Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

0
935

Yaz sıcakları etkisini göstermeye başladı. Şimdilerde her ne kadar serin hava etkisi kendisini hissettirse de önümüzdeki aydan itibaren sıcak hava dalgaları, bunaltıcı yüzünü göstermeye başlayacak…

Sıcak havaların başlamasıyla birlikte stresler de kendini göstermeye başlar. Özellikle de kalabalık şehirlerde yaşayanlar için bu durum çok daha ciddi sorunlara neden olacak. Tabi sıcakların başlaması demek, bir yandan da tatil vaktinin geldiğinin zilini çalıyor. Hali hazırda bir programınız yoksa kalabalık ortamdan uzaklaşmanın en güzel sırlarından birini sizinle paylaşmak istiyorum. “Rize’nin Ayder Yaylası…”

Ayder Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda bulunan Ayder Yaylası, 1350 m rakımı ile mükemmel bir enerji deposudur. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla, oksijenin en saf haline sahip bir yerdir. Tarihi geçmişi 1300’lü yıllara dayanan yaylanın ilk kurucuları, kaynaklarda yer alan bilgilere göre “Halalılar”dır. Bu kısa anekdotu verdikten sonra şimdi gelelim Ayder Yaylası’nın güzelliklerine.

Ayder Yaylası

Rize’den Çamlıhemşin’e geçene kadar ilk defa Karadeniz’e gidiyorsanız büyülenmeye başlayacaksınız bile. Az daha ilerlediğinizde, Fırtına Deresi’ni görmeye başlayacaksınız. Ayder Yaylası da dere boyunca uzanır. Çevrede göreceğiniz doğa güzellikleri büyüleyici bir etkiye sahiptir. özel araçla gidiyorsanız azıcık camınızı açarak mis gibi oksijeni ciğerlerinize çekmeye başlayabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Çam ormanları, ladin ağaçları, kayın, şelaleler, mimari evler, çiçekler ve çiçeklerinden elde edilen şifalı içeceklere varıncaya kadar birçok şeyi bir arada görebileceğiniz Ayder Yaylası, hayatınızın en güzel ve en doğal tatilini yapma fırsatları ile dolu bir yerdir. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise, doğal SİT alanı olarak kabul edilen Ayder Yaylası, gerçek anlamda doğal zenginliklerle bütünleşmek isteyenlerin tercih etmeleri gereken bir yerdir.

Ayder Yaylası’nda ne yapılır?

Ayder Yaylası’nın güzellikleri ve özellikleri kısa bir yazıya sığacak kadar az değildir. Başınızı hangi yana çevirirseniz çevirin doğanın farklı bir güzelliği karşınıza çıkacaktır. Huser, Samistal, Pokut, Sal, Gito, Gito/Kundiyan, Kale/çiçekli, Kale/başyayla yaylalarının alt tarafından kalan yaylaların üzerinde öğleden sonra bir bulut denizi görülmeye başlar. Sis nedeniyle çöken bu bulut denizinin ortasından ise Kaçkar Dağlarının zirvesinde oluşan adacıkları izlemek, herhalde yaylada yapılacak en güzel şeylerden biridir. Tabi bir de aynı noktadan güneşin batışını izlemenin de eşsiz bir keyif sunduğunu belirtmem gerekiyor.

Ayder Yaylası

Oksijen dolu bir alan, doğanın en mükemmel armağanları ve tatilin huzur dolu yanlarını yaşama fırsatı sunan Ayder Yaylası’nda balık avlayabilirsiniz. Yaz aylarında buraya geliyorsanız izne tabi olarak bu keyifli aktiviteden yararlanabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Değişik bir tatil, Karadeniz’de safari yapmak isteyenler için de en güzel fırsatların burada sunulduğundan bahsetmem yerinde olacaktır. Ayder Yaylası, başında da belirttiğim gibi Fırtına Deresi boyunca uzayıp gider. Bu ortamda kalmak ve ortamın sunduğu mükemmel yönleri yaşamak için yürümek gerek. Ancak doğanın vahşi olduğunu hatırlatalım. Zorlu parkurlar, engelli yollar ve daha fazlası bu yürüyüşte sizi bekliyor olacak. Ancak buna alternatif olarak safari yapabilirsiniz. Evet, Karadeniz’de safari yapmak için Ayder Yaylası isabetli bir karar olacaktır. Ayder-Huser yolu, Çamlıhemşin-Hamlakit yolu,  Hamlakit-Palovit-Samistal yolu, Çamlıhemşin-Pokut -Sal yayla yolları üzerinde araba ile yapacağınız gezinti, mükemmel vakit geçirmek için en güzel aktivitelerden olacaktır.

Ayder Yaylası

Rize’nin en güzel noktalarından birinde olduğunuzu hatırlatarak, yaz tatilinizin keyif dolu geçeceğinden emin olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.