Denpasar'da ne yenir? Ne içilir?
Denpasar'da ne yenir? Ne içilir?

Adalar şehri Bali’nin ekonomik anlamda önemli duraklarından olan Denpasar, Bali mutfağını daha yakından tanımak isteyenler için de görülmesi gereken bir şehir.

Denpasar’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Hafif, egzotik ve aromatik bir mutfak kültürüne sahip olan Denpasar’da denenmesi gereken önemli tatlar bulunuyor. Bu nedenle geziniz esnasında “Denpasar’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını bulmak için geniş bir zaman dilimi ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Denpasar yemekleri, Avrupa yemek kültürüne alışkın ziyaretçiler için yabancı gelebilir ancak kısa bir zaman sonra ziyaretçilerin de bu tatlara aşina olacağına inanıyoruz. Şehirde karşınıza çıkacak yemekler içinde çok özel baharatlar hayli fazla kullanılmakta; mısır, patates, pirinç gibi bakliyatlar ise her sofrada mutlaka bulunan gıdalar arasında bulunmaktadır.

1. Bakso

bakso
Bakso, Denpasar’ın en meşhur yemekleri arasında sayılıyor.

Endonezya usulü köfte olan Denpasar yemekleri arasında çok popülerdir. Bu yemek hem turistler hem de yerli halk tarafından çok sevilmekte ve şehrin önemli sokak lezzetleri arasında bulunmaktadır. Köfteler erişte ile çorba halinde servis edildiğinde ise mee bakso ismini almaktadır.

Şehrin simge lezzetinin tadına bakmak isterseniz;

Bakso Supra Dinasty

Adres: Jl. Cokroaminoto | Pertigaan Cokroaminoto-CargoDenpasar, Endonezya

Telefon: +62 361 860558

2. Deniz Ürünleri

deniz ürünleri
Şehirde lezzetli deniz ürünleri tadabilirsiniz.

Denize kıyısı bulunan bir şehir olan Denpasar, özellikle lezzetli balıkların peşinden koşanları hayli mutlu eden bir destinasyon. Burada pek çok lezzetli balık ve diğer deniz ürünleri ile kendinize çok özel bir sofra kurabilirsiniz. Özellikle yanında pirinç pilavı ile servis edilen balık menüleri için şehirdeki birçok balık restoranından hoşunuza gideni tercih edebilirsiniz. Eğer farklı sunum ve pişirme tekniklerine meraklı biriyseniz muz yaprakları içinde pişirilen balıkların size çok çekici geleceğini de belirtelim.

Denpasar’da ne yenir? sorusuna cevap olarak balık menülerini tercih ettiyseniz bu leziz balıklar için bir mekan önerisi isteyenlere aşağıdaki restoranı ziyaret etmelerini öneriyoruz;

Warung Amphibia

Adres: Jl. Pantai SindhuSanur, Denpasar 80228, Endonezya

Telefon: +62 823-4037-4690

3. Sate

Sate
Sate

Bu yemek, Denpasar’ın geleneksel yemekleri arasında gösterilmekte ve yerli halk tarafından çok sevilmektedir. Muz yaprağı içinde domuz, kuzu, dana ya da daha farklı etler çok özel otlarla pişirilmekte ve muz yaprağı bir çanak haline getirilerek bu şekilde etkileyici bir biçimde servise hazır edilmektedir.

4. Nasi Campur

Nasi Campur
Nasi Campur

Pirinç Denpasar yemekleri için gerçekten vazgeçilmez unsurlardan biri. Denpasar yemek kültürü bu yönüyle ülkemiz mutfağıyla da benzerlik göstermektedir. Yerli halk pirinci çoğunlukla buharda pişirmekte ve yanında sebze ya da et türleri ile servis etmektedir. Bu birleşik yemek türü ise nasi campur olarak adlandırılmaktadır. Nasi campur tabağı görünümü ile gerçekten doyurucu bir yemek olduğunu hissettiriyor.

5. Nasi Goreng

Nasi Goreng
Nasi Goreng

Sebze ve et parçalarıyla birlikte hazırlanan bu pirinç yemeği de Endonezya mutfağının incilerinden biri sayılıyor ve halk tarafından çok fazla seviliyor. Pilavın yapımında ise önceden haşlanarak soğutulmuş pirinç kullanılmaktadır.

Nasi goreng yemek için lokal bir restoran arıyorsanız aşağıdaki önerimize kulak kabartabilirsiniz;

Nasi Goreng Nur Nirwani

Adres: Jl. Tukad Irawadi, Gang Damai | SesetanDenpasar 80225, Endonezya

Telefon: +62 831-1476-2039

6. Pirinç Şarabı

Pirinç Şarabı
Pirinç Şarabı

Denpasar’ın alkollü içecek piyasasını ele almak gerekirse, pirincin bu kadar sevildiği bir yerde pirinç şarabının en çok tüketilen alkollü içecek olmasına şaşırmamak gerekiyor. Tabi Denpasar, Endonezya’nın genelinde olduğu gibi alkolün çok yaygın olarak tüketildiği bir şehir olmadığı için burada alkol alan kişilere çok fazla rastlanmıyor.

7. Lawar

Lawar
Lawar

Aslında bir salata olan lawar, bir ana yemek olarak da değerlendirilebilecek kadar bol malzeme ile yapılmaktadır. Ana malzemesi et olan salatanın içinde pek çok farklı baharat, pirinç ve hindistan cevizi gibi gıdalar da bulunmaktadır. Bu lezzet, Denpasar’ın geleneksel yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Lawar denemek isterseniz şu mekana bir bakın bizce;

Lawar Kambing

Adres: Jl. Gn. Sari, Sanur Kauh, South Denpasar, Denpasar City

8. Salak

Salak Meyvesi
Salak Meyvesi

Denpasar, tropikal iklimin vermiş olduğu avantajla ferahlatıcı tropikal meyveler bakımından da oldukça zengin bir şehirdir. Endonezya dışında rastlamanın pek mümkün olmadığı bir meyve olan salakın dışı kahverengi ve içi beyaz bir renge sahiptir. Tadı ise tatlıdır. Bu meyveyi ve diğer tropikal meyveleri denemek isterseniz sokak satıcılarından satın almanız mümkün.

9. Rijsttafel

Rijsttafel
Rijsttafel

Hollana mutfağından Endonezya yemekleri arasında kendisine yer bulan rijsttafel, birçok farklı pirinç yemeğinin bir arada sunulmasından ortaya çıkmaktadır. Yani pirinçle aranız iyi ise bu yemeği yiyerek çok çeşitli pirinç yemeklerinin tadına bakma olanağına sahip olabilirsiniz.

10. Luwak

Luwak Coffee
Luwak Coffee

Alkol tüketiminin düşük olduğu şehirde çay ve kahve kültürü oldukça yaygındır. Oldukça pahalı bir kahve türü olan luwak, misk kedisinin dışkısındaki kahve çekirdeklerinin toparlanmasından elde edilmektedir. Pahalılığı nedeniyle doyasıya içemeyecek olsanız da en azından bir kere de olsa bu pahalı kahvenin tadına bakmanızı öneriyoruz.

Luwak isimli bu özel kahveyi denemek isterseniz;

Luwak Cafe Bali Plantation

Adres: Street Denpasar-Bedugul KM 36,6 Banjar Sekargula – Mekarsari VillageDenpasar 80229, Endonezya

Sizin için hazırladığımız “Denpasar’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde şehrin en meşhur 10 tadını paylaştık. Listemizin daha uzun olmasını isterseniz bizimle Denpasar’daki yeme içme deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer Denpasar hakkındaki diğer yazılarımızı incelemek isterseniz Denpasar gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.