Dammam Gezilecek Yerler

Suudi Arabistan’ın petrol rezervi bakımından en zengin bölgesi olan Dammam, aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen önemli noktaları arasında da bulunuyor.

Yerin altı kadar üstünde de zenginlikleri bulunan Dammam’ı ziyaret etmeden önce sizler için hazırladığımız ‘’Dammam Gezilecek Yerler’’ yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Listemizin başında;

Dammam Müzesi

1985 yılından beri faaliyet gösteren müze, Dammam ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkartılan eserlerin sergilendiği bir salon. Dönemlere göre ayrılmış olan müze içerisinde her eser kronolojik sıraya göre hizalanmıştır.

Aynı zamanda Sina Yarımadası’nda yerleşimin başladığı ilk zamanlara kadar uzanan tarihiyle geçmişten geleceğe değişimi gözlemleyebilirsiniz. Dammam Müzesi‘ni cuma ve perşembe günleri dışında 08:00-19:00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Mercan Adası

Mercan Adası

Şehre köprüyle bağlı yapay bir ada olan Mercan Adası, şehrin en fazla turist çeken noktaları arasındadır. Restoran, cafe ve eğlence merkezlerinin bulunduğu bu adada oldukça keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Tekne veya feribotlarla açılarak adaya istediğiniz zaman ulaşım sağlayabilirsiniz.

Korniş

korniş

Dammam’ın Aziziah Kumsal’ında bulanan Korniş, özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl olan şehrin en sevilen noktalarından biridir. Işıklandırmalarla süslenmiş olan Korniş‘te akşamları huzur içerisinde yürüyebilir isterseniz burada bulanan kafelerde de oturabilirsiniz. Hoş sohbetlerin yanına manzara da eklensin diyorsanız Korniş’i kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Kral Fahad Park
Kral Fahad Park

Suudi Arabistan’da eğlence dendiğinde uğrayabileceğiniz yerlerden ilki Kral Fahad Park. Gondollar, salıncaklar, hız trenleri, korku tünelleri ve kulağa eğlenceli gelen daha birçok oyuncağın bulunduğu bu parkta adrenaline doyacaksınız. Yükseklik korkunuz yoksa dönen dev salıncağı denemenizi şiddetle öneriyoruz.

Kral Abdullah Parkı

King Abdullah Park

Dammam’da peyzajı en iyi düzenlenmiş olan Kral Abdullah Parkı, tertemiz caddeleri ve rengarenk çiçekleriyle ön pala çıkıyor. Bir üstte anlattığımız Korniş’in içerisinde bulunan bu parkı da hazır Korniş’e uğramışken ziyaret edebilirsiniz.

Tarut Kalesi

Tarut Kalesi

Şehrin popüler noktalarını gezerken listemizin son sırasında tarihi önemi büyük Tarut Kalesi’nden bahsetmek istiyoruz. Tarut Kalesi’nin tarihi M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanıyor. En eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen bu kale, bölgeye yapılan savaşlarda şehrin savunulması açısından oldukça önemli rol oynamıştır.

Aynı zamanda eski mimari tarzın ayrıntılarını da görebileceğiniz bu kaleyi Tarut Adası’nda ziyaret edebilirsiniz. Yapılan arkeolojik çalışmalarda daha birçok eserin ortaya çıkartılacağı düşünülen kaleden kim bilir kaç hayat geçip gitmiştir düşünmemek elde değil.

Suudi Arabistan’ın önemli şehirlerinden olan Damman hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşırsanız çok seviniriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.