Diyarbakır’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

0
1296

Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarihi geçmişi bakımından yüzyıllar öncesine dayanan kenti Diyarbakır, tarihi mekanlarıyla göz dolduran güzelliklere sahiptir.

Sur ilçesi, “eski şehir” Diyarbakır’ın ilk kurulduğu yerdir. Etrafı surlarla çevrili olduğu için bu ismi almış olması ve bugüne kadar getirebildiği antik yapıları ile kentin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olduğunu söylemem gerekiyor. Bu yazımda sizler için hazırladığım Diyarbakır’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar…

  1. Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Dünyanın en uzun surları, Çin Seddi’dir. Çin Seddi’nden sonra ise Diyarbakır Surları gelir. Surların tam olarak hangi dönemlerde yapıldığı bilinmemektedir. Fakat üzerindeki kabartmalar ve kitabeler, eski Diyarbekir’den çok fazla medeniyetin gelip geçtiğini göstermektedir. 5 bin 100 metre uzunluğa sahip surların yüksekliği 12 metreyi bulmakta olup toplamda 82 burcu bulunmaktadır.

  1. Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’ın en gözde yerlerinden biri de Sur ilçesinde bulunan Hasan Paşa Hanı’dır. Han, Osmanlıların Diyarbakır’ı fethinden sonra Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemlerde kentin önemli bir ticaret merkezi olan hizmet veren han, şimdilerde kafeterya, kitapevleri ve hediyelik eşya satan dükkânlarla hizmet vermektedir.

  1. Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Surlardan kuşbakışı bakıldığında muntazam bir yeşil vadi gibi duran Hevsel Bahçeleri, sadece Diyarbakır için değil, ülkemiz adına da önemli bir değerdir. Uzun yıllar Diyarbakır’ın sebze ihtiyacını karşılayan Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kenarında yer almaktadır.

  1. Kervansaray

Kervansaray

72 oda, 17 dükkân ve 800 deve kapasiteli olarak yapılan Kervansaray, Diyarbakır’ın ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerinden biridir. 1521 yılında yapımına başlanan hanın bitimi, 1527 yılına denk gelmektedir. Kervansaray, yapıldığı dönemlerde şehre uğrayan kervanlara hizmet vermekte idi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore edilen tarihi yapı, günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

  1. Sülüklü Han

Sülüklü Han

Sur ilçesinde yer alan Sülüklü Han, Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından, 1683 yılında yaptırılmıştır. Günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başaran hanın içerisinde yer alan bir kuyudan çıkartılan sülükler, dönemin hekimleri tarafından hastalar için kullanıldığı için hana bu isim verilmiştir. Aslına uygun olarak restore edilen han, günümüzde kafeterya olarak hizmet vermektedir.

  1. Ulu Camii

Ulu Camii

İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camii, kentin en eski yapılarından biridir. 639 yılında İslam ordusu tarafından Diyarbakır fethedilince, Mar Toma Kilisesi (Ulu Camii) de Müslümanların hizmetine tahsis edilmek üzere camiye dönüştürülmüştür.

  1. Asur Kalesi

Asur Kalesi

Diyarbakır merkezi kadar ilçeleri de tarihin uzun dönemlerinden günümüze gelmiş yerlerdir. Eğil ilçesinde buluna Asur Kalesi, bu gerçeği en iyi ifade eden yerlerdir. Asurlular tarafından yapılan kale, ihtişamı ile dikkat çekici bir yer olup, ana kaya oyularak tüneller yapılmıştır. Ayrıca kalenin kuzeydoğusunda Asur Krallarına ait kaya mezarları bulunmaktadır.

  1. Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Eski yapılarıyla turizm dünyasının dikkatlerini üzerine çeken Amed (Diyarbakır) tarihi yapılar bakımından oldukça zengindir. Bu zenginlikleri arasında yer alan Meryem Ana Kilisesi, 3. Yüzyıldan kalma bir yerdir. Dört avlu, divanhane ve din adamlarının yaşadıkları bölümlerden oluşan kilise, Sur ilçesinde yer almaktadır.

  1. Çayönü Buluntuları

Çayönü Buluntuları

9 bin yıllık bir geçmişe tanıklık eden Çayönü Buluntuları, Diyarbakır’ın 65 km. kuzeybatısında yer alan Ergani ilçesinde yer almaktadır. Çayönü Höyüğü, yerleşik hayata geçilen ilk yerlerden biri olarak kaynaklarda yer almaktadır. Cilalı taş devrinden kalma höyükte yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında; öğütme taşları, çakmak taşı, kemikten ve bakırdan çeşitli aletler bulunmuş, bu eserler Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

  1. On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü

Diyarbakır’ın önemli tarihi kültürel mirasları arasında yer alan On Gözlü Köprü, Diyarbakır’da kesinlikle görülmesi gereken değerli yerlerden biridir. Mervaniler devrinde Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından 1065 yılında inşa edilen On Gözlü Köprü, değişik dönemlerde farklı isimlerle anılmıştır. “Dicle Köprüsü”, “Silvan Köprüsü” ve “Mervani Köprüsü” bu isimlerden bazılarıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.