Ana sayfa » Türkiye » Denizli » Denizli’de Birbirinden Hareketli 25 Festival

Denizli’de Birbirinden Hareketli 25 Festival

0
1824
Denizli'nin Festivalleri

Ege’nin incilerinden biri olan Denizli’de, her yıl birbirinden farklı birçok festival düzenleniyor! İşte karşınızda Denizli’nin festivalleri…

Bu İçerikte Neler Var?

Farklı ve çeşitli alanlardaki festivalleriyle dikkat çeken Denizli, yılın her dönemi birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Peki Denizli’nin festivalleri neler; nerede ve ne zaman yapılıyorlar? Tüm bunların cevabını sizlere rehberlik etmek için hazırladığımız yazımızda, ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yayla Şenlikleri

1. Çameli-Elmalı Yayla Turizmi ve Alabalık Tanıtım Şenliği (21 Eylül)

Çameli-Elmalı Yayla Turizmi ve Alabalık Tanıtım Şenliği

Elmalı Yayla Turizmi ve Alabalık Şenliği, Elmalı Yaylası’nı ve enfes alabalığını tanıtmak ve yayla turizmine katkı sağlamak amacıyla 2019’da ilk kez gerçekleştirilmiştir. Bir gelenek haline dönüştürülmesi planlanan festival, Elmalı muhtarlığı ve Çameli Belediyesi tarafından organize ediliyor.

Çeşitli etkinliklerin ve gösterilen düzenlendiği, alabalık tadımlarının yapıldığı festivalde, hem yerel hem de ünlü sanatçıların konserlerine de yer veriliyor. Tamamıyla ücretsiz olan festivale, Elmalı halkı yoğun ilgi gösteriyor. Denizli’nin festivalleri arasına yeni katılmış olan bu şenlik, Çameli, Elmalı Mahallesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştiriliyor.

2. Yatağan Kefe Yaylası Şenlikleri ve Bıçakçılık Festivali (14-16 Ağustos)

Yatağan Kefe Yaylası Şenlikleri ve Bıçakçılık Festivali

Yatağan Kefe Yaylası Şenlikleri ve Bıçakçılık Festivali, Serinhisar İlçesi’nin Yatağan Mahallesi’nde bulunan 1100 metre rakımlı Kefe Yaylası’nda gerçekleştiriliyor. Bu yıl 24.sü gerçekleştirilen festivalle, Denizli’deki yayla turizminin geliştirilmesinin yanı sıra 800 yıllık ata mesleği olan bıçakçılığın tüm Türkiye’ye tanıtılması hedefleniyor.

Üç gün boyunca devam eden festival kapsamında, konserler, bilek güreşi müsabakaları, geleneksel halk oyunu gösterileri gibi etkinlikler düzenlenirken, bıçak yapım atölyelerine ve çekiç-örs hatıra köşesi stantlarına yer veriliyor.

3. Buldan Yörük Türkmen Şenliği (2 Ağustos)

Buldan Yörük Türkmen Şenliği

Türkiye’nin yaklaşık 126 farklı Yörük ve Türkmen Derneği’nin katılımıyla düzenlenen Buldan Yörük Türkmen Şenliği, Yörüklerin ve Türkmenlerin yöresel kıyafetleri ile gelenek ve göreneklerini tanıtmak amacıyla Süleymanlı Yayla Gölü kenarında gerçekleştiriliyor. Festivale, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve Buldan Ziraat Odası tarafından da destekleniyor.

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan festivalde, Yörük ve Türkmen sanatçıların konserleri, halk oyunları ekipleri ve Cirit oyunu ekiplerinin gösterileri düzenleniyor. Bayram havasında dolu dolu geçen festival, Yörük kültürünü yakından tanımak isteyenleri her yıl ağustos ayı içerisinde Denizli’ye davet ediyor.

4. Acıpayam Yörük Şenliği (25 Temmuz)

Acıpayam Yörük Şenliği

Bu yıl ilk kez düzenlenen Acıpayam Yörük Şenliği, Denizli Garbikaraağaç Yörük Türkmen Derneği tarafından organize ediliyor. Acıpayam ilçesi Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleştirilen festival alanında, Yörük dernekleriyle birlikte 10’a yakın kara çadırı kuruluyor.

Bunun yanı sıra festivalde yöresel çocuk oyunları, halk oyunları ekiplerinin gösterileri, konserler gibi daha birçok yöresel etkinlik düzenleniyor. Acıpayam Festivali ile Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Müzik Festivalleri

5. Blok Hip Hop Festivali (23 Eylül)

Blok Hip Hop Festivali

Denizli’de 20 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Blok Hip Hop Festivali, Grena Tanıtım Organizasyon şirketi tarafından düzenleniyor. Ülkemizin önde gelen rap ve hip hop sanatçılarının sahne aldığı festivale Denizli Açıkhava Tiyatrosu ev sahipliği yapıyor. Yalnızca bir gün süren Blok Hip Hop Festivali, genellikle 15.00–00.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.

Hip Hop Festivali’ne katılmak için önceden bilet almak gerekiyor. VIP bilet ücreti 90 TL, normal bilet ücreti ise 68 ile 75 TL arasında değişiyor. Denizli’nin festivalleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Blok Hip Hop Festivali’ne 13 yaşından küçük olan çocuklar katılamıyor.

Kültür ve Sanat Festivalleri

6. Uluslararası Denizli Cam Bienali (2-5 Mayıs)

Uluslararası Denizli Cam Bienali

Denizli’de 5 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Denizli Cam Bienali, Türkiye’nin ilk cam festivali olarak geçiyor. Dolayısıyla oldukça önemli ve ilginç bir festival olan Uluslararası Denizli Cam Bienali’ne ilgi de yoğun oluyor. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışla başlayan festivale, Fransa, Amerika, İtalya, Letonya ve Türkiye’den çok sayıda cam sanatçısı katılıyor.

Yedi farklı konseptte ortalama 150 parça eserin izlenebileceği cam sergilerine ve her gün 10 farklı sanatçının canlı cam gösterisine ev sahipliği yapan bienale, camla tanışmak isteyen herkes ücretsiz olarak katılabiliyor.

Uluslararası Denizli Cam Bienali, Denizli’nin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatının yanı sıra kentin tanıtımına da büyük oranda katkı sağlıyor. Bienalde en çok dikkat çeken parçaların başında; camdan yapılan akrep, horoz, maymun, kuş ve kedi figürleri’’ geliyor.

7. Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali (27-30 Ağustos)

Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali

Çivril Belediyesi tarafından yaklaşık 23 yıldır düzenlenen Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali, Denizli’nin en köklü festivallerinin başında geliyor. Çivril ilçesini, tarihi ve kültürel değerlerini Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen festival, dört gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Festival kapsamında Burcu Güneş gibi popüler şarkıcıların ve TRT sanatçılarının sahne aldığı konserler, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve yöreye özgü yarışmalar düzenleniyor. Her yıl halk tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali’ne katılım tamamıyla ücretsiz.

8. Bekilli Kültür Sanat ve Üzüm Festivali (14-16 Ağustos)

Bekilli Kültür Sanat ve Üzüm Festivali

Denizli’nin Bekilli ilçesinde gerçekleştirilen Bekilli Kültür Sanat ve Üzüm Festivali, 18 yıldır hız kesmeden şenlik havasında kutlanmaya devam ediyor. Yörenin üzümünü ve üzüm şarabını tanıtmak, ticaretini ve aynı zamanda turizmini geliştirmek için düzenlenen festival, üç gün boyunca birbirinden renkli etkinliklerle devam ediyor.

Türkiye’nin popüler sanatçılarının konserlerine ev sahipliği yapan festivalde, şarap ve üzüm tadım stantları gibi Bekilli’nin kültürel değerlerini yansıtan tanıtım stantları bulunuyor. Denizli’nin festivalleri denildiğinde akla ilk gelen festivallerden biri olan Bekilli Kültür Sanat ve Üzüm Festivali tüm üzüm ve şarap severlere kapısını açıyor. Üstelik festivale katılım tamamen ücretsiz!

9. Buldan Yenicekent Tripolis Kültür Ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali (31-02 Ağustos)

Buldan Yenicekent Tripolis Kültür Ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali

Bu yıl, 24.sü düzenlenen Buldan Yenicekent Tripolis Kültür Ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali, Denizli’nin en hareketli festivallerinden biri! Yenicekent Belediyesi tarafından organize edilen festivalle, M.Ö. 5500 yıllarına dayanan tarihiyle Tripolis Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Yenicekent’i tanıtmak ve turizmine katkı sağlamak için gerçekleştiriliyor.

Halk tarafından ilgi ile karşılanan festivalde, Yenicekent’in üzümünü ve antik kent Tripolis’i tanıtma fırsatı da elde ediliyor. Festival kapsamında fasıl dinletisi, üzüm yarışması, üzüm ağası seçimi, konserler ve halk oyunları gösterisi gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

10. Gastrofest Denizli (9-10 Kasım)

Gastrofest Denizli

Denizli’de bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Gastrofest, Servergazi Kapalı Pazar Alanı’nda gerçekleştirilecek. Denizli’nin yöresel lezzetlerini hem yeni kuşaklara hem de yerli ve yabancı turistlere tanıtmak amacıyla gerçekleştirilecek olan festivalde, birbirinden eğlenceli birçok etkinlik düzenlenecek. Denizli Aşçılar Derneği tarafından organize edilen Gastrofest iki gün boyunca devam edecek.

Festivalde, fotoğraf çekim alanları, ikram stantları, usta eller-usta mekanlar adlı workshoplar, Hünerli eller adı altında yemek ve pasta yarışmaları, Minik şefler mutfakta adı altında anne ve çocukların katılacağı bir yarışma, Liseler arası yemek yarışmaları, ödüllü şeflerin, gurmelerin ve baristaların katılacakları workshoplar, sunumlar ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

11. Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali (22-23 Ağustos)

Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali

Denizli’nin festivalleri arasında en köklü festival olan Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali, tam 846 yıldır düzenlenmeye devam ediyor. UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan festival, Çal Belediyesi’nin ve Çal Kaymakamlığı’nın iş birliğiyle organize ediliyor.

Denizli’nin kültürel ve tarihi bir olayı olan “Yörük göçünü” canlandırmak amacıyla 8 asırdır gerçekleştirilen festivalde, çobanlar koyunlarını, Çal’daki Büyük Menderes Nehri’nden geçirmeye çalışıyor. Koyun geçirme yarışmasına; Çal, Çivril ve Balkan ilçelerinden, en az 50 çoban “elci” adı verilen baş koyunlarıyla birlikte katılıyor.

Oldukça renkli görüntülere sahne olan Sudan Koyun Geçirme yarışmasında dereceye giden çobanlar 25’er torba yem ve av tüfeği ile ödüllendiriliyor. İki gün boyunca devam eden festival kapsamında, yerel halk sanatçılarının konserlerine de ev sahipliği yapılıyor.

12. Kaledavaz Biber Festivali (14-16 Ağustos)

Kaledavaz Biber Festivali

Denizli’nin Kale ilçesinde düzenlenen Kaledavaz Biber Festivali, tam 25 yıldır bayram havasında kutlanıyor. Coğrafi işaret belgesine sahip üç biberden biri olan Kale biberinin tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen festival, üç gün boyunca birbirinden renkli etkinliklerle dolu dolu geçiyor.

Festivalde, en iyi biber yetiştiricisi, yöresel yemek, pasta ve tatlı yarışması gibi kıyasıya rekabetin olduğu yarışmalar düzenleniyor ve kazananlara çeşitli ödüller veriliyor. Bunun yanı sıra Tuğba Yurt gibi ülkemizin popüler sanatçılarının ve yerel sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapan festivalde, Denizli’nin kültürüne ve geleneklerinin tanıtımına dair birçok stant kuruluyor.

Bu stantların en dikkat çekeni ise ‘‘Kale biberi tatarı, Kale dolması, bağırsak dolması, Kale pidesi, pelte ve Kale baklavası’’ gibi yöresel lezzetlerin tanıtıldığı yemek stantları oluyor. Kale Belediyesi ve Kale Kaymakamlığı tarafından düzenlenen festival, tüm halka açık ve tamamıyla ücretsiz!

13. Serinhisar Leblebi Bıçak Ve Kültür Festivali (3-5 Temmuz)

Serinhisar Leblebi Bıçak Ve Kültür Festivali

2019’da 13.sü gerçekleştirilen Serinhisar Leblebi Bıçak Ve Kültür Festivali, Serinhisar’ın ünlü leblebisini ve bıçak işçiliğini tüm Türkiye’ye tanıtmak ve yerli işçiye destek olmak amacıyla düzenleniyor. 2-3 gün süren festival kapsamında; Burcu Güneş ve Emre Sertkaya gibi ünlü isimlerin sahne aldığı konserler düzenlenirken, leblebi ve bıçakların tanıtımı için stantlar kuruluyor.

Festival katılımcıları, tüm bunların yanı sıra, Serinhisar’ın ünlü lezzetlerinden tatma fırsatı da yakalıyor. Serinhisar Belediyesi tarafından düzenlenen festival, daha birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

14. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali (26-28 Haziran)

Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali

Doğal güzellikleri, dokuma zanaati, organik tarımı, tarihi değerleri ve tarihi yapılarıyla Denizli’nin ünlü ilçelerinden biri olan Buldan, bu yıl 19.su düzenlenen Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

İlçenin sahip olduğu değerleri ve güzellikleri ülkenin dört bir tarafında tanıtabilmek amacıyla düzenlenen festivalde, PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan elbiselerin sergilendiği defile gösterisi, dokuma sanatından gösteriler, Buldan düğünü ve kına gecesi canlandırması, halk oyunları gösterisi gibi etkinlikler düzenleniyor.

Bunların yanı sıra; Pamukkale Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu Korosu konseri ve ünlü sanatçıların sahne aldığı konserlerle üç gün boyunca dolu dolu geçen festivalde, Denizli Büyükşehir Belediyesi bando ve Mehteran Takımı gösterisi, fasıl müzik dinletisi ve ödüllü dokuma yarışması da gerçekleştiriliyor.

15. Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali (16-19 Temmuz)

Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali

Denizli’de Tavas Belediyesi tarafından organize edilen Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali, Tavas’ın değerlerini ve geleneksel kültürünü tanıtmak amacıyla düzenleniyor. 16 Mayıs 1919’da milli mücadeleye ilk destek veren ilçe olan Tavas, bu açıdan önemli bir ilçe olup; her yıl 16 Mayıs’ı Zeybekler Günü adı altında kutluyor.

Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali’nin temeli de buna dayanıyor. Dört gün boyunca birbirinden eğlenceli etkinliklerle devam eden festivalde, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen en az 28 halk ekibinin, yani yaklaşık bin dansçının katıldığı bir zeybek yarışması düzenleniyor ve kazananlara sürpriz hediyelerle ödüllendiriliyor.

Çelenk koymanın ardından atlılar, mehteran takımı ve halk oyunları ekipleriyle birlikte gerçekleştirilen kortej yürüyüşüyle devam eden festivalde, Buray ve Emre Kaya gibi ünlü sanatçılar da sahne alıyor.

16. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali (25 Nisan-1 Mayıs)

Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali

Anadolu’da yapılan en eski ve en köklü tiyatro festivallerinden biri olan Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 33 yıldır gerçekleştiriliyor. Yerli ve yabancı en az 20 tiyatro gurubunun katıldığı festivalde, en az 30 tiyatro gösterisi, en az 5 farklı atölye çalışması ve en az iki ayrı söyleşi düzenleniyor.

”Kukla Yapım Atölyesi, Ses ve Diksiyon Atölyesi, Tiyatrodan Dansa Danstan Tiyatroya” gibi birbirinden eğlenceli atölyelere ev sahipliği yapan festivalde çocuklar için de özel oyunlar sahneleniyor.

İran, Fas, Tunus, Azerbaycan ve Hollanda’dan gelen grupların sergiledikleri oyunlar sayesinde farklı kültürlerle Denizlileri buluşturan festivaldeki tiyatro oyunları Acıpayam, Tavas ve Sarayköy’de sahneleniyor.

17. Babadağ, Tekstil, Turizm, Kültür ve Sanat Festivali ve Geleneksel At Yarışları (2-4 Haziran)

Babadağ, Tekstil, Turizm, Kültür ve Sanat Festivali ve Geleneksel At Yarışları

Kısaca BabaFest olarak anılan Babadağ, Tekstil, Turizm, Kültür ve Sanat Festivali ve Geleneksel At Yarışları, Denizli’nin tarihi değeriyle ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bir ilçesi olan Babadağ’da gerçekleştiriliyor.

Babadağ Belediyesi ve Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) tarafından organize edilen festivalde, Babadağ’ın kültürel ve doğal zenginliklerinin tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması ve ilçe turizminin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

Festival alanında Babadağ’a ait ürünlerin tanıtımı yapılan stantlar bulunuyor. Bu ürünlerin arasında aynı zamanda Denizli’nin de yöresel tatlarından olan; Babadağ salçası, Erik ekşisi, Kekik suyu, toz biber ve zeytinyağı gibi yöresel lezzetler yer alıyor. Festivalde, ayrıca çocukların ve ailelerin, rahatça vakit geçirip, eğlenebilecekleri oyun alanları da bulunuyor.

Spor ve doğa festivalleri

18. Pamukkale Rallisi (29-30 Ağustos)

Pamukkale Rallisi

Herkesin bildiği gibi Denizli’de gezilip görülecek yerlerin en başında Pamukkale travertenleri gelmektedir. Yıl içerisinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Pamukkale travertenlerinin yanı sıra ilçenin de turizm açısından daha cazip bir hale getirilmesi amacıyla birçok etkinlik düzenleniyor.

Bunlardan biri olan ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Pamukkale Rallisi, Pamukkale Belediyesi ve Ege Otomobil Sporları Kulübü’nün iş birliğiyle organize ediliyor. Oldukça eğlenceli bir etkinlik olan Pamukkale Rallisi, Denizli’nin festivalleri arasında epey popüler… Arabalara ve araba yarışlarına ilgi duyan herkesin mutlaka katılmasını tavsiye ediyoruz!

19. Uluslararası Kartal Gölü Ultra Maratonu (21-22 Ağustos)

Uluslararası Kartal Gölü Ultra Maratonu

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Kartal Gölü Ultra Maratonu, kırsal yayla turizminin tanıtılması ve sürdürülebilir alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor. Türkiye’nin birçok yerinde yayla turizmine dikkat çekmek için gerçekleştirilen festival, doğanın ve doğa sporlarının önemi adına bir farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Beyağaç Belediyesi, Beyağaç Kaymakamlığı ve Karia Derneği’nin iş birliği ile organize edilen festivale, birçok il ve ilçeden en az 50 sporcu katılıyor. Çiçekbaba Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Kartal Gölü ve çevresindeki koruma altına alınmış olan tabiat parkında düzenlenen maraton kapsamında, 23K ve 43K koşu parkuru, Denizlileri spora teşvik amacıyla da 3 bin metrelik halk koşusu gerçekleştiriliyor.

Topuklu Yaylası’ndan başlatılan maraton, Kartal Gölü, Eren Baba Mezarı ve Gökçeova Gölü üzerinden devam ediyor ve yine Topuklu Yaylası’nda son buluyor. Oldukça keyifli bir festival olan Uluslararası Kartal Gölü Ultra Maratonu, bir sonraki etkinliğine tüm sporseverleri davet ediyor.

20. Çameli Uluslararası Bisiklet Festivali (16 Ağustos)

Çameli Uluslararası Bisiklet Festivali

Çameli Uluslararası Bisiklet Festivali, yaklaşık dört yıldır, Denizli’nin Çameli ilçesinde, yerel topuma bisikletli yaşamı sevdirmek ve spor alışkanlığı kazandırmak ayrıca doğa tutkunlarının bir araya getirerek farkındalık yaratmak amacıyla düzenleniyor. 1000 km’lik 40 adet bağımsız dağ bisikleti rotasında gerçekleştirilen festivale, ülkemizin dört bir yanından sporcular katılıyor.

Bir gün boyunca çeşitli parkurlarda bisiklet sürüşleriyle geçen festivale Çameli halkı da yoğun ilgi gösteriyor. Doğa sporlarının önemi ve bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması açısından önemli bir festival olan Çameli Uluslararası Bisiklet Festivali, Çameli Belediyesi, Çameli Kaymakamlığı ve GEKA iş birliği ile organize ediliyor.

Festivale katılan doğa ve sporseverler Çameli’nin doğasını, tabiatını, doğal ürünlerini, kültürünü ve geleneklerini yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

21. Çivril Bisiklet Festivali (12-14 Haziran)

Çivril Bisiklet Festivali

AKİDAK ve Çivril Belediyesi tarafından 2019’da üçüncüsü düzenlenen Çivril Bisiklet Festivali, Denizli’ye renk katan festivallerden biri. Bisiklet kullanımının kent kültüründe yaygınlaşmasına katı sağlamak ve Çivril’in doğal güzelliklerinin tanıtmak amacıyla düzenlenen festivale, profesyonel bisikletçilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi katılıyor.

Festival kapsamında zorluk derecesine göre değişen parkurlarda bisiklet turlarının yanı sıra ödüllü yarışmalar, canlı müzik dinletileri gibi etkinlikler düzenleniyor. Herhangi bir katılım ücreti talep etmeyen Çivril Bisiklet Festivali’ne katılmak için ortaokul ve lise öğrencilerine üç adet kitap bağışlamanız yeterli!

Son olarak: Festival kontenjanının sınırlı olduğunu unutmayın ve yerinizi önceden ayırın!  İletişim ve kayıt işlemleri için 0532 172 27 88 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Diğer Festivaller

22. Denizli Pati Festivali (19 Temmuz)

Denizli Pati Festivali

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde gerçekleştirilen Denizli Pati Festivali, sokak hayvanlarının beslenme ve tedavi ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla düzenleniyor. Hayvan severler tarafından yoğun ilgi gören Denizli Pati Festivali, Pamukkale Belediyesi ve Sempati Hayvanları Koruma Derneği tarafından organize ediliyor.

AKUT Park’ta gerçekleştirilen festivalde, köpekler için stil yarışmaları gibi müsabakalar ve çekilişler düzenlenirken, çocuklar için oyun parkları ve hayvan sahiplenmek isteyenler için stantlar kuruluyor.

Çocukların hayvanlarla iç içe oyun oynayıp kaynaştığı festivalde toplanan bütün bağışlar sokak hayvanları için kullanılıyor. Denizli’nin festivalleri arasına yeni katılan Denizli Pati Festivali’nin ikincisinin 2020’de gerçekleştirilmesi bekleniyor.

23. Vosvos Festivali (10-12 Temmuz)

Vosvos Festivali

Denizli Vosvos (DENVOS) Kulübü ve Pamukkale Belediyesi’nin destekleriyle 2019’da ikincisi gerçekleştirilen Vosvos Festivali, Pamukkale’nin şifalı kırmızı suyuyla meşhur olan Karahayıt beldesindeki kamp alanında gerçekleştiriliyor. Bu renkli festivale en az 15 şehirden, yaklaşık 100 Vosvos sahibi katılıyor.

Denizli’yi ve Pamukkale’yi tanıtmak ve kamp turizmi açısından popülaritesini arttırmak için düzenlenen Vosvos Festivali, rengarenk Vosvos’lar eşliğinde, birbirinden eğlenceli birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

3-4 gün boyunca devam eden festival kapsamında, Vosvos’larla birlikte gerçekleştirilen şehir turu, iple vosvos çekme, çuval yarışı ve en güzel vosvos yarışmaları gibi müsabakalar ve çocuklar için organize edilen çeşitli oyunlar düzenleniyor.

Kış Festivalleri

24. Bozdağ Kar Şenliği (7 Şubat)

Bozdağ Kar Şenliği

2014 yılına kadar Tavas Belediyesi ve Nikfer Kayak Doğa Turizmi Spor Kulübü tarafından organize edilen Bozdağ Kar Şenliği, 2015 yılından beri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Şenlik kapsamında; kardan heykel, kayak ve kızak yarışmaları da yapılıyor ve kazananlara hediyeler veriliyor.

Ayrıca şenlik alanına Nikfer Mahallesi’nden servisler de kaldırılmakta. Büyükşehir Belediyesi’nin sabah saat 10.00’da yörenin meşhur tarhana çorbası ikramıyla başlayan şenlik, gün boyunca çay ve öğle yemeği için ise sucuk-ekmek, turşu suyu ikramları ile devam ediyor. Bozdağ Kar Şenliği Denizli’nin festivalleri arasında belki de en doyurucu festivallerden biri!

25. Çameli Karkın Kar Şenliği (5 Mart)

Çameli Karkın Kar Şenliği

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Çameli Karkın Kar Şenliği, 1800 metre yükseklikte bulunan Karkın Yaylası’nda gerçekleştiriliyor. Çameli Belediyesi tarafından düzenlenen Karkın Kar Şenliği’ne PAÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın sponsorluğunda birçok üniversite öğrencisi katılıyor.

Eğlence dolu bir gün geçirilen festivalde, dağ yürüyüşü, kayak ve snowboard gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor. Çameli Karkın Kar Şenliği, Denizli’nin festivalleri arasında kışın değerlendirilebilecek en güzel festivaller arasında yer alıyor.

Denizli’nin festivalleri burada sona eriyor. Tüm bu festivallerle ilgili deneyimlerinizi bizlerle paylaşarak, içeriğimizi geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Denizli’de festival tadında eğlenceli bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.