Çankırı

Doğal ve tarihi güzelliğiyle Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Çankırı’ya ulaşmak çok kolay! Peki, Çankırı’ya ne zaman gidilir ve nasıl gidilir?

Çankırı’ya ne zaman gidilir ve nasıl gidilir? Gibi soruları ayrıntılı bir şekilde yanıtladığımız yazımızı okuyarak Çankırı’ya nasıl ve ne zaman seyahat edeceğinizi belirleyebilir, kendinize bir seyahat planı çıkarabilirsiniz.

Çankırı Nerededir?

Çankırı, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan küçük ve şirin bir şehirdir. Orta Anadolu’nun kuzeyinde, Batı Karadeniz ile Kızılırmak havzaları arasında konumlanan Çankırı, Çerkeş ve Ilgaz’ın da aralarında bulunduğu toplam 12 ilçeden oluşmaktadır. Birkaç ilçesi Karadeniz Bölgesi sınırları içinde yer alan Çankırı’nın doğuda Çorum, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, güneyde Ankara, güneydoğuda Kırıkkale, batıda ise Bolu ile sınır komşusudur.

Çankırı’nın İklimi ve Bitki Örtüsü

Çankırı, genel anlamda İç Anadolu’nun tipik iklim tipi olan ‘karasal iklimin’ etkisi altındadır. Dolayısıyla şehirde, kışlar yağışlı ve soğuk; yazlar ise kurak ve sıcak geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 11,3 derece olan Çankırı’da yılın en sıcak ayı, ortalama 22 dereceyle Temmuz; en soğuk ayı ise ortalama 0,4 dereceyle Ocak’tır. Yılın en yağışlı ayı 60 mm’lik oranla Mayıs olurken; 16 mm’lik yağış oranıyla en kurak ay Ağustos’tur.

Çankırı’daki karla örtülü gün sayısı 24-62 gün arasında değişmektedir. Bitki örtüsü olarak; % 18’i ormanlık alanlardan, % 35’i çayır ve meralardan, % 35’i ise ekili arazilerden oluşan Çankırı’nın kuzeyindeki dağlarda ormanlık alanlar görülürken; güneyi tamamen çıplak araziden oluşmaktadır.

# Çankırı’ya Ne Zaman Gidilir?

Çankırı, karavan, kamp, atlı ve yaya yürüyüşü, fotoğrafçılık, avcılık ve bisiklet gibi pek çok turizm çeşidine elverişli yaylaları, içmeleri ve zengin termal kaynakları ile şehir hayatından uzaklaşıp, doğayla baş başa kalmak için ideal bir şehirdir. Peki, Çankırı’ya ne zaman gidilir? Tüm bu özelliklerinin yanı sıra tarihi varlığıyla da dikkat çeken Çankırı’ya gitmek için en uygun dönem yaz ya da bahar sezonu olacaktır.

Zira kış aylarında oldukça soğuk olan şehirde rahatça gezmek, yaylalarında vakit geçirmek için daha ılık ve sıcak olan mevsimler tercih edilmelidir. Dolayısıyla ”Çankırı’ya ne zaman gidilir” sorusunun cevabı Mayıs ve Eylül arası olacaktır.

Çankırı’ya Nasıl Gidilir?

Ilgaz

Ulaşım açısından elverişli bir konumda yer alan Çankırı’ya karayolu üzerinden direkt; havayolu üzerinden aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür.

1. Havayolu ile Ulaşım

Çankırı’ya havayolu üzerinden seyahat edecek kişilerin, şehre en yakın havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı’nı tercih etmeleri gerekmektedir. Çankırı’yla arasında ortalama 110 km mesafe bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. Bu seferlerden yararlanarak önce Ankara’ya ulaşabilir, sonrasında ise Çankırı’ya aktarma yapabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Çankırı’ya Ulaşım

Ankara Esenboğa Havalimanı

Esenboğa’ya iniş yaptıktan sonra, havaalanında buluna araç kiralama firmalarından özel araç kiralayarak veya taksilere binerek Çankırı’ya direkt ulaşabilirsiniz. Son seçenek olarak, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) Çankırı’ya otobüslerle daha ekonomik şartlarla ulaşabilirsiniz. Esenboğa Havalimanı’ndan AŞTİ’ye ulaşmak için havaalanında bulunan HAVAŞ’ları kullanabilirsiniz.

HAVAŞ’ların havalimanından kalkış saatleri uçakların iniş saatlerine göre ayarlanmakta olup; AŞTİ’den haftanın yedi günü, yarım saatte bir hareket etmektedir. AŞTİ servis kalkış noktası: AŞTİ Otobüs Terminali Geliş, No: 129 ve 130 Kat Platformları

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bulunan araç kiralama firmaları:

 • ECO Oto Kiralama: 0(312) 398 21 63-Dış Hatlar Terminali mevkii
 • DİV Oto Kiralama: 0(312) 398 22 55-Dış Hatlar Terminali mevkii
 • Thrifty Araba Kiralama: 0(312) 398 24 54-Dış Hatlar Terminali mevkii
 • GARENTA: 0(312 999 50 14)-Dış Hatlar Terminali mevkii
 • Sixt: 0(312) 398 21 90-İç Hatlar Terminali mevkii
 • Avis: 0(312) 398 03 15-İç Hatlar Terminali mevkii
 • EUROPCAR: 0(312) 398 05 03-İç Hatlar Terminali mevkii
 • Almira Araç Kiralama: 444 2 256-İç Hatlar Terminali mevkii
 • HERTZ: 0(312) 398 05 35-İç Hatlar Terminali mevkii

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bulunan taksi durakları:

 • Esenboğa Taksi: 0(312) 398 00 00/Dahili 1258-0(312) 398 08 97 98

2. Karayolu ile Ulaşım

Çankırı‘nın ulaşım ağı iki anayola bağlı yollardan oluşuyor. E-80 üzerinde yer alan şehir 105 kilometrelik sınıra sahip. Özel araç veya seyahat firmalarını kullanarak Çankırı’ya ulaşmanız mümkün. İstanbul‘dan yola çıkanlar Gebze, Sakarya, Düzce, Bolu güzergahını takip ederek Çankırı tabelasını görebilir. Ankara’dan hareketle Pursaklar, Çubuk, Şabanözü, Eldivan, Maruf hattı izlenmeli. İzmir‘den ise Uşak, Afyon, Polatlı, Ankara bağlantısı kullanılarak Çankırı’ya gidebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Haftanın yedi günü, belirli saatlerde, İstanbul, Ankara, Kırıkkale, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kocaeli ve Karabük arasında karşılıklı seferler düzenlemektedir. Bu seferlerden yararlanarak Çankırı’ya şehirlerarası otobüs firmalarıyla ulaşabilirsiniz. Çankırı otobüs bileti ücretleri kat edilen mesafeye göre 30 ile 100 TL arasında değişmektedir.

Çankırı Otogarı

Çankırı Otogarı

Anadolu’nun küçük bir şehri olan Çankırı’da büyük ve gelişmiş bir otogara ihtiyaç duyulmadığı için oldukça küçük bir otogar bulunmaktadır. Çankırı Otogarı’nda yalnızca yerli firmalar hizmet vermekte olup; büyük firmalar henüz faaliyete başlamamıştır. Otogarda hizmet veren otobüs firmaları arasında ‘‘Safkar Safran, Çankırı Eser, Kargı Hakan Turizm, Çankırı Özlem, Çağdaş Güven Turizm, Avrupa Turizm ve Ortakent’’ gibi yerel firmalar yer almaktadır.

2011 yılında kurulmuş olan Çankırı Otogarı’nda yolcuların vakit geçirmesi için bürolar, bekleme salonu, bekleme peronları, dükkan/market, emanet odası ve 2 adet restoran bulunmaktadır.

Adres: Abdulhalik Renda Mahallesi, Bayramlar Sok. No:4, 18200 Çankırı Merkez/Çankırı

İletişim: 0(286) 212 5888

Çankırı Otogarı’ndan şehir merkezine ulaşım

Çankırı Otogarı’ndan şehir merkezine veya çevre il ve ilçelere; servislerle, belediye otobüsleriyle, taksilerle veya özel araçlarla ulaşabilirsiniz. Yolculuk ettiğiniz otobüslerin servisleri varsa eğer bu servisler vasıtasıyla gitmek istediğiniz yere ücretsiz olarak ulaşmanız mümkündür. Bunun dışında otogardan şehir merkezine hareket eden minibüs ve halk otobüslerini makul bir ücret karşılığında kullanabilirsiniz.

Çankırı Otogarı’nda bulunan taksi durakları:

 • Otogar Taksi: 0(376) 213 21 21

Çankırı Otogarı’nda bulunan araç kiralama firmaları:

 • İlkecan Rent A Car: Buğday Pazarı Mah. Atatürk Blv. 86 Çankırı Merkez/Çankırı-0(376) 213 04 72
 • Fatih Rent A Car: Abdulhalik Renda, Ankara Cd. 22 A, 18200 Çankırı Merkez/Çankırı-0(376) 213 10 22

Özel aracıyla seyahat etmeyi tercih edenler, aşağıdaki haritadan yararlanarak, bulundukları şehir ile Çankırı arasında ne kadar mesafe olduğunu öğrenebilirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.