Pırlantaların ışıltılı dünyasında büyülü bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse, sizi Amsterdam’da bulunan Coster Diamonds isimli şehrin en eski pırlanta atölyesini ziyaret etmeye davet ediyoruz.

1840 yılından bu yana pırlanta işlemeye devam eden atölye, günümüzde sadece pırlanta işlemekle kalmayıp, burayı ziyaret edenlere pırlantalarla ilgili bir çok bilgiyi edinme ve pırlanta işlemenin detaylarını izleme fırsatını da sunmaktadır. Atölye bu özelliğiyle Amsterdam gezilecek yerler listesinde bulunması gereken noktalar arasında bulunuyor.

1- Coster Diamonds Hakkında Genel Bilgiler

Coster Diamonds
Costar Diamonds, Amsterdam

Avrupa’nın bu en eski ve en önemli elmas fabrikası, aynı zamanda Hollanda’da buharlı makinelerle çalışan ilk fabrika olma özelliğini taşımaktadır. Bu fabrikada dünyaca ünlü pek çok elmasın imalatı ve parlatılması gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirilmiştir.

3 villada çalışmalarını sürdüren Coster Diamonds, gerçekleştirilen ücretsiz turlar ile ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir. Gerçekleştirilen bu turlar ortalama 30 dakika sürmektedir. Turlar 25 farklı dilde alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilmektedir. Tur sonrasında ziyaretçiler çok geniş bir showroomda dolaşma imkanına da sahip olmaktadır. Fabrikadaki koleksiyonda çok geniş bir mücevher koleksiyonu sergilenmektedir.

Coster Diamonds
Atölyelerde elmasın işlenişine tanıklık edebiliyorsunuz

Gerçekleştirilen tur esnasında ziyaretçiler elmas işlenen atölyelerde işçileri izleyebilmekte ve elmasların gizemli dünyasıyla ilgili çok çeşitli bilgiler edinme fırsatını yakalamaktadır. Atölyede aynı zamanda Avrupa’nın en büyük elmas koleksiyonu bulunmaktadır. Bu koleksiyonu ziyaret edebilir ve dilerseniz koleksiyondan elmas satın alabilirsiniz. Tabi ki bunun biraz tuzluya patlayacağını belirtmemize gerek yok galiba 🙂 Ancak buradan alacağınız elmaslarda vergi indiriminden faydalanabileceğiniz için elmasın fiyatları çok makul fiyatlara gelebilmektedir. Elmas almayı düşünüyorsanız bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

1853 yılında Kraliçe Elizabeth’in talebi üzerine ünlü elmas Koh-ı Noor Elmas’ı bu atölyede yeniden yapılmıştır. Atölyenin girişinde bu muhteşem elmasın bir kopyasını da ziyaretçiler görebilmektedir. Ziyaretiniz sırasında dünyanın en büyük cilasız mücevheri olan 181.15 karat Lucullan’ı da görebileceğinizi belirtelim.

Atölyede ünlü Koh-ı Noor Elması’nın bir kopyası da sergilenmektedir

Atölye günde 2 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Atölyede birçok kuyumcu ve alıcılar bir araya gelerek elmas üzerine satış anlaşmaları da yapmaktadır. Atölyede bir şeyler yudumlayabileceğiniz bir cafe ve hediyelik eşya alabileceğiniz bir mağazanın bulunduğunu da belirtelim.

2- Coster Diamonds Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Royal Coster Diamonds B.V. Paulus Potterstraat 2-6 ,1071 CZ Amsterdam.
    Daha açık bir adres tarifi yapmak gerekirse atölye, Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi’ne çok yakın bir konumda bulunmaktadır.
  • Ulaşım: Tramvay ile atölyenin bulunduğu yere gelmek için 2 veya 5 no’lu hatları kullanarak Rijksmuseum durağında inmeniz gerekmektedir.
  • Ziyaret Saatleri: Atölye her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
  • Giriş Ücreti: Atölye, gerçekleştirilen ücretsiz turlarla herhangi bir ödemeye gerek duymadan gezilebilmektedir.
  • İnternet Sitesi: www.costerdiamonds.com

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.