Dammam'da ne yenir? Ne içilir?

Ortaoğu’nun önemli ülkelerinden Suudi Arabistan’da bulunan Dammam şehri petrol devlerinin gözdesi bir liman kenti olarak dikkat çekiyor. Şehir aynı zamanda ülkenin önemli şehirlerine yakınlığı ile de önemli bir merkez olarak göze çarpmaktadır. Bu şehri ziyaret etmeyi planlayanlar için yazımızda “Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusuna yanıt olabilecek önemli lezzetleri listelemeye çalıştık.

Dammam’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Pek çok Ortadoğu şehrinde olduğu gibi Daammam yemeklerinde de Arap kültürünün belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Bu da Arap menşeli yemeklere alışkın olan Türkler için damak aşinalığı açısından olumlu bir durum. Şehirdeki yemeklerde özellikle tavuk ve kırmızı et hayli fazla kullanılmakta ve birçok yemek elle yenmektedir. Yemekler çoğunlukla odun ateşinde pişirildiğinden normalden çok daha lezzetli olduğunu da söylememiz gerek.

Dammam yemekleri ile ilgili kısa bir girişin ardından dilerseniz “Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevabı olabilecek yiyecek ve içecekleri birlikte inceleyelim…

1. Nejdi kabsah

Nejdi kabsah

Listemize Dammam’da oldukça sevilen popüler bir yemekle giriş yapalım istedik. Şehrin hemen her köşesinde denk gelebileceğiniz bu lezzet safran pirinci ile yapılmış fıstıklı ya da domatesli pilav üstüne tavuk ya da deve etiyle servis ediliyor. İşin sırrı ise yemeği elle yemede yatıyor. Eğer Dammam yeme içme kültürü ile ilgili bir yemek denemeyi planlıyorsanız bu yemek sizin için çok iyi bir seçim olacaktır.

2. Mofatah

Mofatah

Suudi olmayanlar tarafından pek fazla bilinmeyen bu yemek şehirde genellikle misafirlere özel günlerde ikram edilen bir lezzet. Ancak son dönemlerde artan taleple birlikte bu güzel yemek Dammam restoranları içinde de ziyaretçilere sunulmaya başlandı. Dilerseniz şehirdeki restoranları ziyaret ederek bu güzel yemeği deneyebilirsiniz.

3. Brost

Brost

Dammam’da atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız bu kızarmış tavuk parçacıklarını mutlaka denemelisiniz. Şehirde oldukça yaygın olan bu fast food tarzı yemeği yiyebileceğiniz pek çok mekan bulmanız mümkün olabilmektedir.

4. Yemeni mandi

Yemeni mandi

Tıpkı nejdi kabsaha benzeyen bu yemekte de alt tarafta leziz bir pilav ve üst kısımda kemikli bir şekilde pişirilmiş et konuluyor. Gene bu yemekte de tavuk ya da farklı türde etler kullanılabiliyor; ancak Dammam’da çoğunlukla tavuk etinden yapıldığını söylememiz mümkün. Bu güzel lezzet şehirde çoğunlukla öğle yemeği saatlerinde tüketiliyor.

5. Arekah

Arekah

Bu yemek bilhassa sabah kahvaltılarında tercih ediliyor. Hayli doyurucu ve enerji verici olan yemek bölge halkı için güne iyi ve enerjik başlamanın en önemli sebepleri arasında bulunuyor. Siz de bir gününüze arekah ile başlayarak şehrin tadını çok daha iyi çıkarma fırsatını yakalayabilirsiniz.

6. Margoog

Margoog

Çorba mı yemek mi sos mu? Aslında her birinden biraz… İçinde hamur, tuz, kemikli et, domates ve diğer malzemeler bulunan bu yemek ülkede oldukça meşhur ve sevilen bir lezzet. Görüntü olarak biraz karışık görünse de lezzetiyle ilgili iyi düşüncelere sahip olacağınızdan eminiz.

Yemeğin yapılışını merak ediyorsanız gerekli malzeme listesine ve yapılış videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki siz de evinizde bu yemeği yapmak ve tatmak istersiniz 🙂

7. Gursan

Gursan

Dediğimiz gibi Dammam yemekleri için et çok önemli bir parça. Bu yemekte de et ve sebzelerin muhteşem uyumu göze çarpıyor. Bu lezzetli yemek yabancılar tarafından da oldukça beğeniliyor.

8. Mathlotha

Mathlotha

Şehirdeki diğer etli yemeklere benzeyen mathlotha da gene pilav üzerine farklı tekniklerle pişirilmiş etin serpiştirilmesi ile meydana geliyor. Elle yemenin tadı ayrı olan bu yemeği de listenize eklemenizi ve en kısa sürede Dammam’a giderek denemenizi tavsiye ediyoruz.

9. Falafel

Falafel

Arap yemekleri arasında en yaygın yemeklerden biri de falafel. Dammam’da falafele “magliya” da deniyor. Nohutlardan oluşturulan bu toplar Araplar tarafından pek bir seviliyor. Bunu bu coğrafyaya gelen ziyaretçiler de oldukça beğeniyor. E o zaman size de bu lezzeti deneyip yorumların doğruluğu test etmek düşüyor 🙂

10. Mande

Mande

Kabsah’a benzerliği ile dikkat çeken bu yemekte pilavın üstüne bazı yerlerde deve eti, bazı yerlerde ise dana eti konularak servis ediliyor. Pilavın lezzeti ile etin muhteşem tadı birleşince ortaya ne kadar muhteşem ve doyumsuz bir yemeğin çıktığını siz hayal edin.

11. Biryani

Biryani

Dammam restoranları içinde en çok tercih edilen yemeklerden olan biryani de şehre gelenler tarafından denenmesi gereken bir lezzet. Etin kokusunun pilavın lezzetine karıştığı yemeği yerken damağınızda hissettiğiniz tadın keyfini uzun süre yaşayacaksınız.

12. Bukhari

Bukhari

Gene pilav üzeri et konseptli bir yemek 🙂 Bu şehirde bu tarz yemeklere sık sık rastlayacaksınız. Pilavın üzerinde bütün olarak pişirilmiş etin görüntüsünün gerçekten iştah kabartıcı olduğunu belirtmeliyiz.

13. Hainini

Eğer yemeğin üzerine yöresel bir Dammam tatlısı yemek isterseniz ilk tercihiniz hainini olmalı. Bu güzel tatlı şehirde özellikle kış mevsiminde oldukça fazla tüketilmektedir.

14. Maklube

Maklube

Arap yemekleri içindeki önemli lezzetler biri olan maklube Dammam’da da çok sevilen bir lezzet. Bu yemek hem göze hem mideye hitap etmesi ile “Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusu için ideal cevapların başında geliyor. Tencerenin dibine dizilen etlerle birlikte pişen pilav ters çevrilinde ortaya çıkan görüntü tok olsanız bile içinizde yemek yeme isteği uyandırıyor. Maklube güzel bir salata ya da yoğurt eşliğinde yenince tadı en üst seviyelere çıkıyor.

15. Şakşuka

Shakshuka

Ülkemizde de çok sevilen şakşuka yemeği Arap yemekleri içinde çok özel bir yere sahip. Domates sosu içinde yumurtanın soğan ve biberle pişmesi ile ortaya çıkan bu lezzet insanların gönlünde çok özel bir yer ediniyor. Görünüş itibariyle menemeni andıran bu yemeği de tatmanızı öneriyoruz.

16. Mahela

“Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusu için popüler bir cevap arıyorsanız mahela aradığınız cevaplardan biri olabilir. Yapımı yaklaşık 1 saat süren bu yemek çeşitli baharatlarla eşsiz bir lezzet olarak afiyetle yenmeye hazır oluyor.

17. Manzalah

Hicaz yemeklerinden biri olan manzalah’ı da Dammam’da yemek mümkün olabiliyor. Bu nedenle bu yemeği de “Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevapları arasında sıralayabiliriz. Tabi bunun için Dammam’a olan ziyaretinizi Ramazan ayına denk getirmeniz gerekiyor çünkü manzalah çoğunlukla Ramazan ayında yapılan bir yemek.

18. Sambousek

Sambousek

Bu yemeği tarif etmek için öncelikle hayalinizde “içli köfteyi” canlandırmanız gerekiyor. Ana tema olarak içli köfteyi andıran ve yarım ay şeklinde yapılan bu yemeğe Dammam’da “sambousek” deniyor. Bu lezzetin de Dammam yeme içme kültürü içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söylememiz gerek.

19. Mutabbak

Muttabak

Martabak olarak da bilinen bu sokak lezzeti Dammam yemekleri arasında denenmesi gereken basit ama lezzetli tatlardan biri. Güney Suudi Arabistan ve Yemen bölgelerinde yaygın olarak tüketilen bu yemeğin kelime anlamı ise “katlanmış”. Yemek ülkemizde hemen hemen her evde yapılan yufka böreklerine benziyor. Kat kat yufkalar arasında başta kıyma olmak üzere peynir, yumurta gibi çeşitli malzemelerle yapılan mutabbak hamur işlerini sevenlerin çok beğeneceği bir tat.

20. Harira çorbası

Harira Çorbası
Harira Çorbası

Eğer “Dammam’da ne yenir? Ne içilir?” sorusuna çorbalardan bir yanıt arıyorsanız harira çorbasını es geçmemenizi öneriyoruz. Nohut ve etle yapılan bu çorba muhteşem lezzeti ve doyuruculuğu ile Hicaz yemek kültürünün önemli temsilcilerinden biri. Bu güzel çorbayı Dammam’da bulabilir keyifli bir şekilde içerek açlığınızı giderebilirsiniz.

Eğer sizin de Dammam’a gidildiğinde denenmeden dönülmemesi gerektiğini düşündüğünüz Dammam yemekleri varsa lütfen bizimle yorum kısmından paylaşın 🙂 Bu arada Dammam’da keyifli bir gezi planlamak isterseniz Dammam gezilecek yerler listemize buradan ulaşabilirsiniz 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.