Doğu Ekspresi ile Kars Seyahati

0
1621

Tren seyahatleri hep cazip gelmiştir. Nostaljik bir ortamda ve özellikle kar manzaralı yollarda yapılan bir tren yolculuğu kış mevsimi için çok güzel bir alternatif olabilir. Bunun için en çok tercih edilen Doğu Ekspresi ile gerçekleştirilen Kars seyahatini mutlaka denemelisiniz.

Geçmişin en önemli ulaşım aracı olan ve günümüzde gelişen ulaşım olanaklarıyla bir nebze geri plana itilen tren yolculukları, macerayı, eğlenceyi ve uzun yolculukları sevenler için muhteşem bir imkan sunuyor. Eğer siz de kış mevsiminde unutamayacağınız macera dolu bir tren yolculuğu tecrübesi yaşamak istiyorsanız yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğu Ekspresi İle Kars Seyahati

Nostaljik bir tren yolculuğuna ne dersiniz?

Kış mevsiminde yolların karlı ve tehlikeli olduğu dönemlerde uygun uçak bileti de bulamadıysanız tercih edebileceğiniz en güzel yol kuşkusuz Doğu Ekspresi olacaktır. Hem macera hem konfor arıyorsanız Kars’a bu şekilde gitmek gerçekten unutamayacağınız bir seyahat tecrübesi olacaktır.

1.Seyahat Güzergahı

Doğu Ekspresi, Ankara ile Kars arasında düzenli seferler gerçekleştiriyor

Yaklaşık 2 bin km. ola yol Doğu Ekspresi ile 25 saat sürüyor. Yolun uzunluğu sizi korkutmasın. Yataklı vagonlar ve muhteşem manzaralar eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Doğu Ekspresi Ankara’dan yola çıkarak sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars güzergahında yol alıyor. Doğu Ekspresi, Ankara yönünden saat 18.00’da, Kars istikametinden ise sabah 08.00’de hareket ediyor.

2.Vagonlar ve Fiyatları

Doğu Ekspresi’nde vagon seçenekleri mevcut

Doğu Ekspresi trenlerinde pulman diye tabir edilen koltuklu vagonlar bulunuyor. Bu vagonlar genellikle ara istasyonlarda inecekler tarafından tercih ediliyor. Her sırada toplamda 3 koltuk bulunuyor ve koltuklardan biri diğerlerine göre daha geniş oluyor. Örtülü kuşetli vagonlarda ise 4 kişilik ranza sisteminde yatakları olan odalarda kalınıyor. Eğer daha da konforlu ve rahat bir yolculuk yapmak isterseniz iki kişilik “yataklı” diye tabir edilen seçeneği tercih edebilirsiniz. Bu seçenekte eğer tek yolculuk edecekseniz ücret farkını ödeyerek tek kişi olarak da yolculuk edebiliyorsunuz.

-Yolculuk Ücretleri

Tek kişi için tek yön ücretleri aşağıdaki gibidir.(Ekim, 2016)

Pulman: 46 TL

Örtülü Kuşetli: 61 TL

Yataklı: Kişi başı 96 TL

Eğer yataklı vagonda tek kişi kalmak isterseniz: 116 TL

Gidiş-dönüş en uzak mesafe bileti alanlar, öğretmenler, TSK personeli, 60-65 yaş arası yolcular, 13-26 yaş arası yolcular, basın mensupları, TCDD personeli ve ailesi, TCDD emeklisi yolcular %20 indirimli bir şekilde biletlerini alma şansına sahip olabiliyor. Aynı zamanda 7-12 yaş arasındaki çocuklar bilet ücretinin %50’sini ödeyerek daha ucuz yolculuk edebiliyor. 7 yaş altı çocuklar ayrı bir yer istenmediği sürece ücretsiz olarak yolculuk edebilmektedir. Daha detaylı bilgiler ve online bilet almak için TCDD sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

3.Yolculuğa Dair Diğer Detaylar

Kış mevsiminde eşsiz manzaralara tanıklık edebiliyorsunuz

Yataklı yolculuklarda size verilen yeni yıkanmış mis gibi kokan nevresimleri yatağınıza örterek seyahat ediyorsunuz. Bu nedenle yataklarda ve vagonlarda gerekli temizlik kurallarına uyulduğunu söyleyebiliriz. Restoran ve tuvalet bölümünde de düzenli aralıklarla gerçekleştirilen temizlikler içinizi rahatlatmaya yetiyor; ancak çok fazla temizlik takıntısı olanlar belki temizliği yeterli bulamayabilir. Yanınızda tuvalet kağıdı ve havlu getirmeniz de içinizi rahatlatmak için önemli bir nokta olacaktır.

Restoranda yemek yeme zevkini ihmal etmeyin

Restoran kısmında kısmen uygun fiyatlarla güzel menülerden tercih ederek trende yemek yeme keyfini yaşayabilirsiniz. Fiyatların normal düzeye yakın, cep yakmayan düzeyde olduğunu söyleyebiliriz; ancak siz gene de odanızda yolculuk esnasında atıştırmalık şeyler getirirseniz iyi olur.

Yataklı vagonlarla oldukça konforlu bir yolculuk sizi bekliyor

Yataklı vagonların oldukça konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Lavabo, priz, masa gibi detaylar sayesinde yolculuğunuz esnasında çok rahat edebilirsiniz. Ses ve sıcaklık konusunda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Kapınızı içeriden kilitleyerek kendinizi güvende hissedebiliyorsunuz. Yataklarında rahatsız edici bir yönü bulunmuyor. Uyumak isterseniz oldukça keyifli bir şekilde uyuyabilirsiniz; ancak gündüz saatlerinde uyumak yerine manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz.

Ve Kars…

Yaklaşık 25 saatin sonunda Kars’a ulaşıyorsunuz. Kars’a akşam saatlerinde ulaştığınız için Kars gezinizi ertesi güne ertelemeniz gerekiyor. Akşam trenden indiğinizde pek yorgunluk hissedeceğinizi düşünmüyoruz. Bu nedenle konaklayacağınız yere gitmeden önce Kars’ın meşhur kaz etinden yemenizi tavsiye ediyoruz. Ardından kalacağınız yere giderek güzel bir uyku çekerek Kars’ta yapılacak 5 alternatif etkinlik için enerji toplayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi’nin mutlaka denenmesi gereken muhteşem bir kış etkinliği olduğunu düşünüyoruz. Siz de en yakın zamanda Doğu Ekspresi ile unutamayacağınız bir Kars gezisine çıkabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.