Canberra

Avustralya’nın başkenti Canberra, geniş caddeleri, düzenli bahçeleri ve parklarıyla örnek gösterilen şehirler arasındadır.

Okyanusya Kıtası’nın gözde şehirlerinden olan Canberra’yı ziyaret etmeden önce ‘’Canberra Gezilecek Yerler’’ yazımıza göz atabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız listemizin ilk sırasında;

Canberra Parlamento Binası

Canberra Parlamento Binası

1980’li yıllarda yapılmış olan en pahalı yapı olma özelliğini taşıyan Canberra Parlamento Binası , 1.1 milyar dolara yapılmış Avustralyanın en pahalı mimari yapıları arasındadır.

Farklı bölümlerin bulunduğu parlamento binasında kahverengi ve gold renkleri hakimdir. Günümüzde müze olarak kullanılan bu binayı ziyaret edebilir, ihtişamlı iç dizaynını görme şansını yakalayabilirsiniz.

Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya’da bulunana anıt, savaşlar sırasında hayatını kaybeden tüm askerler anısını yapılmıştır.102 binden fazla asker hatırasına yapılmış olan anıt içerisinde, düşman ülkelerde savaşan sadece bir komutanın heykeli bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin bulunduğu müze içerisinde aynı zamanda bir Türk askerin savaş esnasında sigarayla takas ettiği köstekli bir saatte sergilenmektedir.

Burley Griffin Gölü

Burley Griffin Gölü

Canberrada bulunana yapay göl, 1963 yılında oluşturulmuş Avustralya’nın popüler ziyaret noktalarından biridir. Tasarımcısının adını taşıyan Burley Griffin Gölü’nde yelkenle açılabilir, balık tutabilir ve kürek yarışmalarına katılabilirsiniz.

Çok açıdan halkın ziyaret ettiği göl düzgün peyzajıyla yürüyüş yapmak isteyenleri de kendine çekiyor.Şehrin merkezinde bulunana gölü ziyaret edebilir ve göl üzerinde düzenlenen etkinliklere dahil olabilirsiniz.

Avustralya Ulusal Galerisi

Avusturalya Ulusal Galerisi

1967 yılından beri faaliyet gösteren Avustralya Ulusal Galerisi, yaratıcı mimarisi ve farklı sergileriyle dikkat çekiyor. Bal mumu heykellerin sergilendiği müzedeki eserler, heykel denemeyecek kadar canlı bir görünüme sahip.166.000 eserin bulunduğu müzeyi en azından 1 saatinizi ayırarak tüm eserleri görmenizi öneriyoruz.

National Zoo & Aquarium

National Zoo & Aquarium

1990 yılından beri faaliyet gösteren hayvanat bahçesinde ilk olarak sadece akvaryum kısmı bulunmaktaydı. Sonrasında genişletilerek hayvanat bahçesinin de eklendiği parkta oldukça fazla canlı çeşitliliği bulunmaktadır.

1 milyon litrelik su kapasitesi olan akvaryum içerisinde 30’dan fazla su canlısı yaşamına devam etmektedir. Her geçen ün büyüyen hayvanat bahçesi içerisinde ki birbirinden güzel canlıları görmek için Canberra’da bulunan Canberra Ulusal Hayvanat Bahçesini ve akvaryumu ziyaret etmelisiniz.

Avustralya Botanik Bahçeleri

Avustralya Botanik Bahçeleri

1949 yılında faaliyete geçirilmiş olan bahçe, Okyanusya Kıtası’nın zengin bitki örtüsünü içerisinde barındırıyor. En canlı renklere sahip çiçeklerden, zehirli bitkilere, sarmaşıklardan, amazon ağaçlarına kadar birçok farklı türü görmek isterseniz Avustralya Botanik Bahçeleri’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Big Splash Waterpark

Big Splash Waterpark

Şehrin en eğlenceli noktalarından biride: Big Splash Waterpark. Canberra’nın sıcak havasından sıkıldığınızda birbirinden güzel su oyuncaklarının olduğu Waterpark’ı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Burgulu kaydıraklar, dalga havuzları, tırmanış duvarları ve su oyunlarından oluşan farklı bölmeleri bulunan parkta, sadece yüzmekle kalmayıp heyecanlı aktivitelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Telstra Kulesi

Telstra Kulesi

Belki gidip gezemezsiniz ancak şehri dolaşırken denk geleceğiniz yerlerden biride Telstra Kulesi. Bu kuleyi gördüğünüzde bilin ki şehrin en önemli simgelerinden biriyle karşı karşıyasınız. Şehrin en yüksek noktasında bulunan Telstra Kulesi’nin bulunduğu noktadan harika Canberra manzarasını seyredebilirsiniz.

Canberra Nara Barış Parkı

Canberra Nar Barış Parkı

Burley Griffin Gölü çevresinde bulunana Nara Barış Parkı, Japon kültürüne göre düzenlenmiş şirin küçük bir bahçe.

Parkta gezerken, Kasıga Feneri ve Yukimi Feneri gibi oldukça ağır olan iki adet taştan yapılmış olan Japon fenerine rastlayabilirsiniz. Piknik masalarının bulunduğu park içerisinde kısa bir gezintiden sonra dinlenmek için çardaklarda oturabilirsiniz.

Canberra Müzesi

Canberra Müzesi

1998 yılında açılmış olan müze, Canberra’nın en büyük sanat galerisi ve müzesidir. Birçok farklı sergiye ev sahipliği yapan müzeye girişler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Fotoğraf eserleri ve heykellerin bulunduğu Canberra Müzesi ve Galerisi’ni görmenizi öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.