Cardiff'te ne yenir? Ne içilir?
Cardiff'te ne yenir? Ne içilir?

Gittiği yerin yerlisi gibi davranmayı sevenler için Cardiff’te bir Cardiffli gibi yemek için ne yenmesi gerektiği ve nerede yenmesi gerektiği konusunda hazırladığımız yazımız bu şehri ziyaret etmeyi planlayanların ilgisini çekebilir!

Cardiff’te Ne Yenir? Ne İçilir?

“Cardiff’te ne yenir? Ne içilir?” listesi yapanlar için elbette Galler’in lokal yemekleri ilk sırada yer alıyor. Biz de makalemizde bu Galler şehrinin en önemli lezzetlerini sizler için sıraladık. Cardiff’te dışarıda yemek yeme olayı çok zevklidir ve her kesime hitap edecek cafe, bar ve restaurantlar misafirlerine hizmet vermektedir.

Şimdi dilerseniz Cardiff’in en meşhur yemeklerinden oluşturduğumuz listemize birlikte göz atalım…

1. Lamb Cawl

Garland’s Coffee (adres ve bilgi)

Lamb Cawl
Lamb Cawl

Bu doyurucu et yemeği, kasabadan kasabaya değişen geleneksel tariflerle yapılabilmektedir. Geçmişten günümüze nesiller boyunca yapılan lamb cawl yemeğinin tarihinin 14. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Kuzu etiyle yapılan yoğun bir çorba ya da yahni olarak tarif edebileceğiniz yemeğin içine çeşitli sebzeler (özellikle de pırasa) ilave edilmektedir.

2. Welsh Rarebit

Madame Fromage (adres ve bilgi)

Welsh Rarebit
Welsh Rarebit

İsmi 1725’li yıllara kadar dayanan bu yemeğin adında her ne kadar tavşan geçse de aslında yemek hazırlanırken herhangi bir tavşan eti kullanılmamaktadır. Zaten Galler mutfağı içinde tavşan eti nadiren kullanılan et türlerinden biridir. Worcestershire sosu, kırmızı biber, hardal, ale, peynir gibi malzemelerden oluşan karışım kızarmış ekmeğin üzerine sürülmekte ve bu şekilde pişirilmektedir. Yemeğin geleneksel versiyonuna çoğunlukla bir dilim jambon veya bir miktar domuz pastırması eşlik etmektedir.

3. Laverbread

Ashton Fishmongers (adres ve bilgi)

Laverbread
Laverbread

Laver temelde yenilebilen bir deniz yosunudur ve bundan yapılan laverbread isimli yemek “Cardiff’te ne yenir? Ne içilir?” listenize mutlaka dahil etmeniz gereken lezzetlerden biridir. Kimisi Vikinglerin hayatta kalmak için bu yemeği yaptığını söylerken bazı kaynaklara göre bu yemeğin geçmişinin 1607 yılına dayanmaktadır. Kurutulduktan sonra hamur haline ezilen bu yosunlar tereyağı ile kavrularak muhteşem bir kahvaltılık haline dönüşmektedir. Gerçek bir Gal kahvaltısı yapmayı planlıyorsanız bu lezzeti mutlaka denemelisiniz..

4. Welsh Cakes

Fabulous Welshcakes (adres ve bilgi)

Welsh Cakes
Welsh Cakes

Bir dilim pişmiş Gal keki ile pasta cennetine uğramaya ne dersiniz? Welsh Cakes, ilk olarak Galli ev hanımlarının ikindi saatlerinde hazırladığı bir yiyecek olarak hazırlandı ve daha sonra işçilerin ve öğrencilerin erzak çantasında önemli bir yere sahip olmayı başardı. İlk zamanlar taş üzerinde pişirilen bu pasta günümüzde kek kalıplarında daha modern yöntemlerle hazırlanmaktadır.

5. Bara Brith

Penylan Pantry (adres ve bilgi)

Bara Brith
Bara Brith

İsmi benekli yapısından gelen bu Gal lezzeti, bol baharatlarla hazırlanan ve özellikle çayların yanında çok fazla tercih edilen tatlar arasında bulunmaktadır. Genellikle arpa unuyla yapılmaktadır ve oldukça yoğun ve yassı bir yapıya sahiptir. Bu lezzetin bir fırıncı tarafından ekmeğin çayla beraber yenirken daha lezzetli olması adına içine çeşitli şeyler atmaya çalışırken keşfedildiği rivayet edilmektedir.

6. Glamorgan Sausage

Hogwurst in Cardiff (adres ve bilgi)

Glamorgan Sausage
Glamorgan Sausage

Glamorgan sausage, tıpkı ev yapımı köftede olduğu gibi ekmek kırıntıları ile yapılmakta ve içine pırasa ve peynir eklenmektedir. İlk olarak 1850 yıllarında yapıldığı tahmin edilen bu yemek, o zamanlar domuz etiyle yapılmaktaydı ancak günümüzdeki versiyonu domuz eti olmadan yapılmaktadır. Geçmişte glamorgan peyniri ile yapılan tarif, bu inek türünün yok olması nedeniyle günümüzde caerphilly peyniri ile yapılmaktadır.

7. Galce Oggie

Pettigrew Bakery (adres ve bilgi)

Bir çok Gal yemeği gibi Galce oggie’nin de kömür madencilerinin yemeklerinden biri olarak geçmişinin 12. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Kalın bir hamurun içi et veya çeşitli sebzelerle doldurulmakta ve böylece çok besleyici ve doyurucu bir yemek ortaya çıkmaktadır. Yemesi çok kolay olan bu lezzet madencilerin kolay bir şekilde ellerini yıkamaya gerek olmaksızın karınlarını doyurmasına olanak tanımaktadır.

Geleneksel Galce oggie içinde kuzu ya da sığır eti, nane, patates, soğan, ıspanak gibi çeşitli sebzeler kullanılmaktadır ve bizce bu lezzet kesinlikle “Cardiff’te ne yenir? Ne içilir?” listesine dahil edilmesi gereken yemekler arasında bulunmaktadır.

8. Kahve

Brodies Coffee Co (adres ve bilgi)

Kahve

Cardiff’te kahve kültürü diğer Galler şehirlerinde olduğu gibi çok yaygındır. Şehirde insanların dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için en fazla tercih ettiği içeceklerin başında kahve gelmektedir. Şehirdeki birçok cafe ve kahve dükkanında birbirinden farklı aromalara sahip kahveleri deneyebilir ve dilerseniz yanında bir dilim kekle kahvenin lezzetini katlayabilirsiniz.

Bir liman şehri olan ve çok küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde 4 tane üniversite bulunan Cardiff’te ne yenir? Ne içilir? sorularının cevaplarına yazımızda yer vermeye çalıştık. Eğer bu şehri daha önce ziyaret ettiyseniz ve şehrin yemek kültürü ile ilgili tavsiyeleriniz varsa bunları bize mutlaka yorum kısmından yazın. 

Cardiff’e gitmeden önce şehrin görülmeye değer önemli noktaları hakkında fikir edinmeyi planlıyorsanız Cardiff gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.