Cincinnati'de ne yenir? Ne içilir?

Ohio eyaletine bağlı Cincinnati’yi ilk defa mı ziyaret ediyorsunuz? O halde şehirdeki yemek kültürü hakkında önerilere ihtiyacınız olabilir. Sizin için hazırladığımız rehberde “Cincinnati’de ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarına yer verdik…

Cincinnati’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Cincinnati yemek kültürü çoğunlukla ABD’nin geneline yayılmış olan fast food yemek kültürü etrafında şekillenmiştir. Buna bağlı olarak şehirde bolca hızlı bir şekilde hazırlanmış et yemeklerine ve ekmek arası yiyeceklere rastlamanız mümkün olabilmektedir.

Sabah kahvaltılarının her ABD şehrinde olduğu gibi burada da zayıf kaldığını belirtmeliyiz. Diğer öğünler ise bol proteinli et yemeklerinden oluşmaktadır. Şehirde Hint ve Uzak Doğu mutfağı ise diğer mutfak kültürlerinden en çok tecrübe edebileceğiniz mutfaklar.

Peki bu et cenneti şehirde en sevilen yiyecekler ve içecekler neler? Bunu öğrenmek için hazırladığımız “Cincinnati’de ne yenir? Ne içilir?” listemiz burada;

1. Hamburger

hamburger
Şehrin ana besin maddelerinden biri hamburger

ABD halkı hamburgeri çok seviyor. Fast food yemek kültürünün amiral gemisi lezzetlerinden olan hamburger Cincinnati mutfağı için de çok önemli yemeklerin başında geliyor. Özellikle “cheeseburger” şehirde çok fazla tercih edilen bir hamburger türü. Burada birçok farklı türde hazırlanmış hamburger ve yanında bir içecek ile kendinize muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz. Yalnız porsiyonların burada hayli büyük olduğunu ve bir hamburgeri bitirmek için ciddi düzeyde aç olmanız gerektiğini de belirtelim.

2. Teksas Usulü Biftek

Teksas Usulü Biftek
Teksas Usulü Biftek

Teksas tarzında ızgarada hazırlanmış biftekler de “Cincinnati’de ne yenir?” sorusu için verilecek en klasik cevaplar arasında yer almaktadır Et yemeği seven bir topluluk olan Cincinnati’de kaliteli biftek yiyebileceğiniz pek çok mekan bulunmaktadır.

3. Mısır Gevreği

cornflakes
Mısır gevreği kahvaltılarda bolca tüketiliyor

Listemizin 3. sırasında bulunan mısır gevreği ABD genelinde kahvaltı kültürünün vazgeçilmez unsurlarının başında gelmektedir. Kahvaltı konusunda fakir bir menüye sahip olan Cincinnati içinde genellikle çeşitli aromalarla ve sütle tatlandırılan mısır gevreği türleri tüketilmektedir. Her ne kadar bizim kültürümüze biraz uzak olsa da besleyici ve tok tutucu olması nedeniyle kahvaltıda mısır gevreğini tercih edebilirsiniz.

4. Kestane

Kestane Şekeri
Kestane şekeri

Cincinnati’nin sembol yiyeceklerinin başında kestane gelmektedir. Şehirde kestane ağaçlarının bolca bulunması bu yemişin Cincinnati yemek kültürü içinde önemli bir yere sahip olmasını sağlamış. Ekmeği de yapılan kestanenin özellikle çikolata sosu ile bulanmış olarak yenen kestane şekeri şehrin olmazsa olmazlarındandır.

5. Dondurma

Greater's ice cream
Greater’s Ice Cream dondurma konusunda şehirde efsaneleşmiş bir marka

Şehirde her mevsim bulabileceğiniz bir lezzet de dondurma. Evet, genellikle yazın tüketiliyor ama kış aylarında da dikkatli olursanız dondurma yiyebilir ve bu muhteşem yiyeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Şehirde 1800’lü yıllardan bu yana hizmet veren Greater’s Ice Cream ise bölgenin en önde gelen ve en çok tercih edilen dondurma dükkanlarının başında gelmektedir.

6. Goetta

Goetta
Goetta

“Goetta nedir?” diye merak edenler için bunun bir çeşit köfte olduğunu söyleyebiliriz. Şehre Almanlar tarafından getirildiği tahmin edilen goetta yoksul kesimin bir miktar et veya sosisi yulafla karıştırarak yağda kızartmasıyla ortaya çıkıyor. Yemek genellikle domuz etiyle yapılsa da dana ve kuzu eti de kullanılabilmektedir. Goetta günümüzde Cincinnati mutfağı içinde kahvaltıların en önemli yiyeceklerinden biridir.

7. Barbekü Kaburga

Barbekü Kaburga
Barbekü Kaburga

Başta da bahsettiğimiz gibi Cincinnati yemek kültürü et üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu yemekler arasında en popüler olanlarından biri ise barbeküde hazırlanmış ve özel soslarla lezzetlendirilmiş kaburgalar. Yani kısaca Cincinnati etle arası iyi olanlara çok şey vadediyor.

8. Reuben Sandviç

Reuben Sandviç
Reuben Sandviç

Köklere Rusya’ya kadar dayanan reuben sandviç tam bir kalori bombası. Bunu bu kadar kalorili yapan ise içindeki bol malzemeler. Sandviç başta konserve sığır eti olmak üzere turşu, özel soslar, peynir ve daha farklı gıdalarla hazırlanıyor.

9. Chili

Chili
Chili

Şöyle çatala sararak zor da olsa yiyeceğiniz ama tadını da çok seveceğiniz bir şeyler denemek ister misiniz? O halde size spagetti, peynir ve biberle servis edilen “chili” isimli makarna tabağını önerebiliriz. Hem doyurucu hem yemesi eğlenceli. Daha ne olsun di mi 🙂

10. Milkshake

milkshake
En çok çilekli milkshake seviliyor

ABD’de alkollü içecekler kadar alkol içermeyen içecekler de çok seviliyor. Bunlardan biri de sütle hazırlanan bir içecek olan milkshake. Şehirde en çok sevilen versiyonu ise çilekli olanı. Bizim tavsiyemiz bunu yemek öncesi tüketmemeniz; zira süt laktoz içerdiği için şişkinlik verecek ve iştahınızı kapatacaktır. Ha “ben az yemek istiyorum” derseniz o zaman hemen yemekten önce içmeniz daha mantıklı olacaktır tabii ki 🙂

11. Gyros

Gyros
Gyros

Bakmayın siz adının farklı olduğuna. Bu bildiğimiz döner. Yunanlıların verdiği isimle Cincinnati yemek kültürü içinde kendine yer bulmuş olan bu yiyecek ülkemiz vatandaşlarına çok tanıdık gelecek. Eğer yeni lezzetlerden ziyade daha tanıdık bir şeyler yemek isterseniz Cincinnati’de gyros yapan bir çok yer bulabilirsiniz.

12. Uzak Doğu Mutfağı

Uzak Doğu Mutfağı
Uzak Doğu mutfağı şehirde oldukça yaygın

Cincinnati farklı mutfak kültürlerine de gebe bir şehir. Burada en çok rastlayacağınız mutfak ise Uzak Doğu mutfağı. Farklı lezzetler peşinde koşanlar şehirde bulunan Uzak Doğu restoranlarını ziyaret ederek bu mutfağa ait çeşitli yemekleri deneyebilir.

13. Bira

Bira
Bira

Ve tabi ki olmazsa olmaz içecek: “bira”. Cincinnati de tipik bir Amerikan şehri ve bu şehirde de en çok tüketilen alkollü içeceklerin başında kökeni çok ama çok eskilere dayanan bira gelmektedir. Yerli halk için günün her saati içilebilen biranın çok kaliteli çeşitlerini şehirde kaldığınız süre boyunca yudumlayabilirsiniz.

Çeşitli milletlerin yemek kültürü ve Cincinnati’nin yöresel mutfağı ile doğal ürünler bir araya gelince ortaya mutlaka tadılması gereken bir çok lezzet çıkıyor. Sizler için bu tatlardan bir kısmını listemizde paylaşmaya gayret ettik. Cincinnati’yi gezip şehrin mutfağını deneyimleyen gezgin ziyaretçilerimizden de “Cincinnati’de ne yenir? Ne içilir?” sorusuna cevap olacak düşüncelerini ve fikirlerini bizimle paylaşmalarını rica ediyoruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.