Dünya’nın En Büyük Festivalleri

0
1125

Seyahat etmenin amaçlarından biri de gidilen yerin yaşayışlarını, eğlence kültürünü ve geleneklerini öğrenmektir. Seyahatler esnasında çok farklı festivallere katılarak ziyaretinizi çok daha eğlenceli bir hale getirmeniz mümkün.

Dünya’nın birçok yerinde birçok farklı konseptte festivaller düzenleniyor. Bu festivallerin bazıları dini törenlerin ve geleneklerin günümüze taşınmasıyla ortaya çıkarken bir kısmı da insanların sadece eğlenmek, müzik gruplarını dinlemek gibi çeşitli amaçlarla düzenlenen festivaller oluyor. Her ne amaçla olursa olsun Dünya üzerindeki festivallerin Dünya’ya renk kattığı kesin.

Dünya’nın En Büyük Festivalleri

1.Cannes Film Festivali, Fransa

Cannes Film Festivali

Her sene mayıs ayında Cannes şehrinde düzenlenen festival, sinema dünyasının en ünlü isimlerini bir araya getiriyor. Her yıl 20’nin üzerinde filmin yarıştığı festivalin sonunda kazanan film “Altın Palmiye” ödülünün sahibi oluyor. Bu yıl 7o’incisi düzenlenen festival 17-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2.Çin Yeni Yıl Kutlaması, Çin

Çin Yeni Yıl Kutlaması

Çinlilerin ay takvimine göre kutladıkları yeni yılda her yıl bir hayvan yılı olarak simgelenmektedir. Festival her yıl 21 Ocak ile 19 Şubat tarihleri arasında kutlanmaktadır. Oldukça renkli görüntülere sahip olan festivale ücretsiz bir şekilde katılabiliyorsunuz. Festival boyunca sokaklarda kurulan standlarda Çin’e özgü yiyecekler tadılabiliyor.

3.Domates Festivali, İspanya

Domates Festivali

İspanya’nın Bunol köyünde gerçekleşen festival ülkede 70 yıldır yapılan bir gelenek. Tonlarca domates her yıl ağustos ayında festivale katılanların üzerine dökülüyor ve insanlar bir anda kendilerini domates savaşının içinde buluyorlar.

4.Oktoberfest, Münih

Oktoberfest

Bol biralı bu festival Münih’in en önemli etkinliklerinden biri. Belediye başkanının bira fıçısına musluğunu çakmasıyla başlayan festivalde insanlar çılgınca içip eğlenmenin tadına varıyorlar. Ekim aylarında gerçekleşen festivali gitmeyi düşünürseniz üzerinize kalın bir şeyler almanız faydalı olacaktır çünkü Almanya bu mevsimde biraz soğuk olabiliyor.

5.San Fermin Festivali, İspanya

San Fermin Festivali

Her yıl 6 ile 14 Temmuz tarihlerinde Pamplona şehrinde düzenlenen festival geleneği çok eskilere dayanıyor. Toplam 9 gün süren festivalde her gün bir koşu düzenleniyor ve bu koşuda insanlar serbest bırakılan boğadan kaçmaya çalışıyor. Festivale giriş ücretsiz ancak konaklama masraflarını indirmek için erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

6.Rio Karnavalı, Brezilya

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı için belki de dünyanın en hareketli ve renkli karnavalı diyebiliriz. Ülkedeki samba okullarının hünerlerini gösterdiği festival alanı, hayli renkli kostümlerle ve ışıklandırmayla karnavala katılanlara unutulmaz bir festival deneyimi yaşatıyor. Karnaval ocak-şubat aylarında gerçekleşiyor ve o tarihlerde Brezilya’da havanın karnaval için çok uygun oluğunu belirtelim. Karnavala katılım ücretinin 1000 dolara kadar çıktığını söyleyebiliriz.

7.Sonisphere Festivali

Sonisphere

Avrupa’nın pek çok ülkesinde gerçekleştirilen Sonisphere Müzik Festivali her yıl binlerce kişiye metal müzik ziyafeti çekiyor. Dünya’nın en önemli rock ve metal müzik grupları coşkulu kalabalığa muhteşem bir müzik ziyafeti çekiyor.

8.Holi Festivali, Hindistan

Holi Festivali

Festival sebebini baharın gelişinden ve Hint mitolojilerinden almaktadır. Her yıl mart ayında dolunayın çıkmasıyla başlayan kutlamalarda ilk gün yakılan ateşlerle baharın gelişi kutlanıyor. Sonraki günler ise kendinizi boyalarla yapılan dünyadaki en renkli savaşın içinde buluyorsunuz. Hindistan’a giderek bu renkli festivale ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz.

9.Venedik Karnavalı, İtalya

Venedik Karnavalı

10 gün süren festivalde her yıl belirlenen temaya göre sokaklar görkemli bir şekilde süslenerek festivale renk katıyor. Yerli ve yabancı birçok turistin dahil olduğu festivalde birbirinden güzel maskelerin ihtişamına tanıklık ediyorsunuz.

10.Mardi Gras, New Orleans

Mardi Gras

2 ile 9 Mart arasındaki bir salı günü New Orleans’da başlayan kutlamalarda insanlar renkli kıyafetleriyle doyasıya yemek yemenin keyfini çıkarıyor. Mardi Gras Fransızca’da “yağlı salı” anlamına gelmektedir ve Fransızlardan gelen inanışa göre oruç tutmaya başlamadan önce insanların doyasıya yemek yediği bir arefe günü olarak kutlamaya başlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.