Cardiff

Birleşik Krallık ülkelerinden olan Galler’in başkenti ve en popüler noktası olan Cardiff’i sizler için inceledik.

Cardiff’e gittiğinizde, zamanınızı iyi değerlendirip şehrin tüm önemli noktalarını görebilirsiniz.  ” Cardiff Gezilecek Yerler ”yazımıza göz atıp, şehirde bulunduğunuz sürede neler yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doctor Who Deneyimi

Doctor Who Deneyimi

Dizi meraklılarının akınına uğrayan mekân, Doctor Who sevenlerine birbirinden farklı deneyimler sunuyor. Âdeta dizinin içerisindeymiş gibi hissedebileceğiniz dizaynıyla dizi fanatiklerinin popüler uğrak noktalarından biri oluyor.

Eğlenebileceğiniz gibi alışveriş de yapabileceğiniz mekân içerisinde Doctor Who’lu kupa, çanta, kalem, abajur ve benzeri ürün bulabileceğiniz dükkan kısmı bulunmaktadır.

Cardiff Kalesi

Cardiff Kalesi

13.yüzyıldan kalma görüntüsüyle şehrin tarihi noktalarından biri olan Cardiff Kalesi, tek başınıza gezebileceğinizden çok daha büyük. Yeşillik bir alan üzerinde bulunana kaleyi gezmek ve hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, rehberler eşliğinde düzenlenene turlara katılabilir gezerken bilgilenebilirsiniz.

Cardiff Ulusal Müzesi

Cardiff Ulusal Müzesi

Galler ve Cardiff’in gizli kalmış tarihini aydınlatan Cardiff Ulusal Müzesi, neo-klasik tarzdaki eserlerin sergilendiği, modern bir yapıdır. İçi kadar dışı da dikkat çeken müzeyi rehberlerle gezebileceğiniz gibi tek başınıza da dolaşabilirsiniz. Eski eserlerden modern koleksiyonlara geniş bir sergi yelpazesi olan müze ziyaret etmeniz gereken noktaları arasında yer alıyor.

Bute Park

Bute Park

1947’de Taff Nehri’nin kenarında bulunana Bute Parkı, şehrin merkezinde biraz dinlenmek isteyenlerin uğrak noktası.130 hektarlık alan üzerinde kurulan park düzenli peyzajıyla trekking yapmak ve bisiklet sürmek isteyenlere yeterli alan sunuyor. Cardiff’te şehrin gürültüsünden kaçmak isterseniz Bute Park’ta küçük bir mola verebilirsiniz.

St Fagans Ulusal Tarih Müzesi

St Fagans Ulusal Tarih Müzesi

Cardiff’in geleneksel yaşam tarzını ve mimari örneklerini görebileceğiniz St Fagans Ulusal Tarih Müzesi, şehrin turistik noktaları arasında yer alıyor. 1948 yılında inşa edilmiş olan müze içerisinde eski evlere ait dizaynı ve eşyaları görebilirsiniz.

Nantgarw China Works

Nantgarw China Works

William Billingsley tarafından icra edilmeye başlanıp günümüze kadar gelmeyi başarmış olan seramik işçiliği, İngiltere’nin en güzel seramik ürünlerini bulabileceğiniz bu atölyede yapılıyor.

1817 ve 1820 yılları arasında cam benzeri bir seramikten yapılan süs tabakların sergilendiği bu yapıyı ziyaret edebilir ve seramik işçiliğinin en güzel örneklerini yakından görebilirsiniz.

Wales Milenyum Merkezi

Wales Milenyum Merkezi

Cadriff’de düzenlenene etkinlik ve konserlerin gerçekleştiği Milenyum Merkezi, uzaktan bile belli olan farklı dizaynıyla şehre farklı bir hava katıyor. Etkinlik takvimini kontrol edip görebileceğiniz bu merkez içerisinde isterseniz gösteri saatine kadar bir şeyler için yemek yiyebilirsiniz.

Cardiff Story Müzesi

Cardiff Story Müzesi

Cardiff Story Müzesi, Cardiff’in 1300’lü yıllardan 2000’li yıllara kadar olan tarihsel gelişimini fotoğraflar ve objelerle birlikte detaylı olarak görebilirsiniz. En eski oyuncaklardan, kılıçlara, daktilolardan, ilk bilgisayarlara her türlü eşyayı görebileceğiniz müzeyi Cardiff’te ziyaret etmelisiniz.

Alexandra Gardens

Alexandra Gardens

Cardiff Üniversitesi’nin arazisinde bulunana Alexandra Gardens, pembe Sakura çiçekleri ve içerisinde bulunan savaş anıtıyla hem gezebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz huzur dolu bir mekân. Mis kokulu çiçekler eşliğinde yürüyüp, bisiklet sürmek isterseniz gideceğiniz adres belli.

Galler’ın önemli tarihi ve kültürel şehirlerden olan Cardiff hakkında eksikler olduğunu düşünüyorsanız, yorumlar kısmından bizi bilgilendirebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.