Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

0
1540

Adını bulunduğu ilçeden alan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir‘e 30 km. mesafede bulunuyor. Kapadokya Bölgesi’nde bulunan 200’ün üzerindeki yeraltı şehrinden en büyüğü olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği şehirlerden biri.

Toplamda 11-12 kata kadar indiği düşünülen bu özel yeraltı şehrinin günümüzde 8 katında gerçekleştirilen çalışmalar sonucu bu katlar ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehrinin bölgeye gelen Hristiyanların, dış tehlikelerden korunmak amacıyla yaptığı düşünülmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

1963 yılında keşfedilerek yapılan çeşitli çalışmalar neticesinde 1967 yılında ziyarete açılan yeraltı şehrindeki yaşamın M.S 2. yüzyılda Roma dönemine kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ziyaretçiler, şehrin açık olan 8 katını da görmek istediği taktirde 50 metre kadar aşağı inmek durumunda kalabiliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin 8 katı ziyarete açık bulunuyor

Savunma ve yaşamı devam ettirmek amacıyla yapılan şehirde, yaşayanların uzun süre hayatta kalabilmeleri için gerekli bölümler oluşturulmuştur. Şehrin içinde erzak depoları, havalandırma bacaları, ahırlar, odalar, kilise, tuvaletler ve hatta mezar bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

Şehirde savunma anlamında da oldukça ince detaylar bulunuyor. Şehrin çeşitli giriş kısımlarında silindir şeklinde bulunan kapılar sayesinde düşmanın şehre girişi engellenmekteydi. Oldukça dar ve alçak yapılan tünellerden geçen düşmanın rahat bir şekilde hareket etmesi engellenmekteydi. Tüneller arasına yapılan tuzaklar sayesinde de askerlerin büyük kayıplar vermesi sağlanmaktaydı.

Şehrin kısımları tünellerle birbirine bağlanmaktaydı

Derinkuyu Yeraltı Şehri Ziyaret Bilgileri

Giriş ücreti 25 TL olan yeraltı şehrini müzekartla senede iki defa ek ücret ödemeden ziyaret etme imkanına sahip olabiliyorsunuz. 08.00’da ziyaretçi kabul etmeye başlayan şehri 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 19.00’a kadar; 3 Ekim-15 Nisan tarihleri arasında ise 17.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Yeraltı şehrinde ilerledikçe yüksekliğin ve oksijenin azalmasından dolayı kapalı alanda kalma konusunda sıkıntı yaşayan ziyaretçilerin sıkıntı yaşama ihtimali olabilmektedir. Bu nedenle bu ziyaretçilerin son katlara kadar inmesi sakıncalı olabilir.

Adres     : Derinkuyu,Nevşehir
E-posta  : iktm50@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (384) 213 42 60

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni görmek için Nevşehir’de bulunan havaalanına bilet alabilirsiniz. Dilerseniz ülkemizin her şehrinden gerçekleştirilen otobüs seferleriyle de Nevşehir’e gelmeniz mümkün. Özel aracınızla geliyorsanız şehir merkezinden Kaymaklı-Derinkuyu istikametini takip ederek, Göreme bölgesinden geliyorsanız Göreme-Uçhisar-Kaymaklı-Derinkuyu istikametini kullanarak Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir =>Nevşehir Gezilecek Yerler

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.