” Dünya Kapıları” Projesi ile Kapıları Fotoğraflayan Fotoğrafçının Harika Çalışmaları

0
944

Bir bölgenin en karakteristik noktalarının başında mimari özellikleri gelir. Bölgenin iklimi, yaşam şartları ve daha birçok unsura bağlı olarak mimari oluşumları da farklılık gösterir.

Bu düşünceden yola çıkan fotoğraf sanatçısı André Vicente Gonçalves çeşitli bölgelerin mimari özelliklerini yansıtan kapıları kolay tekniğini kullanarak tek bir fotoğrafta birleştirerek, bölgesel mimari farklılıkları gözler önüne sermeyi amaçlamış.

1.Venedik, İtalya

Venedik

Orta Çağ’dan günümüze sanatın en önemli merkezlerinden biri olmayı başarmış Venedik’te ucu sivri geometrik şekillerin kapı ve pencerelerde kullanıldığını görüyoruz. Aynı zamanda öne çıkan bir diğer özellik de evlerin genelinde görebileceğimiz oldukça canlı renklerin tercih edilmiş olması.

2.Trento, İtalya

Trento

İtalya’nın bu sevimli şehrinde sanatçının fotoğraflarını incelediğimizde daha çok iki kanatlı açılır pervazlı pencere ve kapı modelinin kullanıldığını görüyoruz.

3.Sintra, Portekiz

Sintra

Sitra’nın mimari yapısını incelediğimizde kendimizi deniz kenarında hissettirecek ferah renklerin ve geometrik şekilleri sıklıkla kullanıldığını görebiliyoruz.

4.Porto, Portekiz

Porto

Porto’nun mimari özelliklerinde eklektik mimarinin izlerine hayli fazla rastlıyoruz.

5.Lizbon, Portekiz

Lizbon

Lizbon mimarisi 1500’lü yıllarda başlayan rönesans akımından hayli fazla etkilenmiştir. Daha sonra gelen farklı akımlardan da etkilenen Lizbon, özellikle rönesansa dair izleri günümüze kadar taşımayı başarmış ender şehirlerin başında geliyor.

6.Guimaraes, Portekiz

Guimaraes

Guimaraes kapı ve pencerelerine baktığımızda oldukça fazla camlı bir yapıya sahip olduklarını görüyoruz. Bölgenin mimari akustik açısından oldukça şaşırtıcı olduğunu söyleyebiliriz.

7.Ericeira, Portekiz

Ericeira

Romanesk-gotik mimari özellikler taşıyan Ericeira bölgesindeki sıklıkla kullanılan mavi rengin insanda deniz esintisi hissi uyandırdığını itiraf etmeliyiz.

8.Bükreş, Romanya

Bükreş

Neoklasik unsurlara sıklıkla başvurulan Bükreş mimarisinde romantik dokunuşlarla evlerin pencere ve kapılarında hayli hoş bir hava yakalandığını söyleyebiliriz.

10.Barselona, İspanya

Barselona

Kapı ve pencerelerinde oldukça ince bir işçiliğin göze çarptığı bir diğer sanat şehri Barselona’da Fransız Balkon uygulamasının sıklıkla ve başarıyla uygulandığını görüyoruz.

11.Evora, Portekiz

Evora

Binalarda rönesans esintisini sıklıkla gözlemleyebildiğimiz Evora’da altın sarısı rengin hayli fazla kullanıldığını görüyoruz. Denize kıyısı olan ülkelerde hayli fazla kullanıldığını gördüğümüz bu rengin Portekiz’de kullanılmasının bir diğer sebebinin de zenginliği yansıtan bir renk olmasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz.

12.Borisov, Romanya

Borisov

Borisov kentindeki evlerde özellikle üçgen yapının pencere ve kapıların üst kısmında sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Yanıltıcı görsel illüzyonlara sıklıkla başvurulan mimari yapılarda özellikle gölge oyunlarının da çok fazla kullanıldığını gözlemliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.