Cagliari

İtalya’ya bağlı olan Sardinya Adası’nın başkenti ve en büyük şehri Cagliari,tarihi noktalılara ve gezilecek yerleriyle turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği şehirler arasında yer alıyor.Dilerseniz sizler için hazırladığımız ‘’Cagliari Gezilecek Yerleri’’ yazımızda şehrin görülmesi gereken noktalarına bir göz atalım.Listemizin ilk sırasında;

Bastione Sam Remy Kalesi

Bastione Sam Remy Kalesi

Cagliari’nin turistik noktalarından biri olan Saint Remy, şehrin koruması için 19.yüzyılda inşa edilmiştir.Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış yapı bir zamanlar Savoy Kraliyet ailesine ev sahipliği yapmıştır. Yüksek olmasının avantajını kullanıp manzara seyredebileceğiniz kaleyi Cagliari’ye gelirseniz kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Fil Kulesi

Fil Kulesi

Cagliari’nin oldukça tarihi bir bölge olduğunu söylemiştik. Tarihin tozlu sayfalarından çıkıp günümüze kadar gelmeyi başarmış bir diğer yapıysa Fil Kulesi. Kuleyi farklı kılan ayrıntıysa diğer kulelerden farklı olarak üzerinde fil heykellerinin olması.

Neden yapıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber, bu heykeller Kuzey İtalya’da gücü temsil ettiği için kullanılmış olabileceği ihtimal üzerinde duruluyor.

II Castello

II Castello

Caglıari’ye giden hemen herkesin ziyaret etti Castello, Caglıari’nin en turistik ilçesidir. Fil Kulesi Ve Saint Remy Kalesi’nin bulunduğu bu ilçe Başpiskopos Sarayı ve Santa Maria Katedrali gibi daha birçok tarihi noktaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Duomo Katedrali

Duomo Katedrali

Romanesk tarzda yapılmış olan katedralin tarihi 12.yüzyıla kadar dayanıyor. Katedral sahip olduğu heykeller ve barok tarz mimari sebebiyle oldukça şık bir görünüme sahiptir.

Cagliari’ye giderseniz dışı kadar iç dizaynıyla da ilgi gören Duomo Katedrali’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Cagliari Roma Tiyatrosu

Cagliari Roma Tiyatrosu

Cagliari’de Cammino yolu yakınında bulunan Roma Tiyatrosu,1.yüzyıldan kalma oldukça önemli tarihi eserlerden biridir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkartılmış olan yapıyı kendi başınıza ziyaret edebileceğiniz gibi turlara katılarak şehrin tarihi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önemli kısmı günümüze kadar hasar görmeden gelmeyi başarmış olan yapı içerisinde birçok konser ve etkinlik düzenlenmektedir. Şehrin en önemli tarihi yapılarından olan Cagliari Roma Tiyatrosu’nu görmeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.