Ana sayfa » Ulkeler » Avrupa » Birleşik Krallık » İngiltere » Manchester » Manchester’daki En Görkemli Müzeler

Manchester’daki En Görkemli Müzeler

0
1150

Manchester’ın zengin tarihi ve modern geçmişi, şehirde bulunan galerilerde ve müzelerde ziyaretçilere sergileniyor.

Geçmişte ülkenin en önemli sanayi bölgelerinden biri olan ve pek çok fabrika kurulan Manchester son zamanlardaki büyük değişimle çok farklı bir görünüme kavuştu. Canlanan şehir merkeziyle ülkenin en önemli ziyaret duraklarından biri olmayı başaran şehir; Manchester gece hayatına yön veren barları, müzeleri, dükkanları ile tam bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda.

1- Manchester’daki En Görkemli Müzeler

#1 The Withworth

Manchester'daki en görkemli müzeler
The Withworth

120 yıllık geçmişe sahip olan bina 15 milyon gibi dev bir bütçeyle yenilenerek Manchester’daki en görkemli müzeler arasındaki yerini aldı. Etkileyici dev pencereleri ile dikkat çeken yapı, muhteşem eserlere ev sahipliği yapıyor.

#2 Kentin sanayi geçmişi

Manchester'daki en görkemli müzeler
MOSI

Ülkenin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Manchester’da bulunan Bilim ve Sanayi Müzesi ile şehrin sanayi geçmişinde çok etkileyici bir yolculuğa ne dersiniz? Birbirinden önemli parçaların sergilendiği müzede pek çok aracın çalışır durumda olması ise müzeyi daha önemli yapan detaylardan.

#3 Savaş Müzesi

Manchester'daki en görkemli müzeler
Savaş Müzesi

Salford Quays’teki eski rıhtımlarda bulunan Savaş Müzesi, ülkenin I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı esnasındaki yaşadıklarına ışık tutuyor.

#4 Manchester Sanat Galerisi’ndeki büyük sanat sergisi

Manchester'daki en görkemli müzeler
Manchester Sanat Galerisi

Özellikle Victoria Dönemi’ne ışık tutan eserlerin sergilendiği Manchester Sanat Galerisi, şehrin en önemli sanat duraklarının başında geliyor. Galeride heykel ve resim koleksiyonlarının yanı sıra geçici sergiler de ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

#5 Gotik mimarinin etkileyici örneği: John Rylands Kütüphanesi

Manchester'daki en görkemli müzeler
John Rylands Library

İçinde çok önemli eserlerin bulunduğu kütüphane, şehirdeki Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilmektedir. Binadaki mimari detaylar ziyaretçilerde adeta Orta Çağ’da bir şehirdeki geziyormuş hissi uyandırıyor.

#6 Chetham’s Kütüphanesi

Manchester'daki en görkemli müzeler
Chetham’s Library

Kasvetli bir havaya sahip olan Chetham’s Kütüphanesi, ziyaretçilerine görkemli bir kütüphane gezisi imkanı sunuyor. Her ne kadar John Rylands Kütüphanesi kadar bilinmese de burasının geçmişinin 15. yüzyıla dayandığını öğrenince insanda bu kütüphaneyi de görme isteği uyanıyor.

#7 Futbol, kıyafetler ve geriye kalanlar…

Şehirde sizi daha pek çok önemli müze ve galeri beklediğini söyleyebiliriz. Bunlardan Manchester’ın ve İngiltere’nin futbol tarihine ışık tutan Ulusal Futbol Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Müzede geçmişten günümüze ülkedeki futbol yaşamına dair pek çok önemli objeyi görme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Şehirdeki tiyatro sanatına dair önemli bir ziyaret noktası olan Home; eskiden tekstil dünyasına yön veren ve günümüzde tiyatro salonu olarak hizmet veren Royal Exchange de görülmesi gereken noktalardan. Aynı zamanda Manchester Museum ve Central Library de şehrin önemli kültürel ziyaret noktalarının başında geliyor.

Manchester müzelerine ek tavsiye müzeleri aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.