Chernivtsi Gezilecek Yerler Listesi | Detaylı Anlatım

Ukraynanın eşsiz mimarisiyle dikkat çeken şehri Chernivtsi, birbirinden gezilecek yerleriyle görmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor.

‘’Küçük Viyana’’ olarak adlandırılan şehirde görülmesi gereken yerleri sizler için hazırladığımız ‘’ Chernivtsi Gezilecek Yerler ‘’ yazımızda göz atabilir, şehir hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Listemizin ilk sırasında;

St.Nicholas Katedrali

St.Nicholas Katedrali

St.Nicholas Katedrali, Chernivtsi’nin Russkaya Caddesi üzerinde bulunan tarihi bir yapıdır. Katedralin mimarisi o kadar farklıdır ki uzun süre bakanlarda baş dönmesi, denge kaybı, sarhoşluk gibi etkilere sebep olmaktadır. Chernivtsi’nin en orijinal yapısı olarak kabul edilen bu katedral her yerde göremeyeceğiniz farklı mimarisiyle ziyaret edilmeyi hakkediyor.

Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı

Chernivtsi’nin en göz alıcı mekanlarından biri olan Tiyatro Meydanı adını içerisinde bulunana tiyatro binasından alıyor. Sıklıkla ziyaret edilen ve çokça binanın çevrelediği bu meydanı görmenizi öneriyoruz.

Belediye Sarayı ve Meydan

Belediye Sarayı ve Meydan

Chernivtsi’nin sembolik yapılarından biri olan Chernivtsi Belediye Sarayı, bu bölgede korunmayı başarmış geleneksel mimariyi temsil ediyor. Eski dönemlere ait bu yapılarda kullanılan ince işçilikler günümüz sıradan mimari yapıları arasından sıyrılarak kendini belli ediyor. Şehrin eski havasını hissetmek isterseniz bu meydanı ve belediye sarayını görebilirsiniz

Hotin Kalesi

Hotin Kalesi

Şehrin en turistik noktası neresi diyorsanız cevabı kesinlikle Hotin! Ukrayna’nın en sağlam kalan yapıları arasında bulunan bu kale, şehrin savunulmasında oldukça önemli bir yer oynamıştır. Günümüzde ziyaretçilerin akına uğrayan bu kalenin yüksek surlarından gün batımını seyredebilir, kale hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kutsal Ruh Katedrali

Kutsal Ruh Katedrali

19.yüzyılın sonralarına doğru yapılmış olan Kutsal Ruh Katedrali, büyük avizeleri, içerisindeki akustiği ve ilgi çekici rengiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Diğer katedrallerden farklı olarak pembe renge boyalı olan bu katedral rengi sayesinde çocukların da ilgisini çekiyor. Gezmek ve fotoğraf çekilmek için harika bir mekân olan katedrali Chernivtsi’de ziyaret edebilirsiniz.

Chernivtsi University Botanical Garden

Chernivtsi University Botanical Garden

Özellikle bahar zamanı bambaşka bir havaya bürünen Chernivtsi Botanik Bahçesi’ni, Chernivtsi Üniversitesi içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Her yerin yemyeşil olduğu bahçe içerisinde farklı türden bitkiler yetiştiriliyor ve hepsini kısa bir tur sayesinde gezebiliyorsunuz. Temiz bir hava almak için de tercih edebileceğiniz mekânda eşilin rengi içinizin huzur dolmasını sağlıyor.

Türk Caddesi

Türk Caddesi

Şehrin en güzel noktaları arasında bulunan Türk Caddesi, ortasında havuzun bulunduğu küçük bir meydan. Dağların arasında bulunana bu meydan da güzel yürüyüşler gerçekleştirip, bisiklet turları yapabilirsiniz.

Chernivitsi Sanat Müzesi

Chernivitsi Sanat Müzesi

Tsentral Caddesi’nde bulunan Chernivtsi Sanat Müzesi, sanata dair ufkunuzu genişletecek ve yeni akımlarla tanışabileceğiniz birçok eseri içermekte. Sanata ilginiz varsa görmeniz gereken yerler arasında bulanan müze içerisinde resimlerin yanı sıra; heykeller, geleneksel kıyafetler, tablolar, el işi ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin