Batad Pirinc Tarlalari

Filipinler  gezimize devam ederken, ilgimizi çeken farklı yönlerini gezmeye devam ediyoruz. Filipinlerin başkenti Manila’nın da üzerinde bulunduğu Luzon Adası, çok farklı yönleriyle dikkatlerden kaçmıyor. Dünya turizmi açısından büyük değer ve öneme sahip olan bu adada, kültür, inanç ve yaşam biçimi kadar coğrafi yapı da oldukça dikkat çeken detaylardan biridir.

Sorup soruşturduğumuzda, Luzon Adası’nın çok ilginç bir yerinin daha olduğunu öğreniyoruz. Burası, bildiğimiz çeltik tarlaları. Ancak burayı farklı kılan bazı özelliklerinin olduğunu söylemek gerekiyor. Tarihçesi de bir o kadar dikkat çeken bu çeltik tarlaları, 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından el emeği ile inşa edilmiş.

Bakıldığında bir amfi tiyatrosu görünümüne benzetilen çeltik tarlaları, 333 yıl boyunca, İspanyolların sömürgesi altında kalmış. İspanyollar, çeltik tarlalarına “Cennet açılan kapı” olarak bakmışlar.

Batad-Pirinc-Tarlalari
Batad Pirinç Tarlalari

Banaue’nin doğusunda bulunan Batad‘da sadece bu özellikleriyle dikkat çekmiyor. Dünyada 7 harikadan fazlası kabul edilse, herhalde 8. Harika olarak da burası kayda geçer.

Halihazırda UNESCO (Dünya Mirası Listesi)’de kayıtlı olan bu yer, zaman içinde yaşanan bazı doğal afetlerden dolayı eski görünümünden bir şeyler kaybetmiş durumdadır. Ancak yine de hala o günlerden gelen kültür ve gelenekle Filipinliler tarafından özenle işlenmektedir. Banaue, Batad, Sagada ve Vigan çevresinde yaşayan halk tarafından işletilen bu pirinç tarlaları, dünya turizminde de oldukça ilgi çekiyor.

Filipinlerde gezilecek yerler arasında olan bu tarlaları ilk gördüğünüz andan itibaren siz de çok beğeneceksiniz. Gezimizin önemli bir yerini tutan ve sizlere aktarmak istediğimiz Batad’da hakkında aslında çok daha farklı bilgilerin de olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak gezi zamanımızın kısıtlı olmasından dolayı, hakkında çok daha geniş araştırma yapma fırsatı bulamadık. Eğer bir gün yolunuz bu taraflara düşerse ve elde edeceğiniz farklı bilgiler olursa, bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Filipinler gezimizin yeni bir durağına gitmek ve keşfetmek için bulunduğumuz yerden ayrılarak otelimize çekiliyoruz. Yarın daha farklı bir yeri sizlere tanıtmak için sabırsızlıkla bekliyoruz.