Çankırı Seyahatinde Görülmesi Gereken 4 Etkileyici Yer

0
1132

İç Anadolu bölgesinin tarihi değeri yüksek olan illerinden biri de Çankırı’dır. Çankırı, tarih önceleri Paphlagonia’ya bağlı iken daha sonra Pontus devletine bağlanmıştır.

Neolitik Devirden (M.Ö.7000-5000) günümüze kadar yerleşim yeri olarak kalmayı başaran Çankırı, birçok medeniyete beşiklik etmiş bir yerleşim yeridir. Sırasıyla; Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini geçirdikten sonra günümüze ulaşan Çankırı’da farklı dönemlere ait tarihi kalıntıların bulunması, kentin geçmiş döneminin gizemini günümüze taşımayı başarıyor. Kentte görülmesi gereken birçok antik yer ve tarihi eser bulunmaktadır. Tabi bir de doğal güzellikleri…

Çankırı Müzesi

Çankırı seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yerin ilk sırasını Çankırı Müzesi alıyor. Müze 1930-38 yılları arasında kent bölgesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen buluntuların halkevi bahçesinde sergilenmesiyle müzecilik faaliyetinin atılmasına neden olmuş, 1972 yılına gelindiğinde 116 parçalık eserin de buraya getirilmesiyle modern bir müze haline dönüştürülmüştür. Aradan geçen zaman, 1976 yılına gelindiğinde halk evinin yıkılıp yeniden müze binası olarak inşa edilmesiyle birlikte daha modern bir müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Çankırı Müzesi

Cendere (Salman) Höyük

Çankırı-Kastamonu yolu üzerinde yer alan Cendere Köyü’ndeki Salman Höyük, Çankırı’da görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden biridir. Kaya mezarlarının yer aldığı bu yerde, insan eliyle yapılmış, mağara kiliseler ve tapınaklar yer almaktadır. Tam olarak hangi dönemlerden kaldığına dair bilgilerin bulunmadığı Cendere Höyüğü, görülesi gizemli noktalardan biridir.

Salman Höyük

Sakaeli Kaya Mezarları

Çankırı’nın gizemli tarihini günümüze taşıyan yerlerden biri de Orta ilçesine 7 km. uzaklıkta yer alan köyün sırtındaki dik yamaçta yer alan Sakaeli Kaya Mezarları’dır. Kaya Mezarlarının Roma ve Bizans döneminden kalma olduğu aktarılmaktadır. Aynı bölgede Devrez Çayı’nın akıntısı yönünde 3 km. mesafedeki Gelin Kayası mevkiinde yer alan peri bacaları da yine buradan görülebilecek doğal oluşumlardır. Tarih ve doğal oluşumlar arasında hoş bir gezinti yapmak için buraya gitmenizi öneriyoruz.

Sakaeli Kaya Mezarları

Tuz Mağarası

İlginç doğa oluşumlarına ilgi duyanlar için Çankırı’da önerilecek yerlerden biri de Tuz Mağarası’dır. İl merkezine 20 km. mesafede bulunan mağaranın Hititlerden kalma bir yer olduğu bildirilmektedir. Kaya tuzlarının işletilmesinde kullanılan mağarada oluşan tüneller, modern otoyollarını anımsatıyor. Bu yönüyle ve insan gücünün yarattığı etkileri görme amacıyla kesinlikle görülmesi gereken güzel yerlerden biridir.

Tuz Mağarası

Çankırı’ya nasıl gidilir?

Türkiye’nin dört bir yanından düzenlenen otobüs seferleriyle Çankırı’ya ulaşmak mümkündür. Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek en ucuz Çankırı otobüs bileti avantajlarını değerlendirerek keyifli bir seyahat yapabilirsiniz. Uzaktan gelenler için maalesef Çankırı’da havalimanı bulunmadığından dolayı biraz daha zahmetli bir yolculuk sonrasında ulaşılabildiğini söylemek gerekiyor. Kente en yakın havalimanı Ankara Esenboğa Havalimanı’dır. Ankara uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, şehre ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.