Dünyanın En İlginç 10 Mimarisi

0
1537

Yeryüzündeki bazı binalar gerçekten sınırları zorluyor. İnsanların yaratıcılığıyla şekillenen bu binalar gerek görselliği gerekse tasarımındaki sıra dışı detaylarla dikkatleri üzerinde topluyor.

Gezilerin en güzel yönlerinden biri kuşkusuz gidilen yerin tarih ve doğal güzelliklerini keşfetmek oluyor. Ancak bunun yanında o bölgenin mimari özelliklerini ve sıra dışı mimari eserlerini de görmek sizlere çok keyif verecektir. Dünya üzerinden birbirinden sıra dışı ve görkemli mimari eserini sizler için derledik. Yolunuz bu yerlere düşerse bu eserleri de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Dünyanın En İlginç 10 Mimarisi

1.Pekin Ulusal Stadyumu, Çin

Pekin Ulusal Stadyumu

Adeta bir kuş yuvasını andıran bu muhteşem stadyum, 2008 yılında Pekin Yaz Olimpiyatları için inşa edildi. Gerçekleştirilen bir yarışmayla ortaya çıkan stadyum, 91 bin kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip.

2.Dans Eden Ev, Çek Cumhuriyeti

Dans Eden Ev

Adeta dans eden bir insan gibi estetik, narin ve çekici görünen Dans Eden Ev, 1945 yılındaki Çek Bombardımanı’nda harap olan eski bir binanın Vlado Miluniç ve Frank Gehry işbirliğiyle tasarlanarak hayata geçirilmiştir. Başta tartışma yaratsa da günümüzde Dünya’nın en sıra dışı tasarımları arasında yer almayı başaran binada şu anda birçok dünyaca ünlü firmaların ofisi bulunuyor.

3.Wonderworks, ABD

Wonderworks

Florida’nın Orlando kentinde bulunan Wonderwork Güzel Sanatlar Müzesi, ziyaretçilerine tepetaklak bir müze deneyimi yaşatıyor. Binanın içinde günlük hayatta görebileceğiniz birçok şeyi tersten görebiliyorsunuz. Hayli farklı bir tecrübe olan Wonderwrks, yolu Florida’ya düşenler için kaçırılmaması gereken bir ziyaret noktası.

4.Nord LB Binası, Almanya

Nord LB

Almanya’da bulunan bu binanın dış cephesi tamamen camdan. Farklı geometrik bir tasarıma sahip olan binanın içinde birçok sosyal donatı yer alıyor.

5.Küp Evler, Hollanda

Küp Evler

Rotterdam’da hayata geçirilen küp evler projesi mazisi 1970’li yıllara dayanıyor. Piet Blom tarafından hayata geçirilen proje, günümüzde ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. 45 derecelik açıyla inşa edilen evlerden şu anda 40 adet bulunuyor.

6.Longaberger Binası, ABD

Longaberger

Longaberger isimli sepet firmasının Ohaio eyaletinde 1997 yılında açılışını yaptığı bina, firmanın yaptığı işle birebir örtüşüyor. Sepet şeklindeki bina hayli ilgi görüyor. Firmanın böyle bir bina projesini hayata geçirerek kalıcı ve çok etkili bir reklam stratejisi uyguladığını da söylememiz gerek.

7.Lotus Tapınağı, Hindistan

Lotus Tapınağı

Tasarımını lotus çiçeğinden alan Lotus Tapınağı 1986 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Kapısı herkese açık olan tapınak, ülkenin en önemli ziyaret noktalarının başında geliyor. Lotus Tapınağı, şimdiye kadar 70 milyon ziyaretçi ile Dünya’da Eyfel ve Tac Mahal’den sonra en çok ziyaretçi çeken yer olarak dikkat çekiyor.

8.Haydar Aliyev Külür Merkezi, Azerbaycan

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

DİA Holding adlı Türk firması tarafından yapımı gerçekleştirilen binanın tasarımı mimar Zaha Hadid’e ait. Oldukça modern bir tasarıma sahip bina 3.5 yılda inşa edilerek 2013 yılında hizmete açıldı.

9.Royal Ontario Müzesi, Kanada

Royal Ontario Müzesi

1914 yılında halkın kullanımına açılan müzeyi farklı kılan 2007 yılında müzeye yapılan ek bina. 50 finalist arasından seçilen tasarımın hayata geçirilmesiyle bütün gözleri üzerine çekmeyi başaran müze çok daha fazla ziyaretçiyi kendine çekmeyi başardı. Adeta yer yüzünden fırlamış bir kristal kütleyi andıran binanın tasarımı Daniel Libeskind’e ait.

10.La Casa Mila, Barselona

La Casa Mila

Mimar Antoni Gaudi’nin 1906-1910 yıllarında yaptığı Casa Mila, mimarın Barselona’daki en meşhur ikinci binasıdır. Tamamen doğal taşlardan inşa edilen bina, günümüzde İspanya’nın en çok ilgi gören binaları arasında bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.