Coimbra'da ne yenir? Ne içilir?
Coimbra Portekiz'in 3. büyük şehri

Erasmus için Portekiz’e gelen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Coimbra’yı tercih ediyor. Bu tercihte şehrin sakinliği, insanların sıcakkanlılığı ve elbette yemek kültürü büyük katkı sahibi. Erasmus için ya da sadece şehri gezmek için yönünü Coimbra’ya çevirenler için “Coimbra’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını toparladık.

Coimbra’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Et sebze ve deniz ürünleri her Akdeniz şehrinde olduğu gibi Coimbra mutfağı içinde en temel besin maddeleri arasında yer alıyor. Coimbra’da kaldığınız sürece bu lezzetleri bol bol her restoranda ve diğer yeme içme mekanlarında görebileceksiniz.

Coimbra yemek kültürü içinde tuz çok fazla kullanılmıyor; ancak tatlı tarzında yiyecekleri bol bol göreceksiniz. Tıpkı ülkemizdeki tatlı hamur işlerinde olduğu gibi burada da özellikle yumurta bu tür yiyeceklerin içinde yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Fiyat konusuna da kısaca değinelim isterseniz. Burada fiyatların Portekiz ortalamasında seyrettiğini ve bu nedenle karşınızda çok ucuz bir şehir bulmayacağınızı belirtmemizde fayda var; ancak içki fiyatları uygunluğu ile sizi daha fazla içki içmeye sevk edebilir, aman dikkat 🙂

Coimbra yemek kültürü hakkındaki genel bilgilerin ardından artık “Coimbra’da ne yenir? Ne içilir?” temalı listemize geçebiliriz;

1. Deniz Ürünleri

Balik yemekleri
Coimbra mutfağının assolisti: Deniz ürünleri

Coimbra’ya geldiğinizde bir Akdeniz şehrinde olduğunuzu unutmayın ve burada enfes deniz ürünleri yiyebileceğinizi hatırlayın. Özellikle morina balığı Coimbra mutfak kültürü içinde önemli bir yere sahiptir ve bu balıkla yapılan birçok farklı yemeği şehirde denemek mümkün olmaktadır. Özellikle ızgarada hazırlanan balık yemeklerini şehir turunuz esnasında bolca tatma fırsatını yakalayabilirsiniz.

2. Bacalhau

Bacalhau
Bacalhau

Morina balığı da denen bu balık Portekizlilerin her gün için farklı bir pişirme yöntemi geliştirerek hazırladığı ve Coimbra yemekleri arasında en geleneksel diyebileceğimiz yiyeceklerden biri. Kokusu pişmeden önce oldukça rahatsız edici olan morina balığı piştikten sonra ise efsane bir lezzete dönüşüyor.

3. Caldeirada 

Caldeirada
Caldeirada

Listemizin ilk sırasında da bahsettiğimiz gibi deniz ürünleri Portekiz’de en sık karşınıza çıkan seçenekler arasında bulunuyor. Caldeirada da deniz ürünlerinden hazırlanan bir çeşit yahni. Bu yahni içinde kabuklulardan tutun da çeşitli balıkların etlerine kadar bir çok farklı ürünü bulabilirsiniz.

4. Feijoada

Feijoada
Feijoada

Ana malzemesi kuru fasulye olan bu Brezilya yemeği domuz eti de eklenerek yapılıyor. Gayrimüslimler tarafından çok sevilen bu yemek pirinç pilavı ile servis ediliyor.

5. Cozido Portuguesa

Cozido Portuguesa
Cozido Portuguesa

Tipik bir Akdeniz mutfağı örneği olan bu yemekte etle birlikte başta patates olmak üzere çeşitli sebzeler haşlanmakta ve bu şekilde servis edilmektedir. Yağlı ve ağır yemeklerden kaçınıyorsanız ve “Coimbra’da ne yenir?” diye düşünüyorsanız bu yemeği seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

6. Espetadas

Espetadas
Espetadas

Portekiz mutfağı içinde önemli bir yere sahip olan espetadas ülkemizde servis edilen çöp şişe çok benziyor. Bazı mekanlarda şiş üzerinde ilgi çekici bir şekilde de sunulan bu yemeği şehirdeki birçok restoranda bulmak mümkün olabilmektedir.

7. Pastel de Nata

Pastel de Nata
Pastel de Nata

Eğer canının şekerli bir şeyler yemek istiyorsa Portekiz topraklarında en meşhur tatlılardan olan pastel de nata kesinlikle denemeniz gereken tatlar arasında yer alıyor. Üst kısmından baktığınızda sütlacı andıran bu lezzetin alt kısmı ise çıtır milföyle kaplı ve iç kısmında yumurta ile yapılmış bir karışım yer alıyor.

8. Leite Creme

Leite Creme
Leite Creme

Avrupa’da çeşitli şehirlerde farklı isimlerle karşınıza çıkan bu mütevazı tatlı sadece şeker, krema ve yumurtadan hazırlanıyor. Sade ancak çok lezzetli bir tatlı olan leite creme sizi Coimbra’da ne yenir? diye kara kara düşünmekten kesinlikle kurtaracak bir kahraman tat.

9. Moscatel

Moscatel de Setubal
Moscatel de Setubal

“Yemekler güzel de Coimbra’da ne içilir?” diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz. Coimbra sokaklarında dünya genelinde bulabileceğiniz birçok içkiyi içebilirsiniz; ancak biraz daha özel bir içki arıyorsanız denemeniz gereken moscatel. Bu içecek kıyı bölgesinde yetiştirilen üzümlerden yapılıyor ve likörle şarap karışımı bir lezzete sahip. Eğer alkollü bir içmeyi düşünüyorsanız güzel bir mekana gidip garsona moscatel sipariş etmenizi öneriyoruz.

10. Hamburger

Hamburger
Hamburger

Öğrencilerin olduğu bir yerde fast food kültürünün olmaması imkansız. Amerikalıların dünyaya çok iyi bir şekilde pazarladığı hamburgerleri Coimbra’da da çok başarılı hazırlanmış bir şekilde tüketebilirsiniz.

11. Bira

Praxis
Praxis

Evrensel bir içki olan bira Coimbra mutfağı için de vazgeçilmez seçeneklerden biri. Hele bir de şehrin tek bira fabrikası Praxis’i ziyaret ederseniz biranın tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkabilir ve şehrin bu yerli birasını tadabilirsiniz.

Portekiz yemeklerine keyifli bir gastronomik yolculuk yapmak istiyorsanız Coimbra bunun için tercih edebileceğiniz en isabetli rotalardan biri. Biz de bu güzel şehre gidecekler için şehrin lezzetlerini anlatabilmek adına “Coimbra’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarına yazımızda yer vermeye çalıştık. Umarız faydalı olur 🙂

Her ne kadar Coimbra Portekiz’in diğer yerlerine göre çok turistik bir şehir olmasa da şehirde geçireceğiniz birkaç günün size kendinizi çok iyi hissettireceğinden emin olabilirsiniz. Şehirde kaldığınız süre boyunca Coimbra’nın görülmesi gereken yerlerini gezmek isterseniz gerekli bilgileri tüm detaylarıyla Coimbra’da gezilecek 5 yer başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.