Denizli Seyahatinin En Büyüleyici 5 Durağı

0
1237

Ege Bölgesi’nin özel şehirlerinden biri olan Pamukkale, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de ülkemizin en çok turist ağırlayan şehirlerinin başında geliyor.

Geçmişte birçok medeniyetin yerleşim yeri olarak değerlendirdiği Denizli oldukça zengin bir antik kent dokusuna sahiptir. Aynı zamanda termal su bakımından da çok bereketli olan bu topraklar yıllarca şifa bulmak isteyen insanların ziyaret noktası haline gelmiştir. Sizler için bu güzel şehrin görülmesi gereken 5 noktasını listeledik.

1.Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Yer altı su kaynaklarının su yüzeyine çıkmasıyla oluşan termal su havuzlarının oluşturduğu muhteşem görüntü insani adeta kendine aşık ediyor. Bu muhteşem görünümü sayesinde Pamukkale Travertenleri 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Denizli’nin simgesi haline gelen bu etkileyici doğa harikasını en kısa zamanda görmelisiniz.

2.Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Havuzu

Pamukkale ile aynı bölgede bulunan ve birlikte Dünya Mirası olarak kabul edilen Hiearapolis Antik Kenti geçmişi 1800 yıl öncesinde bölgedeki Roma hakimiyetine dayanan önemli antik kentlerden biridir. Termal sularla dolu olan havuzu ve antik tiyatrosu ile insanı büyüleyen güzellikteki antik kent görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka olmalı. Ancak havuza girmek için ayrıca 32 TL ücret ödemeniz gerektiğini belirtmemiz gerek.

3.Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti

İki devasa antik tiyatrosu, hamamları, stadyumu, kilisesi, anıtsal çeşmesi ve daha birçok önemli kalıntısıyla Laodikeia Antik Kenti Ege’nin en önemli antik kentlerinden biri sayılmaktadır. Antik kent, Denizli’nin 6 km kuzeyinde bulunmaktadır.

4.Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Bol miktarda termal su içeren Kaklık Mağarası Merkeze 30 km. uzaklıkta bulunan Honaz ilçesinde bulunmaktadır. Mağaraya içinde bulundurduğu travertenler nedeniyle Küçük Pamukkale de denmektedir. Eğer Denizli’ye geldiyseniz yarım saatini bu mağara için ayırarak güzel fotoğraflar çekme fırsatını mutlaka değerlendirmelisiniz.

5.Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı

Ege Bölgesi’nin bitki örtüsünü keşfetmek ve doğal yaşamını gözlemleyebilmek için en ideal yerlerden biri olan Honaz Dağı Milli Parkı, Ege’nin en dağı olan Honaz Dağı’nda bulunuyor. Piknik ve doğa yürüyüşleri için oldukça ideal bir yer olan milli parkı kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Sizler de Denizli’de görülmesi gereken önemli noktaları mesaj kısmından bizlerle paylaşarak, Denizli’yi gezmek isteyenler için önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.