Dünyada Hala Yaşamın Sürdüğü En Eski 15 Şehir

0
1333

Dünyanın uzun tarihine tanıklık etmiş, yüzlerce uygarlığa ev olmuş şehirlerden günümüze ulaşmış olanlar, genelde Akdeniz ve Ortadoğu bölgelerinde varlığını sürdürüyor.

Farklı kültürlerin bıraktığı izlerle zenginleşen şehirlerin hepsinde etkileyici hikayeler gizleniyor. Tarih meraklıların her yıl akın ettiği, dünya kültürünün gelişiminde ciddi rollere sahip şehirlerden en önemli 15 tanesini şöyle derledik.

1- Atina/Yunanistan

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Atina/Yunanistan

Demokrasinin doğduğu topraklar olan Yunanistan’ın Atina’sı, batı uygarlığının temellerinin atıldığı yer olarak MÖ 14. yy’dan bu yana varlığını sürdürüyor. Günümüzde de gezginlerin sıkça tercih ettiği güzel Ege kentinde, tarihin ve doğanın muhteşem uyumunu görebilirsiniz.

2- Biblos/Lübnan

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Biblos/Lübnan

Kuruluşu MÖ 5000 ‘e dayanan şehrin eski adı olan Gubal, Yunanlar tarafından değiştirilip Biblos yapılmış. Fenike’den Mısır’a pek çok medeniyeti ağırlamış Biblos’ta, günümüz modern Latin alfabesinin temeli de oluşturulmuş. Lübnan topraklarında yer alan şehrin, dünyada bugüne kadar ayakta kalan en eski yerleşim yeri olduğu düşünülüyor.

3- Cadiz/İspanya

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Cadiz/İspanya

İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Avrupa’nın kurulan ilk şehrinin geçmişi, MÖ 1100 yılına kadar uzanıyor. Roma, Emevi, Fenike gibi medeniyetlerin kültürlerini harmanlamış Cadiz, farklı yaşamları tanımak için harika bir yer. Güzel kumsallarının kıyısında göz kırpan tarihi noktalarıyla turizmin çeşitliliğinin her tonunu görebiliyorsunuz.

4- Cholula/Meksika

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Cholula/Meksika

Cholula, Kolomb’un keşfinden önce Orta Amerika’nın yerleşim bölgesiymiş. Yerli dilinde “dövüş alanı” anlamına gelen şehrin ortalama 2.500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. İnsan yapımı en büyük anıt olarak bilinen Büyük Piramit’le her yıl binlerce turisti ağırlayan şehir hala turizm alanında cazibesini kaybetmemiş.

5- Eriha/Filistin

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Eriha/Filistin

Zengin su kaynakları nedeniyle yerleşim yeri olarak seçilen bölgenin kuruluşu MÖ 9000’li yıllara kadar dayanıyor. Ürdün Nehri’nin kenarına yayılmış şehirde çalışma yapan arkeologlar, 11.000 yıl öncesinden 20 yerleşimi gün ışığına çıkarmış. Kente ayakta olan tarihi yapılar ilgi çekmeye devam ediyor.

6- Feyyum/Mısır

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Feyyum/Mısır

Feyyum, Kahire’nin güneybatısında MÖ 4,000 yılında kurulmuş ve antik Krokodilpolis kentinin bir kısmını kapsıyor. Günümüzde tarihinin yanında alışveriş noktaları, hamamları ve özgün camileriyle turistleri kendisine çekmeyi sürdürüyor.

7- Filibe/Bulgaristan

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Filibe/Bulgaristan

Neolitik Çağ’dan bu yana yerleşimcileri bulunan Bulgaristan kenti Filibe, dünyanın en eski şehirleri arasında sayılıyor.  Şehir, MÖ 4000’lere dayanan uzun geçmişinin biriktirdiği anıları ve deneyimleri keşfedebilecek noktaları günümüze ulaştırabilmiş.

8- Gaziantep/Türkiye

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Gaziantep/Türkiye

Hititler tarafından MÖ 3650 yıllarında kurula şehrimiz Gaziantep de dünya üzerinde varlığını sürdürmüş en eski şehirlerden biri. Bakır Çağı eserleri ve matematik işlemlerinin temellerine rastlanan şehirdeki zengin kültürün güzelliği, tüm insanlığı kendisine hayran bırakıyor.

9- Halep/Suriye

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Halep/Suriye

Yine Hititler tarafından kurulmuş bir kent olan Halep; Asur, Yunan, Bizans, Roma ve Pers İmparatorluğu gibi medeniyetlerin de hâkimiyetine girmiş. Bir dönem Osmanlı Devleti sınırları içinde bulunan şehirde tüm bu kültürlerin seslerini hala duymak mümkün.

10- Kudüs/Filistin

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Kudüs/Filistin

Kudüs Ortadoğu’da dünyanın en eski şehirlerinden olduğu gibi en çok rengi, sesi ve öyküyü barındıranlarından da biri. Tüm dinlerin kutsal kenti sayılan şehir, dünya için çok önemli bir konumda yer alıyor. Tarihi boyunca neredeyse her medeniyetin ele geçirmeye çalıştığı Kudüs, eski ihtişamını yitirse de hikâyesini anlatmaya devam ediyor.

11- Larnaka/Kıbrıs

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Larnaka/Kıbrıs

MÖ 14.yy’dan bu yana varlığını sürdüren Larnaka, çeşitli doğa olaylarında zarar görse de günümüzde ışıldamaya devam ediyor. Kıbrıs’ın güney doğusunda yer alan liman kenti; plajları, arkeolojik dokusu ve ılımlı doğasıyla binlerce ziyaretçi çekiyor.

12- Luyang/Çin

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Luyang/Çin

Asya’da bulunan en eski şehirlerden biri kabul edilen Luyang, aynı zamanda Çin’de en fazla imparatorluğu ağırlayan şehir. Ülkenin yedi tarihi başkenti içinde yer alan şehrin yaklaşık 4.000 yıllık bir geçmişi var. Şuan da hayli yüksek bir nüfusun yaşadığı şehirdeki ziyaretçilerinin merakla keşfettiği yerlerin başında oyuk mağaralar geliyor.

13- Şuş/İran

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Şuş/İran

Susa olarak da bilinen İran’daki şehir Şuş, eski çağlarda Elam hükümdarlığının başkentiymiş. Günümüzde turizm alanında sivrilmiş bir şehir olmasa da kültürel miraslar açısından biriktirdikleriyle göz dolduruyor.

14- Şam/Suriye

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Şam/Suriye

Suriye’nin başkenti olan Şam’ın, kesin bilgilerle olmasa da yaklaşık 10.000 yaşında olduğu düşünülüyor. Konumu nedeniyle stratejik öneme sahip şehir, bölgesinin kültür ve ticaret başkenti olma özelliğini de sürdürüyor. Son yıllarda yaşanan iç savaş yüzünden yıkıma uğrasa da tarihinin izlerini korumayı başardığı yerler, dünyanın her köşesinden insanı çağırmaya devam ediyor.

15- Varanasi/Hindistan

Dünyada hala yaşamın sürdüğü en eski 15 şehir
Varanasi/Hindistan

Hindistan’ın ruhani şehri Varanasi, yerel halk tarafından kutsal kabul ediliyor ve ritüellerini burada gerçekleştiriyorlar. Ganj Nehri kıyısında yıkanan ve dua eden Hinduları göreceğiniz şehir, aynı zamanda dünyada yaşanılan en eski şehirler arasında sayılıyor. MÖ 12.yy’dan bu yana yaşamın olduğu şehir; mücevher, parfüm, heykelcilik ve el işlemeleriyle de adını duyuruyor.

Dünyanın en eski şehirleri hakkında bildiklerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.