Cennet Cehennem Mağaraları, Silifke

0
2655

Mersin, iklimi ve bulunduğu konum itibariyle geçmişte birçok uygarlık tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu da şehirde birçok antik kentin bulunmasını sağlamıştır. Bunun yanında bölgede birçok doğal oluşum da bulunmaktadır.

Mersin’in doğal güzellikleri de turistleri yoğun ilgisini çekmektedir. Bölgede meydana gelen doğal olaylar birbirinden güzel doğal güzelliklerin meydana gelmesini sağlamıştır. Mersin’de bulunan Cennet Cehennem Mağaraları da turistlerin yoğun ilgisini çeken doğal güzelliklerin başında geliyor.

Cennet Cehennem Mağaraları

Cennet Cehennem Mağaraları

Bir yer altı su kaynağının toprağın alt kısmının aşındırması sonucu oluşan boşluktan dolayı meydana gelen çöküntüler bu doğa harikasını ortaya çıkarmıştır. Mersin bölgesinde sıklıkla görülen çöküklerin en büyükleri olan bu iki obruğa cennet cehennem ismi verilmiştir. Oluşan bu iki çukur arasında 75 metre bulunuyor.

Cennet Mağarası

Cennet Obruğu

En uzun çapının 250 metre olduğu Cennet Mağarası’nın en derin noktası 135 metredir. 452 basamak yol kat ederek mağaranın en derin notasına ulaşabiliyorsunuz.

Cennet’in sonundaki mitolojik derenin Akdeniz’e kadar uzandığı rivayet edilmektedir

Mağaranın dibinde sizi mitolojik bir derenin su sesi karşılıyor. Derenin suyunun Akdeniz’e kadar ulaştığı rivayet ediliyor. Mağaranın dibinde bir de şapel bulunuyor.

Meryem Ana anısına yapılan şapel

Şapelin üzerinde bulunan kısa kitabeden anlaşıldığına göre şapeli Aziz Paulus isimli dindar bir kişinin Meryem Ana anısına yaptırdığı anlaşılıyor.

Cehennem Mağarası

Cennet Çukuru’na 75 metre uzaklıkta bulunan Cehennem Çukuru’nın en geniş çapı 75 metre genişliğinde ve en derin noktası 128 metre derinliğindedir. Obruğa iniş için kullanılabilecek herhangi bir yol olmadığı için özel teçhizat olmadan obruğa inilemiyor. Obruğun kenarına yapılmış olan seyir terasından mağarayı izlemek mümkün. Cennet Mağarası’nda olduğu gibi burada sizi etkileyici bir manzara karşılıyor.

Cehennem Obruğu seyir terası

Efsaneye göre Zeus, Typhon isimli ejderhayı yendikten sonra Etna Yanardağı’nda hapsetmeden önce buraya getirerek Cehennem Çukuru’nda bir süre hapsetmiştir. Şeytansı bir görünüme sahip Typhon’un burada hapsedilmesi nedeniyle buraya “cehennem” isminin verildiği rivayet edilmektedir.

Cennet Cehennem Ziyaret Bilgileri

Her gün açık olan Cennet Cehennem Mağaraları 15 TL ücret verilerek tek biletle gezilebilmektedir. Eğer müze kartınız varsa senede iki defa ücretsiz bir şekilde bu harika yeri gezme hakkına sahip oluyorsunuz. Müze Nisan-Ekim ayları arasında yaz dönemi uygulamasında 08.30-19.30 saatleri arasında; Kasım-Mart döneminde ise kış dönemi uygulamasında 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Cennet Cehenneme Nasıl Gidilir?

Cennet Cehennem Mağaraları, Silifke’ye 22 km mesafede Narlıkuyu Beldesi’nde bulunuyor. Mersin bölgesinde düzenlenen turlarla hem bu obrukları hem de Mersin’in diğer güzelliklerini görme şansına sahip olabiliyorsunuz. Kendi aracınızla gideceksiniz Antalya istikametinde Kızkalesi’ni geçtikten sonra 7 km. ileride göreceğiniz tabelayı takip ederek bu muhteşem güzelliklerin olduğu yere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.