Amsterdam’da görülmesi gereken pek çok özel kilise bulunmaktadır. De Krijtberg de şehirdeki görülmesi gereken önemli kiliselerin başında gelmektedir.

Aslında ismi Franciscus Xaveriuskerk olan kilise, Amsterdam’a gelenlerin sıklıkla ziyaret ettiği ve Amsterdam gezilecek yerler listesine dahil ettiği yerlerin başında gelmektedir. Yazımızda bu güzel kiliseyle ilgili detayları ve ziyaret bilgilerini sizlerle paylaşmak istedik. Dilerseniz lafı uzatmadan yazımızın detaylarına geçelim.

1- De Krijtberg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alfred Tepe tarafından tasarlanan kilise 1883 yılında ibadete açılmıştır. Kilisenin yapımına ise 1881 yılında başlanmıştır. Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet olan ibadethane, Neo-gotik ve Neo-klasik tarzında inşa edilmiştir. Kilise 1979-1991 yılları arasında önemli bir restorasyondan geçmiştir.

De Krijtberg
Krijtberg, Amsterdam

Kilise Cizvid misyonerlerinin 17. yüzyılde Singel’de ibadet ettiği yerin artık yeterli gelmemesi nedeniyle Cizvid şapelinin yerine yapılmıştır. Şapel ilk önce oda eklenerek genişletilmiş daha sonra ise yeni bir kilise yapımına karar verilmiştir.

De Krijtberg, iç ve dış mimari bakımından şehirdeki pek çok kiliseden daha özel bir konumda bulunmaktadır. Kilisenin dış mimarisinde alanın darlığını ortadan kaldırmak için tasarlanmış iki adet yüksek kule bulunmaktadır.

Bu tasarım kilisenin dışında büyük bir ferahlık ve heybet katmaktadır. 4 farklı giriş kapısı bulunan kilisenin iç kısımlarında özellikle Neo-gotik tarzda süslemeler dikkat çekmektedir. Vitray ağırlıklı cam süslemeleri oldukça ilgi çekicidir. İç kısımda kullanılan kırmızı, altın ve sarı renkle binanın zengin görünümüne katkıda bulunmaktadır.

De Krijtberg
Kilise Neo-gotik tarzdaki iç süslemeleriyle dikkat çekiyor

Kilisede bulunan Franciscus Xaverius ve Cizvit Mezhebinin kurucusu Aziz Ignatius ile 18. yüzyıldan kalma ahşap Günahsız Meryem heykeli dikkat çekmektedir. Kiliseyi ziyaret ederseniz bu heykelleri de incelemenizi öneriyoruz.

2- De Krijtberg Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Singel 446 Presbiteryum, Amsterdam
  • Ulaşım: Kiliseye tramvay ile ulaşmak isterseniz 1, 2 ve 5 no’lu hatlarla Koningsplein durağında inmeniz gerekmektedir.
  • Ziyaret Saatleri: Salı-Perşembe ve Pazar 13.30-17.00, ayinlerden 30 dakika önce. Pazartesi-Cuma 12:30-17:45, Cumartesi 17:15, Pazar 09.30, 11.00, 12.30 ve 17.15
  • Giriş: Kiliseyi ziyarete gelenlerden ücret talep edilmemektedir.

Siz de bu güzel kiliseyi ziyaret etmek ve kilisenin mimarisini daha yakından incelemek isterseniz hemen bir Amstedem uçak bileti alabilir ve yolculuğunuzu kolay bir şekilde planlayabilirsiniz. Biletinizi sitemizden satın alarak 9 taksit avantajından da faydalanma şansına sahip olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.