Chennai

Sokaklarında gezerken kulaklarınızda klasik müzik tınılarının geleceği Hindistan’ın en güzel şehirlerinden olan Chennai’yi sizler için araştırdık.

Asya’ya seyahat etmek istiyor ama nereye gideceğinize kadar veremiyorsanız ‘’Chennai Gezilecek Yerler’’ yazımıza göz atıp, şehrin muhteşem mimarisini keşfedebilirsiniz.

Kapaleeswarar Tapınağı

Kapaleeswarar Tapınağı

1250 yılında inşa edilen Kapaleeswarar, birçok heykelin birleşmesiyle oluşturulmuş oldukça görkemli bir yapıdır.Lord Shiva’nın anısına yapılmış ola yapıyı Hindu olmasanız bile ziyaret etmenize izin veriliyor. Önemli festival ve etkinliklere ev sahipliği yapan tapınağın dışı kadar iç dizaynı ve havuzlu bahçesi de dikkat çekiyor.

Chennai Big Mosque

Chennai Big Mosque

Wallajah ailesi tarafından 1795 yılında inşa ettirilmiş olan cami kimi zaman ailenin adıyla Wallajah Cami olarak da anılır. Cami ihtişamlı iç ve dış dizaynının yanı sıra İslam filozofu Maulana Abdul Ali Bahrul Efendi’nin mezarını da içinde bulundurması sebebiyle halkın ve turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşıyor.

Aziz George Kalesi ve Azize Mary Kilisesi

Aziz George Kalesi ve Azize Mary Kilisesi

İngilizler tarafından 1640 yılında inşa edilmiş olan Aziz George Kalesi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzeye gittiğinizde aynı zamanda içerisinde bulunana Azize Mary Kilisesi’ni de ziyaret edebiliyorsunuz. Chennai’ye gittiğiniz İngiliz mimarisinin en güzel örneğini görebileceğiniz Aziz George Kalesi’ni her gün 10.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Marina Beach

Marina Beach

Chennai’nin 6 kilometre güneyinde bulunan Marina Plajı, şehrin gürültüsünden kaçanların ziyaret ettiği oldukça huzurlu bir ortam. İnce kumar ve dalga sesleriyle oturabileceğiniz plaj 12 metre uzunluğunda Hindistan’ın en büyük plajıdır. Dünyanın en büyük ikinci plajı olma özelliğine sahip Marina Beach’ı Bengal Körfezi kıyısına giderek ziyaret edebilirsiniz.

San Thome Basilica

San Thome Basilica

16.yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilmiş olan San Thome Bazilikası küçük bir kiliseyken 19.yüzyılda Neo-Gotik tarzda eklemeler yapılarak oldukça büyük bir bazilika haline getirilmiştir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Thomas adına yapılmış lan bu yapı Chennai’nin en çok ziyaret edilen turistik ve dini mekanları arasında yer alıyor.

Hükümet Müzesi

Hükümet Müzesi

1851 yılında inşa edilmiş olan Hükümet Müzesi içerisinde sadece bir sergi ve koleksiyon değil hepsi birbirinden farklı ve özel 46 sergiyi gezebiliyorsunuz. Müzeyi oluşturan bölümler arasındaysa; arkeoloji, jeoloji, nümizmatik, çocuk müzesi ve botanik bölümleri bulunmaktadır.

Chennai Ulusal Sanat Galerisi

Chennai Ulusal Sanat Galerisi

Geleneksel Hint sanatının mimariye yansımış en güzel hali, Ulusal Sanat Galerisi binasında görülebiliyor.1907 yılında açılmış olan galeri, kırmızı kum taşından inşa edilmesi sebebiyle oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

Dışını gördükten sonra içerisine girip müze içerisindeki resimleri inceleyebilirsiniz. Müzeyi sadece pazartesi ve perşembe günleri 10.00-17.00 arasında gezebiliyorsunuz.

Arignar Anna Hayvanat Bahçesi

Baby Leopar

Güney Asya’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Arigna Anna Hayvanat Bahçesi,170’den fazla canlının yaşadığı Chennai’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Şehrin 30 kilometre batısında bulunan bu bahçe 1.500 metrekarelik oldukça büyük bir alana kurulmuştur. Zebralar,leoparlar,zürafalar, penguenler ve daha birçok canlıyı görebileceğiniz bu bahçe içerisinde oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Valluvar Kottam Anıtı

Valluvar Kottam Anıtı

1976 yılında yapılmış olan Valluvar Kottam Anıtı, ünlü şair Thiruvalluvar için inşa edilmiştir.128 metre yüksekliğe sahip olan bu yapıyı her gün 08:30-17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.