Benin’in en büyük şehri olan Cotonou, Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan popüler şehirlerden biridir.

‘’ Cotonou Gezilecek Yerler ‘’ yazımıza göz atıp, kapıları Batı Afrika’ya açılan şehrin görülmesi gereken yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız listemizin ilk sırasında;

Fondation Zinsou

Fondation Zinsou

Afrika kültürünü yakından ve en doğru haliyle yansıtmayı amaçlayan Fondation Müzesi, Cotonou’da 2005 yılında kurulmuştur. Çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müze içerisinde, Afrika’nın geleceği olan çocuklar ve gençler sanat atölyesi de bulunuyor.

Yıl içerisinde kalıcı olarak sergilenen koleksiyonları gezebileceğiniz gibi Afrika’ya özgü sembollerin işlendiği heykelleri de görebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra isterseniz müzeye bağışta bulunarak, Afrikalı çocuklar için yardımda bulunabilirsiniz.

Artisanal Center

Artisanal Center

Afrikalı insanlar, tarihlerine, kültürlerine ve geleneklerine oldukça bağlıdırlar. Bu bağlılıkla yapılan sanat eserleri ve üretilen eşyalarda da yaşatılmaya çalışılmaktadır. Geleneksel ürünleri seviyor üstüne de antika merakınız varsa antika cenneti diyebileceğiniz Artisanal Center’a uğramanızı öneririz.

Bakırdan gümüşe takılardan süs eşyalarına birbirinden farklı birçok ürünü bulabileceğiniz Center’ı haftanın her günü 10.00-00.00 arası gezebilirsiniz.

Marche Dantokpa

Marche Dantokpa

Batı Afrika’da gezebileceğiniz en büyük açık hava pazarı olan Marche Dontokpa,18 hektarlık bir alanda birçok tezgâhın kurulmasından oluşuyor. Tüccarlar tarafından kurulan tezgâhlarda istediğiniz her türlü ürüne ulaşabiliyorsunuz.

Sebzelerden meyvelere, takıcılardan elektronik eşyalara aklınıza gelen her türlü ürünü satan bir tezgâha ulaşıyorsunuz. Özellikle Afrika’ya özgü tropikal meyvelerin en lezzetli ve sağlıklısını bulabileceğiniz pazarı haftanın her günü 05.00-23.00 arası gezebiliyorsunuz.

Fidjrosse Plajı

Fidjrosse Plajı

Atlantik Okyanusu‘nun kıyısında bulunan Fidjrosse Plajı, incecik kumları ve masmavi deniziyle şehrin sıcağından kaçmak isteyenlerin bir numaralı tercihi. Şemsiyeler altında güneşin sıcaklığından korunup, plaj içerisinde bulunana barlardan soğuk içecek temin edebiliyorsunuz.

Eğer ki plajı ziyaret ederseniz kavurucu Afrika sıcağından korunmak için yanınıza kesinlikle güneş kremi almanızı öneririz.24 saat ziyaret edebileceğiniz plaj ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Cotonou Katedrali

Cotonou Katedrali

1883 yılında kurulmuş olan Cotonou Katedrali, Benin’in en önemli ibadet noktalarından biridir. Dış cephesindeki bordo beyaz yatay çizgilerle dikkat çeken katedral Cotonou’da uzaktan bile fark edebileceğiniz mimarisiyle dikkat çeken yapılardan biri.

Red Star Meydanı

Red Star Meydanı

Benin’in en büyük anıtı olan Red Star, 1975 yılında Ruslar tarafından inşa edilmiştir. Yıkılmadan günümüze kadar korunmuş olan bu anıt, kocaman kırmızı bir yıldız ve ortasından yükselen bir heykelden oluşuyor. Omuzunda bir silah sağ elinde de bir balta bulunan heykel, şehrin önemli noktaları arasında bulunuyor.

Place des Martyrs

Place des Martyrs
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1979 yılında inşa edilmiş olan Şehitler Meydanı, Cotonou’nun manevi değeri yüksek yerlerinden biridir. Havaalanı yolu üzerinde bulunana anıt, savaşlar ve işgaller sırasında hayatını kaybetmiş olan tüm şehitlerin anısına inşa edilmiştir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.