Cunda Adası’na Yolculuk

0
1002

Türkiye sınırlarında değişik kültürlere tanık olmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise haydi birlikte Cunda Adası’na doğru bir yolculuk yapalım.

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, 1924 mübadelesinde göç eden Türklerin oluşturdukları bir yerleşim yeridir. Bu nedenle adanın yaşlı kesimi, Rumcayı ikinci anadili gibi konuşurlar. Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük ada olma özelliğine sahip olan Cunda (Alibey Adası), kültürel yaşamı, kendine has lezzetleri ve tabi ki denizi ile ihtişamlı bir tatil yapmak için harika fırsatların bir arada toplandığı bir yerdir.

Cunda Adası
Cunda Adası

Adada o kadar çok olanak ve yapılacak etkinlik var ki kısa bir süreliğine tatile çıkmışsanız vakit erken iken bu kararınızı değiştirin derim. Cunda, gezmekle bitmeyecek güzelliklere, her sokağında farklı bir renge ve her köşesinde tarihin farklı izlerine rastlanılabilecek bir meskûndur. Bu özelliğinden dolayı kısa süreli tatil planınızı uzun vadeye çevirerek adanın keyfini çıkartmaya bakın derim.

Cunda Adası
Cunda Adası sokaklarından bir görüntü

Cunda Adası’nda Neler Yapılabilir?

Zengin doğal güzellikleri, sıcakkanlı ve sempatik insanları ile misafirlerini ağırlayan Cundalılar, adanın en önemli temel taşlarıdırlar. Öyle gittiğinizde yabancılık çekeceğinizi falan düşünmeyin. O kadar sıcak insanlar ki, kendinizi evinizin bir odasından diğer odasına gitmiş gibi hissedeceksiniz. Cömertçe ikramları, adayı tanıtmaları, adanın geçmişi hakkında kahvehanede anlattıkları samimi hikâyeler vs. her biri adaya renk katan yönlerdir. Cunda Adası’nı gezmek, adada yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biridir. Bu fırsatı değerlendirmek için Ayvalık, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’dan kalkış yapan küçük teknelere binebilirsiniz. Hem deniz sefası hem de adanın güzelliği gezinize renk katacaktır.

Cunda Adası tekne turu
Cunda Adası tekne turu

Tatilinizi değerlendirirken bir de Cunda Adası’nın tarihi binalarını da ziyaret edebilirsiniz. Mesela Rahmi M. Koç Müzesi, gezinizin ilk duraklarından biri olabilir. Çok özel eserlerin sergilendiği müze, hem ada hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak hem de tatilinize renk katacaktır.

Rahmi M. Koç Kütüphanesi
Rahmi M. Koç Kütüphanesi

Taş Kahve

Adanın saymakla bitmek bilmeyen güzelliklerinin olması, renkli günlere tanıklık etmeniz adına keyifli olacaktır. Sahilde yer alan balık restoranlarından deniz ürünleri yiyebilir veya alternatif yemeklerin sunulduğu restoranları değerlendirebilirsiniz. Eh! Yemekten sonra bir Türk kahvesi iyi gelecektir… Bunun için gideceğiniz adres Taş Kahve olabilir. Bol köpüklü Türk Kahvesi ile yemeği hazmetmenin de rahatlığını yaşayarak ada içinde yeniden gezinti yapmaya başlayabilirsiniz.

Taş Kahve
Taş Kahve

Cunda Adası’nın Sokakları

Rengârenk Cunda Adası, her köşesinden farklı bir renk sunar misafirlerine. Sokaklarının kedileri mi? Onlar hiç eksilmezler, adanın en sakin meskûnları kediler, adaya renk veren varlıklardır. Korkmanıza gerek yok, bu kediler oldukça zararsız ve cana yakındırlar.

Cunda Adası Sokakları
Cunda Adası Sokakları

Keyifli bir gezinin ardından geceyi geçirmek için bulabileceğiniz birbirinden farklı oteller Cunda Adası’nda yer ediniyor. Otel, pansiyon veya kamp kurabileceğiniz uygun alanlarda kurularak, bir sonraki günde adanın kalan güzelliklerini görmeye devam edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.