Bali’nin en büyük şehirlerinden olan Denpasar, sahip olduğu kültür çeşitliliği ve cana yakın insanlarıyla her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Endonezya’da sarayları gezmek, tarihi noktaları görmek ve tapınaklarda dolaşmak isterseniz Denpasar gezilecek yerler yazımızı inceleyerek, şehrin görülmesi gereken yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

#1 Denpasar Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Tanah Lot 

Tanah Lot 

Şehrin en popüler turistik noktalarından biri olan Tanah Lot, denizin ortasında bulunan bir kayadan oluşuyor. Denizin ortasında bulunana bu devasa kaya, Tanah Lot Tapınağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bali sahilindeki yedi deniz tapınağından biri olan Tanah Lot’u haftanın her günü 07.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2- Denpasar City Park

Denpasar City Park

Denpasar’da şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, ağaçların gölgesi altında dinlenmek isterseniz uğrayabileceğiniz yegâne mekân Densapar City Park. Güzel peyzajı ve aktivite alanlarıyla dikkat çeken parkın içerisinde; futbol sahası, voleybol sahası, koşu sahası, çocuk parkı gibi farklı alanları bulunmaktadır. Dilerseniz sadece dinlenmek için kullanabileceğiniz parkta yeşillik alanlarda piknik yapabilir, haftanın her günü 24 saat açık olan parkı ziyaret edebilirsiniz.

3- Bali Museum

Bali Museum

Denpasar bölgesinde bulunana Bali Müzesi,1931 yılında PJ Moojen tarafından inşa edilmemiştir. Bali’ye ait etnik ögelerin bulunduğu müze içerisinde Bronz Çağı’na ait ortaya çıkarılmış objeler, tablolar, çömlekler ve heykeller sergilenmektedir. Müze haftanın her günü 07.30-15.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

4- Petitenget Temple

Petitenget Temple

Yapımı 15.yüzyıla dayanan Petitenget Tapınağı’nın yapılış amacıyla alakalı birçok hikaye bulunmaktadır. Karanlık ormanda yaşayan kötü bir ruh olduğuna inanılır ve bu ruhun hapsolması adına bu tapınak inşa edilir.

İnşa edilen tapınak günümüzde ürküten atmosferinden kurtulmuş, ışıklandırmalarla aydınlatılmış ve her zaman ziyaretçilere açık olan bir tapınak haline gelmiştir.

5- Hidden Canyon Beji Guwang

Hidden Canyon Beji Guwang

Kılavuzlar eşliğinde gezebileceğiniz Gizli Kanyon, Bali Guwang Köyü’nde ziyaret edilebiliyor. Tertemiz, kristal parlaklığındaki suları sayesinde dibini rahatlıkla görebildiğiniz kanyonda yavaşça akan su sayesinde keyifli bir gezinti yapabiliyorsunuz.

Su içerisinde yürürken küçük su balıkları tarafından tatlı tatlı ısırıldığınızı fark edebilirsiniz. Dönem dönem yükselen su seviyeleri sebebiyle kanyonda gezerken her zaman can yeleğinizin takılı olmasına özen göstermelisiniz.

Kanyonu ister tek başınıza isterseniz kılavuzla saat 08.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

6- Le Mayeur Museum

Le Mayeur Museum

Sanatçı Le Mayeur de Merpres’in uzun yıllar kaldığı ve hayata gözlerini yummuş olduğu bu ev, sanatçının eserleriyle beraber satın alınarak ölümünden sonra müzeye dönüştürülmüştür. Eski Bali mimarisinin en güzel örneklerinden olan ev içerisinde sanatçıya ait 90 adet eser sergilenmektedir. Bali dışında Afrika ve Hint kültüründen de etkilenerek yapılmış olan resimlerde canlı renklerin kullanımı dikkat çekmektedir.

Müzeyi hafta içi 08.00-15.30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

7- Fingerprint Painting Museum

Fingerprint Painting Museum

Denpasar’ın popüler seyahat noktalarından biri olan Parmak izi Boyama Sanat Galerisi, 1993 yılından beri ziyaretçilerini bekliyor. Gede Ngurah Rai tarafından işletilen sanat galerisi içerisinde parmak izleri kullanılarak yapılmış 200’ü aşkın tablo bulunmakta.

Sadece parmak izlerini kullanarak hayallerindeki örüntüleri tuvallere aktaran sanatçı, sıra dışı tekniğiyle şehirde popülerlik kazanmıştır. Parmak izi Sanat Galerisi’ni Pazar günleri haricinde 08.00-16.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

8- Pura Taman Ayun  

Pura Taman Ayun  

Bali’nin turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen noktaları arasında Taman Ayun Tapınağı bulunmaktadır.1634 yılında I Gusti Agung Putu tarafından yaptırılmış olan tapınak, tanrıların onurlandırılması amacıyla inşa edilmiştir.

İhtişamlı süslemeleriyle dikkat çeken yapı sadece dini törenlerin olduğu günler açıktır. Taman Ayun Tapınağı’nın açık olduğu dönemlere denk gelirseniz bu tapınağın içerisine girip muhteşem atmosferi hissetmenizi öneririz.

9- Bali Zoo

Bali Zoo

Dünyanın farklı bölgeleri, birbirinden farklı birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Kendi ülkemizde göremeyeceğimiz yeni türlerle tanışmak isterseniz Bali Zooyu ziyaret etmek için 1-2 saatinizi ayırmanızı öneriyoruz. Hayvanları koruyan ve bakımlarına oldukça önem gösteren hayvanat bahçesi, tüm canlıların sağlıklı koşullar altında hayatına devam etmesini sağlıyor.

Tabi ki her canlının doğada özgürce dolaşmasından yana olsak da güvenli bir şekilde onları keşfedebilmemiz acısından hayvanat bahçeleri oldukça yararlı olabiliyor. Bu bahçe içerisinde;Timsahlar, Afrika aslanları, domuz türleri, Asya küpeli otlar, kaplumbağalar ve gibbonlar bulunmaktadır.

10- Bajra Sandhi Monument

Bajra Sandhi Monument

Denpasar’da bulunan Bajra Sandhi Anıtı, 1987 yılında kurulmuştur. Üç bölümden oluşan anıtın ilk katında kütüphaneler ve sergi salonlarını gezebiliyorsunuz. Anıtın ikinci katındaysa Denpasar’ın muhteşem manzarasını panoramik olarak izleme şansını yakalıyorsunuz. Üçüncü kısım ile anıtın dış kısmı yani bahçe tarafı olarak geçmektedir. Şehre Hinduizm’in getirilmesi ve bağımsızlık mücadelesi adına yapılmış olan anıt görülmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor.

11- Bali Bird Park 

Bali Bird Park 

Canlı yaşamından bahsetmişken şehrin bir diğer sevilen noktası olan Kuş Parkı’nı ziyaret etmelisiniz.1000 kuş ve 250 farklı türe ev sahipliği yapan park içerisinde tüm gününüzü kuş sesleri arasında geçirebilirsiniz. Rengârenk tüylü birçok kuşa ev sahipliği yapan merkez hem çocukların hem de yetişkinlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Yırtıcı kuş türlerinin yanı sıra tropikal kuş türlerine de ev sahipliği yapan parkın içerisinde doğal yaşamda karşılaşamayacağınız, birbirinden farklı kuş çeşitlerini görebileceksiniz. Parkı her gün 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Denpasar gezilecek yerler listemize ek gezi tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.