Cotonou Geleneksel Yemekleri
Cotonou Geleneksel Yemekleri

Cotonou, Benin’in en büyük şehri olmasının yanı sıra hükümet merkezi olarak da önemli bir konuma sahiptir. Yazımızda bu şehrin mutfak kültürünü ele aldık ve sizler için “Cotonou’da ne yenir? Ne içilir?” gibi soruların cevaplarını listeledik…

Cotonou’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Cotonou’da göreceğiniz manzaralardan biri sokakta yiyecek satan satıcılar olacaktır. İnsanlar burada özellikle sokaklarda satılan genelde kızartılarak ya da ızgarada hazırlanmış yiyecekleri tüketmektedir. Bu sokak lezzetlerinin oldukça leziz olduğunu belirtmemiz gerek.

Cotonou sokaklarında yemek yemeği düşünürseniz pişmiş ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Böylece yiyeceğin bakterilerden arınmış olmasını garanti altına almış olabilirsiniz. Tabi tropikal meyve ve meyve sularını alırken böyle bir durum olmayacak ancak gene de tazeliğinden emin olmanızda fayda var.

O halde artık Cotonou’da ne yenir sorusunun cevabı olan yemekleri listeleyebiliriz;

Cotonou’nun Yerel Lezzetleri

1. Akara

Akara
Akara

Bezelyelerin kızartılmasıyla hazırlanan bu sokak lezzet Cotonou sokaklarının yemek konusundaki kralı konumunda bulunuyor. Püre haline getirilmiş bezelyeler, soğan, yumurta, tuz ve çeşitli baharatlarla elde edilen karışım kızartılarak servise hazır hale getirilmektedir. Oldukça besleyici bir lezzet olan akara çoğunlukla domates sosu ya da acı sos ile servis edilmektedir.

2. Doko

Doko
Doko

Donutu andıran bu minik çörekler Cotonou sokaklarında bol miktarda bulabileceğiniz tatlar arasında bulunuyor. Dokolar zaman zaman muz püresi ile de yapılabilmektedir. Sokak lezzetlerine meraklı kişiler için Cotonou sokak lezzetleri arasında dokonun çok keyifli bir atıştırmalık olacaktır.

3. Igname Frite

igname frite
Patates kızartması Cotonou’ya dair en lezzetli şeylerden biri

Patates kızartması çocuğundan yaşlısına kadar herkesin sevdiği bir lezzet. Cotonou’ya geldiyseniz işte bu çok basit ancak muhteşem lezzet sizi çok mutlu edecektir. Şehirde yetiştirilen patatesler de kızartma yapmak için elverişli olunca burada yapılan patates kızartmalarının tadı bambaşka oluyor. Bir de yanında harikulade bir sos olunca bu patates kızartmaları ütopik bir lezzet haline geliyor. Biz de bu lezzete kayıtsız kalamadık ve “Cotonou’da ne yenir?” listemize dahil etmeye karar verdik.

4. Massa

massa
Massa krebe benzeyen bir hamur işi

Bir çeşit krep olan massa da denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor. Mısır unu, şeker, pirinç ve suyun bir araya getirilmesiyle elde edilen hamur yağlı tavada pişirilerek krep haline getirilir ve çoğunlukla üzerine pudra şekeri ilave edilerek servis edilir. Tabi bu yiyeceği sade yemek de tercih edebileceğiniz bir seçenek.

5. Pate

Pate
Pate

Cotonou sokak lezzetleri deninde pateyi denemeden şehirden ayrılmamanız gerek. Genellikle ciğer ve diğer sakatatlarla yapılan bu yiyecek ekmeğe sürülerek çok güzel bir öğüne dönüşebilmektedir.

6. Amiwo

Amiwo
Amiwo

Bir çeşit yumuşak (sandviç ekmeği tarzında) bir ekmek olan amiwo başta et yemekleri olmak üzere birçok yemeğin yanında salata (mojo) ile tüketilmektedir.

7. Mojo

Mojo
Mojo özellikle et yemekleri ile servis edilmektedir.

Soğan, biber, domates gibi çeşitli sebzelerle elde edilen ve ülkemizde çok sevilen çoban salataya benzeyen mojo Cotonou mutfağı için en özel salatalardan biridir. Bu salata et, tavuk ya da sebze yemekleri ile çok güzel bir uyum sağlamaktadır.

8. Wagassi

Wagassi
Wagassi

Bunu genellikle Benin’in kuzey kısmında mümkün olsa da Cotonou’da da tatmak mümkün olabilmektedir. İnek sütünden yapılan bu peynir türü taze yendiği gibi pişirilerek de yenebilmektedir. Peynir sosların içinde de çok iyi gittiği için Cotonou sosları içinde de wagassi peynirine rastlamak mümkün olabilmektedir.

9. Tapyoka

Tapyoka
Tapyoka

Pişmiş tapyoka tohumu ile hazırlanan bu sos benzeri yiyecek genellikle Cotonou kahvaltılarını süslemektedir. Tabi bu lezzeti diğer öğünlerde de bulmanız olası. Tapyokayı tatlandırmak için ise içine süt ve şeker de ilave edilebilmektedir.

10. Bouillie

Bouillie
Bouillie

Yulaf lapası olarak tanımlayabileceğimiz bouillie, Cotonou ve Benin genelinde besleyiciliği, ucuz ve lezzetli olması nedeniyle en çok tercih edilen kahvaltı menüleri arasında bulunmaktadır. Şeker de eklenerek daha tatlı bir aroma kazandırılan boillie bütçesi kısıtlı olan ve kahvaltıları lüks mekanlardan ziyade ekonomik noktalarda yapmak zorunda olan kişiler için tam bir kurtarıcı besin niteliği taşımaktadır.

“Cotonou’da ne yenir?” listemiz şimdilik bu kadar ancak bu şehirde özellikle çok fazla sokak lezzetinin sizi beklediğini hatırlatalım. Eğer Cotonou ile ilgili görülmesi gereken yerler hakkında fikir edinmek isterseniz de Cotonou gezilecek yerler listemize göz atmanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.