Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

0
1382

Dünya yüzeyinin tam olarak beşte birinin çöllerle kaplı olduğunu biliyor muydunuz? Çöller insan yaşamına elverişli bir ortam sunmasa da insan nüfusunun altıda biri çöl bölgelerinde yaşamaktadır. Çoğumuzun algısı çöllerin çok sıcak ve susuz yerler olduğu yönündedir. Ancak bu düşünce tamamen yanlış olmakla birlikte bazı çöller fazlasıyla soğuk hatta ve hatta dondurucu etkiye sahiptir.

Gelin birlikte dünyanın dört bir köşesinde yer alan muhteşem fotoğraflara konu olmuş o çölleri inceleyelim;

1-Namib Çölü, Namibya

Dünyanın en eski çöllerinden biri olan Namib Çölü, 50 bin kilometrelik bir alanı kaplar. Atlas okyanusu boyunca uzanan bu muhteşem doğa oluşumu Namibya’da yer alır ve devasa büyüklükte olan çölün genişliği 50-160 kilometre arasındadır.

2- Beyaz Çöl, Brezilya

Brezilya’da yer alan beyaz kumlu çölü görenler hayrete düşüyor. Etkileyici güzellikteki bu çöl, ülkenin kuzey doğusunda 1000 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Diğer çöllerden ayıran bir özelliği ise çöl bölgesinde çokça gölün olması ve sık sık yağmur yağması…

3- Büyük Sahra Çölü – Fas

Dünyanın en ünlü deyince akla ilk olarak Sahra Çölü gelmektedir. Dünya üzerindeki en büyük çöl olmak özelliğine sahip bu doğa oluşumu aynı zamanda dünyanın en sıcak yeridir. Büyüklüğü 9 milyon kilometreyi bulan çölün ABD’nin toprak büyüklüğünden çok az bir küçüklüğe sahip olduğu biliniyor.

4- Atakama Çölü, Şili

Şili’nin kuzeyinde yer alan Atakama Çölü, dünyanın en kurak yeri olarak bilinmektedir.  And Dağlarının eteklerinde yer alan çölün, diğer çöllere göre daha soğuk olduğu bilinmektedir.

5- Wadi Rum- Ürdün

Ürdün’ün güney kesimlerinde yer alan Wadi Rum, muhteşem manzaralı bir çöl vadisi olmasının yanı sıra UNESCO tarafından da Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Amman ve Akabe arasında yer alan vadi görenleri kendine hayran bırakıyor.

6- Lybian Çölü – Cezayir

Dünya üzerindeki çöllerin en önemlilerinden biri olan Lybian Çölü, en sıcak ikinci çöl olma özelliği taşır. Çölün kapladığı 2 milyon kilometrekare yani neredeyse Türkiye’nin yüz ölçümünün 3 katı…

7- Antartika Çölü

Antartika’nın, dünyanın en büyük ve en soğuk çölü olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz?  Sıcaklık -93.2 dereceye kadar düşebiliyor ve o soğukta hiçbir canlı hayatta kalamıyor. Çölde görülen nadir de olsa en yüksek sıcaklık ise 17 derece civarı…

8- Thar Çölü – Hindistan

Thar Çölü, diğer adıyla Büyük Hindistan Çölü olarak da bilinir. Pakistan ile Hindistan arasında kalan bir alana konumlanmış çölde yetişen bir bitkiye rastlamak neredeyse imkansızdır. Bölgede özel olarak yetiştirilen develerle Hindistan’ın bu uçsuz bucaksız çölünde harika bir gezintiye çıkabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.