Çocukla Tatile Çıkma Rehberi

0
191
Çocukla tatile çıkma rehberi

Yaz mevsimi geldi. O çok korktuğumuz, çocukları hasta edebileceğini düşündüğümüz kış soğuklarının bitmesiyle birlikte çocuklu aileler için tatil planları yapmanın da zamanı geldi.

Tabi ki çocukla tatil yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Eğer siz de çocuğunuzla tatile çıkmak üzere iseniz önce bu yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Yazımızda çocuğunuzla yapacağınız tatil konusundaki ipuçlarını inceleyerek çok daha keyif aldığınız ve sorunsuz bir tatil geçirme şansını yakalayabilirsiniz. Dilerseniz fazla zaman kaybetmeden yazımızın detaylarına geçelim…

#1 Kalacağınız yeri çok iyi seçin

Cocukla tatile cikma rehberi
Konaklama tercihinizi beklentilerinize göre yapın

Tatil planı yaparken konaklama tercihinizi iyi yapmak çocuğunuzla keyifli bir tatilin kapılarını aralamanızı sağlayabilir. Eğer bol aktiviteli, çocuklarınızın serbestçe eğlenebileceği bir tatil planlıyorsanız tatil köylerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Şayet kültürel bir gezi planlıyorsanız bu sefer gündüzleri bol bol gezdikten sonra akşamları rahat bir konaklama için otelleri tercih edebilirsiniz.

Tabi ki otel seçimi yaparken otelin yatak olanakları, bakıcı hizmetleri, yemek seçenekleri gibi birçok noktayı çok iyi bir şekilde inceleyerek sizin için en ideal tercihi yapmanız gerekecektir. Kamp kurmak ise çocuğunuzla daha yakın ilişkiler kurmak için iyi bir konaklama seçimi olabilir.

Çocuklar yeni konaklama yerlerine kolay uyum sağlayamadığı için kiralık evler ve devremülk tarzı seçenekler onlara ev ortamı yaratma konusunda size avantaj sağlayabilir. Bu seçeneği tercih edecekseniz kiralayacağınız yerin hijyenik olmasına ve eğlence olanaklarına yakın olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

#2 Kısa seyahatlerle antrenman yapın

Cocukla tatile cikma rehberi
Şehir içi gezilerle alıştırma yapabilirsiniz

Çocukların bünyesi ilk etapta uzun soluklu yolculukları ve tatilleri kaldıramayabilir. Bu nedenle öncelikle bulunduğunuz şehirde kısa turlar gerçekleştirerek onu uzun seyahatlere hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun nelerden hoşlandığını keşfedebilir ve onun daha keyif aldığı bir tatil planlayabilirsiniz.

#3 Uyku saatlerine dikkat edin

Cocukla tatile cikma rehberi
Uyku saatlerine dikkat edin

İyi bir uyku çocuğunuzun daha keyifli olmasına ve dinlenmiş bir şekilde günü geçirmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle gezinizi planlarken çocuğunuzun günlük uyku saatlerine göre planlamanız tatilinizin daha eğlenceli ve sorunsuz geçmesini mümkün kılacaktır. Eğer ülkemizle arasında zaman farkı fazla olan bir ülkeye gidecekseniz hem çocuğunuzun hem de sizin jetlaga yakalanmamak için önlemler almanızı tavsiye ediyoruz.

#4 Araba yolculuklarında tedarikli olun

Cocukla tatile cikma rehberi
Araba ile seyahat edecekseniz hazırlığınızı iyi yapmalısınız

Eğer tatile kendi arabanızla çıkıyorsanız ve iyi bir planlama yapmadıysanız yolculuğunuz tam bir kabusa dönüşebilir. Bu nedenle işi sıkı tutmanızda fayda var. Araba yolculuklarında çocuğunuzun acıkma ihtimaline karşı mamasını ya da midesini bulandırmayacak atıştırmalıkları yanınızda bulundurun. Araba yolculukları esnasında çocuğunuzun tabletle ya da telefonla uğraşması onun midesini bulandıracağı için bu tarz davranışlardan kaçınmanızı öneriyoruz.

Onun yarına çocuğunuzun arada bir başka yerlere bakara midesinin bulanmasının önüne geçebileceği çeşitli oyuncaklarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını gidermesi ve biraz temiz hava almasını sağlamak için de düzenli aralıklarla mola vermeniz hem onun için hem de arabayı kullananın dinlenebilmesi için çok önemli olacaktır. Yolculuk esnasında çocuğunuzun daha rahat olabilmesi için rahat kıyafetler tercih etmeniz de bir diğer önemli nokta.

#5 Plan yaparken çocuğunuzun beklentilerini ön planda tutun

Cocukla tatile cikma rehberi
Çocuğunuzun beklentileri çok önemli

Artık bir çocuğunuz var ve planlarınızda eskisi kadar özgür davranamazsınız 🙂 Çocuğunuzun istekleri bir tatilde her şeyden daha önemli. Çocuğunuzun seveceği yerleri, ona faydalı olabilecek etkinlikleri mutlaka tatil planlarınıza dahil etmelisiniz. Hatta planlama yaparken çocuğunuza onun fikirlerini sormak çok iyi olabilir.

Bu arada çocukla tatile çıkıyorsanız plana harfiyen uyma gibi bir durum olamayacağı için çıkabilecek aksaklıklara hazırlıklı olmak ve bu sorunların canınızı sıkmasına izin vermemek de çok önemli! Eğer dağa tırmanma, mağara gezileri, dalış gibi ekstrem etkinliklere meraklıysanız bu zevklerinizi eşinizle dönüşümlü olarak yapmalısınız.

#6 Paket turlar size göre olmayabilir

Cocukla tatile cikma rehberi
Çocuklu ailelerin kendilerine göre plan yapması paket turlarda daha mantıklı bir seçenek

Bir çocukla tatile çıkmak hesapta olmayan birçok sürprize hazırlıklı olmak demek. Bu nedenle her şeyin çok planlı bir şekilde gerçekleştiği tur programlarının çocuklu aileler için çok da uygun olmadığını söylemeliyiz.

Bu nedenle çıkacağınız tatili bireysel olarak planlamanız tatilinizi karşılaştığınız duruma göre şekillendirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

#7 Onun da duyguları olduğunu unutmayın

Cocukla tatile cikma rehberi
Çocuğunuza kızmak yerine onu anlamaya çalışın

Çocuklar da bir birey ve onlar da bizim gibi üzülebilir, sevinebilir veya kırılabilir. Bu nedenle geziniz sırasında onları kıracak, toplum içinde küçük düşürecek davranışlardan sakınmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle çocukların huzursuz olduğu zamanlarda ailelerin “herkes sana bakıyor” gibi sözleri çocuklar üzerinde çok büyük yıkıcı etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür tutumlardan uzak durmalısınız.

#8 Erken rezervasyondan kaçının

Cocukla tatile cikma rehberi
Erken rezervasyon çocuklu bir aile için çok mantıklı olmayabilir

Tatillerde erken rezervasyonlar ucuz bir tatil için mutlaka yapılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Tabi ki söz konusu çocuklu bir aile ise bu durum ekonomik bir tatilin aksine daha pahalıya patlayabilir. Çocuğun hastalanması, gidilen yerde huzursuz olması gibi hesapta olmayan sebepler tatilinizi yarıda bırakıp sizi dönüş yoluna çıkmak zorunda bırakabilir.

Erken rezervasyonda da ödediğiniz ücreti geri alma ihtimaliniz çok düşük olduğundan zarar edebilirsiniz. Bu nedenle bizce çocuğunuzla tatile çıkıyorsanız planınızı çok önceden yapmanıza gerek yok.

#9 Bütçe planlamasını kendisi yapsın

Cocukla tatile cikma rehberi
Harcamalarını kendisi planlasın

Yetişkinler nasıl bir tatile çıkarken konaklama, yeme içme, alışveriş gibi mali bir plan yapıyorsa çocukların da kişilik gelişimi açısından böyle bir planlama yapmasında fayda olacaktır. Evet, tatildeyiz ve tatillerde özgürlük sınırları daha geniş ancak çocuğun bu özgürlüğün sınırsız olmadığını bilmesi gerek. Bu nedenle çocuğunuzla bir anlaşma yapın ve ona harcamaları için ne kadarlık bir bütçesi olduğunu net bir şekilde belirtin.

#10 Çanta hazırlığı çok önemli

Cocukla tatile cikma rehberi
Çanta hazırlığına önem verin

Çocuğunuzla tatile çıkıyorsanız çantanızı çok daha dikkatli ve ayrıntıları kaçırmadan hazırlamanız gerekmektedir. Örneğin çocuğunuzun kullanması gereken bir ilaç varsa bunu mutlaka çantanıza almalısınız. Her zaman kullandığınız mama, bebek bezi, kişisel bakım eşyaları, çocuğunuzun yanından ayırmak istemediği oyuncaklar, her türlü hava değişimine göre yedek kıyafetler gibi şeyleri unutmamaya özen göstermelisiniz.

Bu gibi şeyleri gittiğiniz yerde bulamama ihtimaliniz olduğu için sıkıntıya düşebilirsiniz. Çocuğunuz için özel bir çanta hazırlamanız ve ona ait eşyaları, kıyafetleri o çantada bulundurmanız hem aradığınız şeyi çok daha kolay bulmanızı hem de onun kendisini daha özel hissetmesini sağlayacaktır.

#11 Çocuğunuzun sağlığına dikkat edin

Cocukla tatile çıkma rehberi
Çocuğunuzun beslenmesine dikkat edin

Evet, tatillerde insanlar biraz daha rahat davranabiliyor. Tatilden keyif almak için yapılması gereken de bu ancak özellikle sağlıkla ilgili konularda çok dikkatli olmak gerekiyor. Çocuğunuzun düzenli beslenmesine ve alması gereken ilaçlar varsa bunları zamanında almasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Tatilde çocukların kıyafetleri çok daha hızlı kirlendiği için çocuğunuzun kıyafetlerini sık sık değiştirmeli, onun terli kıyafetlerle dolaşmasını engellemelisiniz. Böylece çocuğunuzun olası hastalıklardan korunmasını sağlamış olabilirsiniz. Yaz mevsiminde havalar çok sıcak seyrettiğinden çocuğunuzun sıvı ihtiyacı daha fazla olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun ideal sıcaklıkta bol sıvı tüketmesine özen göstermeniz de alabileceğiniz tedbirlerden biri.

#12 Deniz seviyesine dikkat edin

Çocukla tatile çıkma rehberi
Çocuğunuzun suda oynarken güvende olduğundan emin olun

Yaz tatili deyince akla tabi ki deniz, kum ve güneş geliyor. Ancak bu konseptteki tatillerde boğulma olayları sık sık meydana geldiğinden gözleriniz çocuğunuzun üzerinde olmalı. Denizde veya havuzda tatil yaparken çocuğunuzun çok derin yerlerde yüzmediğinden emin olmalısınız. Mümkünse sizinle birlikte suya girmesine özen göstermeli, cankurtaran olan bölgelerde yüzmesini sağlamalısınız.

Tatil dönüşünde kendinizi bir daha tatile çıkmamak üzerine yeminler ederken bulsanız da çocuğunuzun yüzündeki mutluluk bir sonraki sene sizi yeniden tatil yollarına düşürmeye yetecek bir keyif. O halde bu yaz için rotanızı hemen belirleyin ve hazırlıklarınızı yapmaya başlayın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.