Çeşyabinsk'te ne yenir? Ne içilir?
Çeşyabinsk'te ne yenir? Ne içilir?

Kazakistan sınırlarında Rusya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Çelyabinsk, aşırı turistik olmayan ancak gece hayatı ve lezzetli Rus mutfağı ile şehre gelenlerin memnun olarak ayrıldığı yerlerden.

Çelyabinsk’te Ne Yenir? Ne İçilir?

Klasik Rus mutfağı ve kendine özgü dokunuşları ile bilinen bir şehir olan Çelyabinsk’te ne yenir? Ne içilir? sorularının cevaplarını listelediğimiz yazımızda şehirdeki yeme içme mekanlarına dair önerilerimizle de sizlere yol göstermeye çalıştık.

Çelyabinsk yemek konusunda tipik bir Rus şehri ve burada lezzetli Rus yemekleri ile karşılaşacaksınız. Özellikle lahana, patates, havuç, soğan gibi kök sebzeleriyle hazırlanmış birçok farklı yemek bulabileceksiniz. Votka ise şehrin vazgeçilmez alkollü içeceklerinin başında geliyor.

Dilerseniz artık “Çelyabinsk’te ne yenir? Ne içilir?” sorusunun en popüler cevaplarıyla sizi baş başa bırakalım;

1. Pelmeni

Ural’skiye Pel’meni (adres ve bilgi)

Pelmeni
Pelmeni

Pek çok ülkede ve şehirde farklı adlarla karşımıza çıksa da mantının tadı birbirine çok benzemektedir. Çelyabinsk’te yapılan ve pelmeni ismiyle bilinen bu mantıların farkı ise biraz daha büyük ebatlarda yapılmasıdır. Pelmeni çoğunlukla yanında bir krema ya da sos ile servis edilmektedir. Bu lezzet gerek Çelyabinsk’in gerekse Rusya’nın en bilinen ve sevilen lezzetleri arasında bulunmaktadır.

2. Ukha

Redactor (adres ve bilgi)

Ukha
Ukha

Rusya’nın her şehrinde görmeye alışkın olduğumuz ukha, “Chelyabinsk’te ne yenir?” diye merak edenlerin de öncelikli olarak denemesi gereken tatlar arasında bulunuyor. Çeşitli balık türleri ile yapılabilen bu çorba içinde patates, havuç, soğan gibi sebzeler de bulunmaktadır. Dileyenler çorbayı içerken karabiber ve tuz da atabilir.

3. Blini

Blin’Ok (adres ve bilgi)

Blini

Bir tür krep olan blini, Rusya’da özellikle kahvaltılarda çok fazla sevilen ve tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Blini çoğunlukla üzerine havyar, reçel ya da çeşitli kremalar sürülerek tam bir enerji deposuna dönüşmektedir. Eğer Rusya’da kahvaltı yapacak kadar vaktiniz olursa blini sipariş etmeyi unutmayın.

4. Borsch Çorbası

Restaurant Rodnya (adres ve bilgi)

Borsch Çorbası
Borsch Çorbası

Evet, listemizin 4. sırasında lezzetli ve artık dünya genelinde de adından söz ettiren bir geleneksel Rus çorbası yer alıyor. Esasında Ukrayna’ya özgü bir lezzet olan bu çorba artık adı Rusya ile anılan yemekler arasında bulunmaktadır. Sığır etinin suyuyla pişirilen çorbanın kırmızı rengi ise çorbanın hazırlanışında kullanılan sebzelerden biri olan pancardan gelmektedir.

5. Shchi

Pel’mennaya (adres ve bilgi)

Shchi
Shchi

Rus mutfağının geleneksel popüler yemeklerinden biri olan shchi, lahana ile yapılan önemli ve besleyici bir öğündür. Eğer yemeğin içinde lahana yerine turşusu kullanılırsa yemeği tadı ekşi olmaktadır. Yemeğin içinde lahana dışında farklı sebzeler de kullanılmaktadır.

6. Smetana

Smetana
Smetana pek çok yemekte kullanılmaktadır.

Çoğu kişi tarafından bu lezzet, dünyanın en lezzetli süt ürünlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu krema kıvamındaki lezzetin yağ oranı %25’lere kadar çıkabilmektedir. Rus halkı bu lezzeti sade olarak tüketmek yerine çoğunlukla pelmeni, borsch, blini gibi yemeklerin üzerine dökerek tüketmektedir.

6. Okroshka

Patriot (adres ve bilgi)

Okroshka
Okroshka

Okroshka, çoğunlukla salatalık ya da soğan gibi sebzelerle hazırlanan doyurucu, soğuk bir çorbadır. Bu çorba genellikle yaz aylarında sıcaklar bastırdığında tüketilmektedir. Oldukça hafif olması nedeniyle bu çorba Rus halkı tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Siz de Rusya şehirlerini bir yaz tatilinde ziyaret etmeyi planlıyorsanız “Çelyabinsk’te ne yenir? Ne içilir?” listenize mutlaka bu özel çorbayı da dahil etmelisiniz.

7. Votka

Vodka
Vodka

Hazır hızımızı almışken listemize dünya genelinde de en fazla tercih edilen ve alkol oranı hayli yüksek olan ulusal bir içecekle devam edelim. Votka, bütün dünyada ve Rusya’da odluğu gibi Chelyabinsk topraklarında ve bu şehrin gece hayatında en fazla karşılaşacağınız içkiler arasında bulunuyor. Bu içkiyi içmek için herhangi bir restorana ya da gece mekanına adımınızı atmanız yeterli olacaktır.

8. Solyanka

Uralskiye Pelmeni (adres ve bilgi)

Solyanka
Solyanka

Çelyabinsk’in bir diğer meşhur çorbası olan solyanka farklı şekillerde yapılabilmektedir. İçinde kullanılan malzemeye göre bu çorba et solyanka, mantar solyanka ya da balık solyanka olarak adlandırılmaktadır. Dileyenler çorbasına zeytin, limon ve ekşi sos ekleyerek de deneyebilir.

9. Rus Salatası

Stolovaya (adres ve bilgi)

Rus Salatası
Rus Salatası

Rus topraklarına gelip de Rus salatasını yemeklerin yanında istememek olmaz. Geçmişte Fransız bir aşçı tarafından bulunan bu tarif artık günümüzde Rusya ile özdeşleşmiş durumda. İçeriği nedeniyle oldukça besleyici bir salata türü olan Rus salatası, birçok cafe ve restoranda deneyebileceğiniz bir lezzet.

10. Rassolnik

Seli Syeli (adres ve bilgi)

Rassolnik
Rassolnik

Turşu kavanozlarından elde edilen salamura suyu ile hazırlanan rassolnik de denenmesi gereken Çelyabinsk yemekleri arasında bulunuyor. İçinde pirinç ya da arpa da kullanılan bu yemekte aynı zamanda bol miktarda patates kullanılmaktadır.

11. Kielbasa

Ariant Cafe (adres ve bilgi)

Kielbasa
Kielbasa

Listemizin son sırasına ülkede yaygın olarak tüketilen bir tür sosis olan kielbasayı koymanın uygun olacağını düşündük. Ülkemizdeki sucukla kıyaslandığında oldukça sulu ve yumuşak olan bu sosis, çoğunlukla ızgarada pişirilerek servis edilmektedir. Sosisin yapımında çoğunlukla domuz eti kullanılsa da bu lezzet dana eti kullanılarak da yapılmaktadır.

Çelyabinsk yemekleri hakkında hazırladığımız listemizde “Çelyabinsk’te ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını sizlerle paylaşmaya gayret ettik. Eğer listemizde eksikler gözünüze çarptıysa bunları bize yorum kısmından yazabilirsiniz 😉

pinÇelyabinsk’teki tarihi ve turistik, görülmeye değer yerler hakkında detaylı bilgiler için “Çelyabinsk gezilecek yerler” listemize göz gezdirebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.