Dünyanın En İlginç Gölleri

0
1300

Seyahat etmeyi sevenler için yeni bir konu hazırlamak istedim. Tatil beldelerinden ziyade bu yazımda dünyanın en ilginç gölleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Doğayı sevenler, doğal yaşama hayranlık duyanlar ve tabi ki dünyanın farklı yerlerinde, ilginç yapılar hakkında bilgi edinmek isteyenler için hazırladığım dünyanın en ilginç gölleri yazısını okuyarak, değişik bir bilgi akışına hep birlikte ortak olalım istedim.

Büyük Prizmatik Kaplıca: Bu kaplıda ABD’nin Yellowstone Milli Parkı’ndaki en büyük kaplıcadır. Kaplıcanın çapının 90 metre olduğunu söylediğimizde herhalde ilginçliğine dair biraz olsun fikir edinmiş olacaksınız. Derinliği ise 50 metreyi buluyor. Tabi ki gölü ilginç kılan özelliği derinliği veya çapı değil. Gölde fazlasıyla mineral bulunuyor ve gölün değişik bölgesindeki bakteriler sayesinde göl rengârenk bir görünüme bürünüyor. Gölün ortasında mavi bir parlak alan bulunuyor. Bu alanın sıcaklığı 87 santigrat dereceye kadar çıkıyor.

Büyük Prizmatik Kaplıca
Büyük Prizmatik Kaplıca

Benekli Göl, Kanada: Sülfat ve mineral bakımından oldukça zengin olan Benekli Göl, halk arasında kutsal göl olarak kabul ediliyor. Zira gölde gümüş ve titanyum oranı da bir hayli fazla, gölü ilginç kılan bir diğer özelliği ise göldeki çember şeklindeki alanlar. Bu alanlar, yaz aylarında buharlaşmanın fazla olduğu dönemlerde ortaya çıkıyor. Göl hakkında söylenmesi gereken bir diğer detay ise I. Dünya Savaşı sırasında göldeki tuzun patlayıcı yapımında kullanılmış olmasıdır.

Benekli Göl
Benekli Göl

Retba Gölü, Senegal: Atlantik kıyılarına yakın yerde bulunan Retba Gölü’nün en büyük özelliği pembemsi renge sahip olmasıdır. Bu renk, tuzlu ortamda yaşayan mikro yosunlardan geliyor. Gölde fazlasıyla tuz bulunduğundan, suyun yüzeyinde kalmak oldukça kolaydır.

Retba Gölü
Retba Gölü

Caño Cristales, Kolombiya: 2000’li yılların ilk dönemlerinde turistlere kapalı olan Kolombiya’daki Caño Cristales, yaşanan gerilla savaşlarının etkisi yüzünden ziyaretlere kapalı idi. ancak şimdilerde turizm dünyasına açık olan nehir, Eylül ve Kasım ayları arasında ilginç bir görünüme bürünür. Nehir, bu aylarda farklı renklere bürünerek görsel bir şov gösterisi sunar adeta.

Caño Cristales
Caño Cristales

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti: Dominik Cumhuriyeti’nde Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık kesiminde yer alan Kaynayan Göl, sadece bir isim olsun diye bu isim verilmemiş. Gerçekten de suları kaynıyor. Buna sebep olan şey ise tabanındaki çatlaklıklardan sızan ve sıvı lavlardan çıkan gazdır. Bu durum, göldeki suyun kaynamasına neden olmaktadır.

Kaynayan Göl
Kaynayan Göl

Salar de Uyuni, Bolivya: Lityum bakımından zengin olan Salar de Uyuni, Bolivya’da bulunuyor. Bu alan 10 bin kilometre kareden daha fazla bir alanı kaplıyor. Bu bölgeyi ilginç kılan özelliği ise yağmurların yağdığı dönemlerde çevredeki göllerden taşan suların ovaya doluşmasıdır. Bu da ovaya mükemmel bir görünüm kazandırıyor.

Salar de Uyuni
Salar de Uyuni

Pamukkale, Türkiye: Denizli ilinde yer alan Pamukkale travertenleri, dünyanın en ilginç gölleri arasında değerlendiriliyor. Turkuaz renkli sularla dikkat çeken kireçtaşı terasları, bol mineral içermesinden kaynaklanmaktadır. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan bu ilginç yapı, Antik Roma kenti Hiyeropolis yakınlarında bulunuyor.

Pamukkale
Pamukkale

Loktak Gölü, Hindistan: Hindistan, farklı tabiat yapılarıyla dikkat çeken bir ülkedir. Nitekim Loktak Gölü de Hindistan’ın dikkat çekici alanlarından biridir. Büyük çemberler şeklindeki toprak ve bitkilerle çevrili olan göl, nesli tükenmek üzere olan hayvanların da barındığı bir yerdir. Hint Pitonu ve jibon (şebek) bunlardan biridir. Ayrıca gölün bir diğer özelliği ise hidroelektrik santraline su sağlamasıdır.

Loktak Gölü
Loktak Gölü

Kelimutu Krater Gölü, Endonezya: Endonezya’nın yanardağları hakkında bilgisi olanlar, krater göllerini de iyi bilirler. Kelimutu Krater Gölü de yanardağların etkisi altında olan bir yerdir. Bu göller, mevsimine göre farklı renklere bürünürler. Mavi, yeşil, kırmızı, siyah, kahverengi ve beyaz renklere bürünen göl, oldukça dikkat çekicidir. Göllerin bir diğer özelliği ise her birinin ayrı bir sıcaklık derecesine sahip olmasıdır.

Kelimutu Krater Gölü
Kelimutu Krater Gölü

Şampanya Gölü, Yeni Zelanda: yaklaşık 900 yıl önce Yeni Zelanda’da oluşan Şampanya Gölü, adına yakışır bir özelliğe sahiptir. Bir bardak şampanyadaki kabarcıklar, burada da kendini gösterir. 74 derece sıcaklığa ulaşan kaplıca, silika bakımından oldukça zengin bir göldür. Gölün ilginç bir diğer özelliği ise kenarlarının turuncu renkli olmasıdır. Bir de hatırlatmak gerekiyor ki göl, arsenik ve antimon sülfür içermektedir. Göl kenarında bulunan kayalıklar ise cıva, talyum, altın ve gümüş bakımından zengindir.

Şampanya Gölü
Şampanya Gölü

Dünyanın en ilginç gölleri hakkında verdiğimiz bu bilgileri değerlendirerek bir coğrafi keşif yapmak üzere seyahat rotanıza yön verebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.