Cascais

Lizbon’a 25 km. mesafede bulunan bu sevimli sahil kasabası, Lizbon’un sayfiye yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizin Ege kasabalarına çokça benzetilen Cascais, plajları, festivalleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle Lizbon’a gelenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biri. Hazırladığımız Cascais gezilecek yerler yazımızda kasabanın özellikle görülmesi gereken noktalarını sizler için listeledik.

Cascais Gezilecek Yerler

1. Boca do Inferno

Boca do Inferno

Cehennem Ağzı denen bu bölge, biraz ürkütücü ancak hayli etkileyici havasıyla kasabanın mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalarından biri. Cascais’ın 2 km. batısında bulunan bu seyir bölgesinden Atlas Okyanusu’nun sonsuzluğuna dalabilirsiniz.

2. Palace of Cascais Citadel

Palace of Cascais Citadel

Günümüzde müze olarak hizmet veren yapının geçmişi 1870 yılına kadar dayanıyor. İlk yapıldığı dönemde Kral I. Dom Luís tarafından yazlık saray olarak kullanılan bina etkileyici süslemeleriyle dikkat çekiyor. Müzeye girişin ücretsiz olması ise burayı ziyaret etmek için ayrı bir sebep 🙂

3. Duna da Cresmina

Duna da Cresmina

2013 yılında kurulan bu doğa merkezinde 180 derecelik terasta muhteşem manzaranın tadını bir şeyler içerek çıkarma şansına sahip olabiliyorsunuz.

4. Museu Condes de Castro Guimarães

Museu Condes de Castro Guimaraes

19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kale, etkileyici mimarisi ve kale kuleleri ile Cascais gezilecek yerler listesinde bulunması gereken önemli bir yapı.

5. Casa das Histórias Paula Rego

 Casa das Historias Paula Rego

Paula Rego’ya ait çeşitli tabloların sergilendiği galeri, sanat seven ziyaretçiler için bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan biri. Sanatçının 1950’lerden başlayan eserleri 2 yılda bir değişen sergilerle ziyarete sunulmaktadır.

6. Plajlar

Guincho Plajı

Bir sahil kasabasına gelip de deniz keyfi yapmamak olmaz galiba 🙂 O halde sizi Cascais’ın plajlarına alalım. Başta Ribeira, Guincho, Moitas, Azarujinha olmak üzere bölgede pek çok plaj sizi bekliyor. Yalnız plaj keyfi yaparken okyanusun dibinde olduğunuzu ve dev dalgaların gelebileceğini unutmayın ve ona göre uyarıları dikkate alıp tedbirli olmakta fayda var.

7. Parque Marechal Carmona

Parque Marechal Carmona

Huzur dolu bir bahçe olan mekanda, belki gezinize bir mola vermek istersiniz. Burada geçireceğiniz bir kaç saat sonunda bütün yorgunluğunuzun ortadan kalktığını hissedeceksiniz.

Gelelim bu güzel tatil kasabasına nasıl gidileceğine… Lizbon’dan birkaç farklı yolla Cascais’e gitmek mümkün olmaktadır ancak biz en keyifli olan yolu sizinle paylaşmak istiyoruz. Cais do Sodre İstasyonu’ndan kalkan banliyö trenleri ile manzara yüklü yarım saatlik keyifli bir yolculuğun ardından bu sevimli tatil beldesine ulaşabilirsiniz. O zaman ne duruyorsunuz? Haydi 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.