Cherkasy'de ne yenir? Ne içilir?
Cherkasy'de ne yenir? Ne içilir?

Ukrayna’nın önemli turistik şehirlerinden biri olan Cherkasy, sadece doğal ve tarihi noktaları ile değil, tadılması gereken muhteşem Ukrayna lezzetleri ile de göz dolduruyor.

Cherkasy’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Tipik bir Ukrayna şehri olan Cherkasy’ye gelen ziyaretçiler, Ukrayna’ya ait pek çok farklı yiyeceği ve içeceği tatma olanağına sahip olmaktadır. Hazırladığımız listede “Cherkasy’de ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını listeleyerek, şehri ziyaret etmeyi planlayanlara yol gösterici olmayı amaçladık;

1. Borshch Çorbası

Taras Bulba (adres ve bilgi)

Borshch Çorbası
Borshch Çorbası

Rusya’da da çok fazla tercih edilen çorba türlerinden olan borshch çorbası, Cherkasy’de ve Ukrayna’da da beğenilen ve çok sevilen yemeklerden biridir. Yemeğin ana vatanı konusundaki tartışmalar hala devam etmektedir. Ana maddesi pancar olan çorba, kan kırmızı rengini de bu sebzeden almaktadır. Bur çorba türünün et, balık veya çeşitli sebzelerle yapılmış farklı versiyonlarına rastlayabilirsiniz.

2. Varenyky

Varenychna (adres ve bilgi)

Varenyky
Varenyky

Ukrayna ve Rusya’da yaygın olarak yapılan bir tür mantı olan pelmeninin etsiz yapılanına varenyky deniyor. Yani bir nevi etsiz mantı diyebiliriz. İçine ise çoğunlukla sebze, peynir, lahana turşusu, yumurta, mantar gibi malzemeler eklenmektedir. Hatta abartıp içine meyve koyanlar bile olduğunu söyleyebiliriz.

3. Paska

Şehirdeki pek çok pastanede bu tadı deneyebilirsiniz.

Paska

Paskalya için pişirilen bu geleneksel sütlü çörekler bilhassa Doğu Avrupa ülkelerinde yaygın olarak hazırlanmaktadır. Rusya’da kulich olarak da bilinir. Tatlı ve hoş bir kokuya sahip bir Paskalya ekmeğidir. Ekmeğin yapımında yumurta ve tereyağ bol miktarda bulunmaktadır.

4. Kutia

Pek çok restoranda bu pudingi Noel öncesi deneyebilirsiniz. 

Kutia
Kutia

Kutia, özellikle Noel’den önceki akşam yemeklerinde tüketilen bir tatlı türüdür. Yapımında buğday, çilek, bal veya şeker, fındık, kuru üzüm ve haşhaş tohumu gibi maddeler kullanılan kutia, oldukça lezzetli bir pudingdir. Bölgeye has bir lezzet olması nedeniyle “Cherkasy’de ne yenir? Ne içilir?” listenize özel puding tarifini de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

5. Chicken Kiev

Kim Bar (adres ve bilgi)

Chicken Kiev
Chicken Kiev

Kiev’de en sevilen tavuk yemeklerinden olan chicken Kiev, tavuk göğsü ile yapılan bir çeşit dolmadır. İçi açılan tavuk göğüslerinin içinde başta tereyağ olmak üzere farklı malzemelerin birleşiminden oluşan harç doldurulur ve tavuk göğüsleri kızartılır. Yemeği yerken ilk bıçak darbesini yemeğe vurduğunuzda burnunuza gelen tereyağ kokusu ve ortaya çıkan muhteşem görünümle kendinizden geçebilirsiniz.

6. Bublik

Şehirdeki cafe ve pastanaler bu lezzeti tatmanız için size yardımcı olacaktır.

Bublik
Bublik

Ukrayna topraklarında ekmek sevilen bir gıda maddesidir ve ülkenin şehirlerinde birbirinden lezzetli ekmekler yapılmaktadır. Ülkemizdeki açmaya benzeyen bublik, yuvarlak ve mayalı bir hamur işidir. Tipik bir atıştırmalık olan bublik, çay veya kahve eşliğinde çok iyi gitmektedir.

7. Pampushka

Restoranlarda pancar çorbası yanında bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Pampushka

Bu küçük Ukrayna tarzı mayalı çörekler, içine konan maddelere göre tatlı veya tuzlu olarak yapılabilmektedir. Pampushka hazırlanırken genellikle içinde süt, un, yumurtalar, şeker, tereyağı, maya, yağ ve tuz kullanılmaktadır. Bu hamur işinin tatlı versiyonu yapılırken içinde reçel, meyve taneleri, süzme peynir gibi malzemeler konmaktadır. Geleneksel olarak sarımsak sosu ile tatlandırılan pampushka, çoğunlukla pancar çorbası yanında servis edilmektedir.

8. Banosh

Banoshu geleneksel Ukrayna yemekleri yapan restoranlarda bulabilirsiniz.

Banosh
Banosh

Mısır ununun ekşi krema ve Bryndza peyniri ile karıştırılmasıyla hazırlanan banosh, geleneksel Cherkasy yemekleri arasında gösterebileceğimiz lezzetler arasında bulunuyor. Ukrayna’da yaygın olarak tüketilen bu mısır püresi, günümüzde Ukrayna mutfağı için vazgeçilmez unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu lezzeti özellikle geleneksel yemeklerin sunulduğu restoranlarda tadabilirsiniz.

9. Koliva

Koliva
Koliva

Koliva, ölüm ve dirilişi sembol eden bir yiyecek olarak kabul edildiğinden çoğunlukla cenaze ve anma törenlerinde hazırlanmaktadır. İçinde haşlanmış buğday, bal, şeker, susam, ceviz, kuru üzüm ve nar taneleri gibi farklı malzemeler bulunabilir. “Cherkasy’de ne yenir? Ne içilir?” listesine dahil edebileceğimiz bu geleneksel yulaf lapası, üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilmektedir.

10. Korovai

Bu lezzeti, şehirdeki yemek festivallerinde ya da bir düğünde deneyebilirsiniz.

Korovai
Korovai

Korovai, Romanya, Bulgaristan, Rusya gibi ülkelerde karşınıza çıkabilecek geleneksel Ukrayna ekmeklerinden biridir. Bu ekmek ülkede kek yerine yenmektedir. Ekmeğin yapımında bir ritüel izlenmekte ve ekmek 7 evli kadın tarafından yapılmaktadır. Düğün törenleri esnasında yapılan bu ekmek düğünün ardından misafirlere ikram edilmektedir.

11. Deruny

Bu lezzeti pek çok restoranda bulabilirsiniz.

Deruny
Deruny

Patates, soğan, un ve yumurta ile yapılan deruny, geleneksel bir tür kreptir. Bahsettiğimiz malzemelerle harç hazırlandıktan sonra yağ eklenmiş bir tavada kızartılmakta ve ardından sıcak olarak servis edilmektedir. Kreplerin kıyma, mantar, lahana gibi farklı malzemelerle çeşitli versiyonları yapılmaktadır.

12. Perepichka

Bu sokak lezzetini sokaktaki tezgahlarda bulabilirsiniz.

Perepichka
Perepichka

Ekmek arası sosisin farklı bir versiyonu olan perepichka, Cherkasy’de deneyebileceğiniz fast food tarzı yiyecekleri arasında bulunuyor. Ukrayna sokak yemekleri içinde sayabileceğimiz bu sosisli hamurlar yağda kızartılarak hazırlanmaktadır. Başlangıç noktası Kiev olan bu lezzetin ortaya çıkışı ise yaklaşık olarak 40 yıl öncesinde dayanmaktadır.

13. Kruchenyky

Geleneksel Ukrayna mutfağını sunan restoranlarda bu yemeği deneyebilirsiniz.

Kruchenyky
Kruchenyky

Yassı bir şekilde hazırlanan etlerin içine sarılan malzemelerin ardından pişirilmesiyle kruchenyky denen geleneksel bir yemek ortaya çıkmaktadır. Yemeğin yapımında genellikle domuz eti kullanılsa da sığır, tavuk ve hatta balık eti kullanıldığı da olmaktadır. Etlerin içine genellikle mantar, havuç, soğan, lahana, peynir gibi malzemeler sarılmaktadır. Ekşi krema ile doldurulan bu lezzeti “Cherkasy’de ne yenir? Ne içilir?” listenize mutlaka dahil etmenizi öneriyoruz. Tabi domuz eti ile ilgili hassasiyeti olan ziyaretçilerin, yemeğin hangi etle yapıldığına dikkat etmesi gerekiyor.

14. Ryazhenka

Bu içeceği şehirdeki marketlerden satın alabilirsiniz.

Ryazhenka
Ryazhenka

Uzun süre düşük sıcaklıkta pişirilen sütün fermente edilmesiyle hazırlanan bir içecek olan ryazhenka, kefiri andırmaktadır. Bu lezzetli içecek, kalın ve kremsi dokusuyla özellikle çocuklar tarafından çok beğenilmektedir.

Ukrayna’nın geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz Cherkasy’de ne yenir? Ne içilir? sorularının cevaplarından hazırladığımız listemiz şimdilik bu kadar. Eğer “bu listede mutlaka olması gerek” diye düşündüğünüz tatlar varsa bize yazmayı unutmayın. 

pinCherkasy’ye geldiğinizde görülmesi gereken turistik noktaların neresi olduğunu merak ediyorsanız Cherkasy gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.