Çocukla Seyahat Hakkında Önemli İpuçları

0
991

Seyahate çıkarken önceden her şeyi planlamaya ve organize etmeye çalışırız. Yalnızken çıkılan spontane seyahatler, çocuklu bir aile için başlı başına bir sorun gibi görünüyor. Seyahatinizin stresli bir yolculuktan çıkıp keyifli bir tatile dönüşmesini istiyorsanız listemize göz atıp, ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

1.Oyuncak

Çocukların dikkati belirli yaş aralıklarında oldukça çabuk dağılır ve başka bir şeyle ilgilenmek isterler. Bu isteklerine cevap vermek için sıkıldığında oynayabileceği oyuncaklar ve ya etkileşimli kitapları yanınızda almayı unutmamalısınız.

2.Rahat Kıyafetler

Yol boyunca rahat hareket edebilmeniz oldukça önemlidir. Yolculuk sırasında çocuğunuzun rahat hareket edebileceği, terletmeyen kıyafetler giydirmeye özen göstermelisiniz.

3.Bebek Arabası veya Puset

Çocuklarınızı kucağınızda taşımak veya elini tutmak yerine rahatlıkla kullanabileceğiniz çocuk arabalarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle mola yerlerinde veya seyahat noktanıza vardığınızda çocuklarınızın güvenliğini daha rahat sağlayabilirsiniz.

4.Çok Fazla Eşya Almayın

Valizleri hazırlarken çocuğunuzun ihtiyacı olan temel ürünler dışında, fazlalık olabilecek malzemeleri eleyin. Gittiğiniz ortamda lazım olabilecek eşyalara ulaşabileceğinizi unutmayın.

5.Rutin İlaçları Unutmayın

Çocuğunuzun düzenli olarak almaş gereken ilaçları veya takviye gıdaları çantanızdan ayırmamaya dikkat etmelisiniz.

6.Tuvalet Sorunu

Çocuğunuzun seyahat sırasında nerede ne isteyeceği belli olamayabilir. Böyle bir durumda bulduğunuzu ortamda çocuğunuza yardımcı olabilmek için yanınızda temiz bir örtü ve yeterince bez almalısınız.

7.Gideceğiniz Yeri Önceden Kontrol Edin

Seyahat sırasında konaklamak için ev veya otel düşünüyorsanız bu yerleri olabildiğince internetten araştırmalısınız. Özellikle küçük çocukların bağışıklık sistemlerinin zayıf olması sebebiyle gideceğiniz yerin hijyenine dikkat etmeniz şart haline geliyor.

8.Havuz mu? Deniz mi?

Çocuklar kimi zaman havuz suyunu kimi zaman ise kumsalda oynayabilmek için denizi tercih eder. Ancak su içerisindeki mikroplar ve kullanılan kimyasallar konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Havuzun temizliğinden emin değilseniz çocuğunuzu denize sokmak en mantıklısı. İmkânınız varsa küçük çocuklar için uygun klor seviyesindeki çocuk havuzları tercih edilebilir.

9.Gözden Kaybetmemeye Dikkat Edin

Farklı bir yere gittiğinizde ebeveyn olmanın getirdiği içgüdülerle daha fazla panik yapabilirsiniz. Bunun için alabileceğiniz önlemlerden biri çocuğunuza renkli kıyafetler giydirmek ve baktığınızda gözünüze çarpacak bir renk seçmek. Bunun yanı sıra giydirdiğiniz kıyafetlerin içerisine isim ve telefon numarası yazıp saklayabilirsiniz. Acil durumlarda oldukça yararlı olabilir.

10.Rahat Olun ve Tadını Çıkarın!

Seyahatiniz her zaman huzurlu ve sessizlik içerisinde geçmeyebilir ama unutmayın ki yan yanaysanız bu anın tadını çıkartmalısınız. Ufak şeyleri kafanıza takmadan eğlenmeye ve ailecek güzel vakit geçirmeye odaklanın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.