü 2 köprüden oluşmaktadır.

San Mateo Köprüsü

San Fransisco Körfezinde deniz üstüne yapılan San Mateo Köprüsü, 11,3 km. uzunluğuna sahip bir köprü. Köprünün yapımı 1967 yılında tamamlandı.

San Mateo Köprüsü
San Mateo Köprüsü 11,3 km. uzunluğunda.

Donghai Köprüsü

Dünyanın en büyük köprülerinden biri olmakla birlikte yapımı da bir hayli dikkat çekici olan Donghai Köprüsü, Şangay’da bulunuyor. 2005 yılında yapımı tamamlanan köprü “S” şeklinde bir görünüme sahip. Bu zarif asma köprü, 670 ayak üzerine inşa edilmiş ve 6 büyük çapayla deniz altına bağlanmıştır. Toplam uzunluğu 32,5 km.

Donghai Köprüsü
Donghai Köprüsü 32,5 km. uzunluğunda

Confedration Köprüsü

1997 yılında trafiğe açılan Confedratio Köprüsü, Kanada ile Prens Edward Island arasındaki yolun kısaltılması amacıyla inşa edilmiş bir köprüdür. Köprünün toplam uzunluğu 12,9 km.

Confedration Köprüsü
Confedration Köprüsü 12,9 km. uzunluğunda.

Kral Fahd Köprüsü

İhtişamı ile göz dolduran Kral Fahd Köprüsü de dünyanın en uzun köprüleri arasında yer almaktadır. Toplam uzunluğu 25 km. olan köprü, 1986 yılında inşa edilmiştir.

Kral Fahd Köprüsü
Kral Fahd Köprüsü 25 km. uzunluğunda.

Rio-Niteroi Köprüsü

Rio de Janerio ve Niteroi kentlerini birbirine bağlamak amacıyla Brezilya’da inşa edilen köprü, 13,9 km. uzunluğunda. Köprünün trafiğe açılması ise 1974 yılında gerçekleşmiş.

Rio-Niteroi Köprüsü
Rio-Niteroi Köprüsü 13,9 km. uzunluğunda.

Chesapeake Köprüsü

ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Chespeake Köprüsü, iki köprüden oluşuyor. Hoş bir görüntüye sahip olan köprülerden ilki 1964 yılında inşa edilmiş ve toplam uzunluğu 28,3 km. diğer köprü ise 1972 yılında inşa edilmiş. Bu köprünün uzunluğu ise 12,9 km.

Chesapeake Köprüsü
Chesapeake Köprüsü 12,9 km. uzunluğunda.

The Penang Köprüsü

Pinang Adası’nda inşa edilen köprü, hoş görüntüsü ile cezbettiren köprülerden biridir. Dünyanın en uzun 12 köprüsünden biri olan The Penang Köprüsü, 13,8 km. uzunluğunda olup 1985 yılında trafiğe açılmıştır.

The Penang Köprüsü
The Penang Köprüsü 13,8 km. uzunluğunda.

The Vasco da Gama Köprüsü

Deniz üzerinde yapılan ve Avrupa’nın en uzun köprüsü olma özelliğine sahip olan The Vasco da Gama Köprüsü’nün toplam uzunluğu 17,2 km.

The Vasco da Gama Köprüsü
The Vasco da Gama Köprüsü 17,2 km. uzunluğunda.

Danyang–Kunshan Grand Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüsünü tanımanın zamanı geldi. Çin işi ve Çin’de Beijing – Şangay kentlerini birbirine bağlamak amacıyla inşa edilen Danyang-Kunshan Grand Köprüsü, toplam 164,8 km. uzunluğuna sahip bir köprüdür.

Danyang–Kunshan Grand Köprüsü
Danyang–Kunshan Grand Köprüsü 164,8 km. uzunluğunda.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Dünyanın en büyük asma köprüsüne sahip olmak herhalde duyguların kabarması için yeterli bir neden olur. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul’un üçüncü köprüsü olarak inşa edildi. 59 metre genişliği ile “dünyanın en geniş köprüsü” unvanına sahip olan köprü, 8 şerit karayolu, 2 şerit demiryolu ile bütünleştirilmiş bir köprü. Toplam 10 şeritten oluşan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1408 metre deniz üzerindeki uzunluğa toplamda ise 2,164 metre uzunluğa sahip bir köprüdür.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2164 metre uzunluğunda.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.