Bursa’ya Ne Zaman Gidilir? | İklimi ve Doğal Yapısı

0
157

Marmara Bölgesinde bulunan Bursa, konum itibariyle, birçok ile çok yakın. Dolayısıyla şehre ulaşım da çok kolay oluyor. Peki, Bursa’ya ne zaman gidilir?

bursa şehir

#1 Bursa’ya Ne Zaman Gidilir?

” Bursa‘ya ne zaman gidilir? Hangi aylar sizler için en uygun aylardır?” gibi soruların cevaplarını araştırdık ve edindiğimiz bulguları sizler için hazırladık.

1.Bursa İklimi, Coğrafi Konumu ve Bitki Örtüsü

Bursa, hem Karadeniz hem de Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bursa’nın coğrafi olarak, denize bakan tarafı daha ılımanken; Uludağ tarafı ise daha sert bir iklime sahiptir. Ortalama olarak yılın 113 günü yağışlı geçiyor. Dolayısıyla, insanları zorlayacak derecede bir sıcak havadan ya da soğuk havadan bahsedemeyiz. ”Peki, Bursa’ya ne zaman gidilir?” Ilıman bir iklime sahip olan kente, yılın her mevsimi gidilebiliyor.

Bursa’da bitki örtüsü olarak her çeşit bitki, ağaç ve orman bulunuyor ve yıllardır ‘‘Yeşil Bursa’’ diye anılması bu sebepten kaynaklanıyor. Bursa topraklarının %43’ü ormanlardan, %44’ü tarlalardan, %5’i çayır ve meralardan oluşuyor. Bunun yanı sıra zeytinlik sahası da oldukça geniş.

Aylara göre Bursa’nın Popülerliği:

ay tablosu

2. Yılın En Sıcak Ayları: Temmuz – Eylül

Bursa’nın sıcaklık grafiğine bakıldığı zaman en sıcak ayı ortalama 22,3 derece ile Temmuz’dur; arkasından ise Eylül gelmektedir.

3. Yılın En Soğuk Ayları: Şubat – Mart

Yılın ortalamaya göre en soğuk olan ayları: Şubat ve Mart. Bazı yıllarda bu aylara Ocak da ekleniyor. Bu aylarda da yine çok fazla dondurucu bir havadan bahsedemeyiz.

4. Kış Mevsiminde Bursa

uludağ

Kış mevsimi içerisinde, Bursa denince akla ilk gelen, şüphesiz Uludağ Kayak Merkezi oluyor. Kışın çeşitli festivallerin de düzenlendiği Uludağda dilediğiniz gibi kayak yapıp, diğer kış sporları aktivitelerine de katılabilirsiniz. Ayrıca, yıl başı gecesi etkinlikleri gibi birçok özel kış gecelerini geçirmek için en uygun yerlerden biri olan Uludağ’ı Bursa’ya yolunuz düşerse es geçmeyin!

5. Yaz ve Bahar Mevsimlerinde Bursa

mudanya

Yaz ve bahar ayları için Bursa’da yapabileceğiniz birçok farklı alternatif bulunuyor. Yaz aylarında; sahil, deniz, plaj vb. için: Mudanya, Trilye, Eşkel, Kumyaka gibi yazlık alanlara gitme imkanı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bahar aylarında Bursa‘nın tarihi yerlerini, müzelerini, restoranlarını, kültürel aktiviteler barındıran birçok yerini ve doğal güzelliklerini görme şansı yakalayabilirsiniz.

PinSonuç olarak: Bursa’ya Ne zaman Gidilir? Sorusunun cevabı: Bursa her mevsim gidebileceğiniz harika bir şehir. Bursa’da yapılacak aktiviteler, gezip görülecek yerler için  diğer yazılarımıza bakabilir, rotanızı şekillendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.