Lizbon ve Porto’nun ortasında uzanan ve bu civara gelenlerin mutlaka listesine dahil ettiği Coimbra, tarihi dokusuyla ziyaretçilerine keyifli bir gezi imkanı sunuyor.

Coimbra gezilecek yerler listemizde sizlere kentin en önemli noktalarını derledik. Bu küçük ama eğlenceli şehir çok fazla spesifik gezilecek yerlere sahip olmasa sahip olduğu genç nüfusun dinamiği ve geçmişten gelen ağırlığıyla insana mutluluk vermeyi başarmaktadır. Bu ufak şehri gezmek için 1 veya 2 günlük bir süre sizin için yeterli olacaktır.

Coimbra’ya konaklamalı bir gezi düşünüyorsanız şehrin konaklama seçeneklerini incelemek için Coimbra’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

#1 Coimbra Gezilecek Yerler

1. Museu Nacional de Machado de Castro

Museu Nacional de Machado de Castro

Eğer gezi esnasında müzeleri de mutlaka ziyaret etmek isteyen gezginlerdenseniz bu müzeyi Coimbra gezilecek yerler listesine dahil edebilirsiniz. Burada Coimbra kültürüne ait çeşitli eserleri ve eşyaları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

2. Coimbra Üniversitesi

Coimbra Üniversitesi

Bir şehir üniversitesi olarak Coimbra’nın her yerine yayılmış fakültelerde hizmet veren üniversite tam bir tarih yuvası. Sokaklarda dolaşırken üniversitenin tarihi binalarını inceleyebilir bu binalar fotoğraflayabilirsiniz. 16. yüzyılda Lizbon’dan Coimbra’ya taşınan üniversite sayesinde şehir 25 binin üzerinde bir öğrenci nüfusunu misafir ediyor. Bu da şehrin oldukça canlı bir hale gelmesini sağlıyor. Tabii ki öğrencilerin olmadığı zaman şehir terk edilmiş bir kasabayı andırıyor.

3. Portugal dos Pequenitos

Portugal dos Pequenitos

İstanbul’daki Miniatürk’ün bir benzeri olan park, hem yetişkinler hem de çocuklar için şehrin keyifli duraklarından biri. Burada Portekiz’in görülmesi gereken önemli noktalarının büyük ebatlardaki minyatürlerini inceleyebilirsiniz.

4. Sao Miguel Şapeli

chapel of sao miguel

2016 yılında restorasyon çalışmalarının ardından yeniden açılan şapel, parlak süslü tavanı ile görülmeye değer. Eğer zamanınız kısıtlı değilse Coimbra gezilecek yerler listenize burayı da dahil edebilirsiniz.

5. Conimbriga Antik Kenti

Conimbriga

Şehrin biraz dışında bulunan ve Roma döneminden kalan antik kalıntıların bulunduğu bu antik kenti, vakti geniş olanlar gidip ziyaret edebilir. Burada da sizi tarihte yolculuğa çıkaracak güzel eserler görebilirsiniz.

*Coimbra, özel olarak ülkemizden gidilebilecek kadar büyük ve özel bir şehir değil ancak Porto veya Lizbon için bir gezi planınız varsa burayı da görmenizi öneriyoruz. Bunun için Porto uçuşlarını inceleyerek ülkemizden gerçekleştirilen aktarmalı seferleri değerlendirebilir ya da Lizbon ucuz uçak bileti seçenekleri ile direkt olarak Lizbon’a uçabilirsiniz.

Coimbra gezilecek yerler yazımız ile ilgili görüş ve fikirlerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.