Bursa’da Görülmesi Gereken 12 Yer

0
4255
Uludağ Kayak Merkezi

Bursa, 2016 Türkiye yaşanabilir şehirler arasında ilk sırada, dünyada ise 28. sırada yer almıştır. Bu nedenle hem ülkemiz hem de dünya adına önemli şehirlerden biridir.

Bursa‘nın sadece iskender kebabıyla meşhur olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapmış olan şehir, bu özelliğinden dolayı birçok Osmanlı eserine de ev sahipliği yapıyor.

Peki Bursa’ya gidince nereleri gezmeli diye düşünüyorsanız yazımızın devamına göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Ulu Cami

Bursa Ulu Cami
Bursa Ulu Cami

Hat sanatının en güzel örneklerini bulabileceğiniz Ulu Cami, tam anlamıyla hakkını vererek gezildiğinde yaklaşık 3 saatte gezilebilmektedir. Bursa gezinizde ziyaret etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir.

2. Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi, ülkemizin en önemli kayak ve kış turizmi merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ziyaretçilerine çok farklı eğlence alternatifleri sunan merkez, kış mevsiminde oldukça fazla tatilci tarafından ziyaret edilmektedir. Siz de Bilet Bayi ile biletinizi alarak güzel bir hafta sonu tatili için Uludağ Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz.

3. Gölyazı

Gölyazı
Gölyazı

Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı, oldukça eski tarihi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Fotoğrafçılar için muhteşem kareler yakalanabilecek köy, 700 yıllık olduğu tahmin edilen anıt ağacı ve gün batımındaki muhteşem manzarası ile Bursa’daki görülmeye değer yerlerden.

4. Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

6 katlı ve 65 metre yüksekliğinde olan Saat Kulesi kare bir yapıya sahiptir. En üst katında her bir tarafında birer saat bulunan kule görkemli mimarisiyle görenleri etkilemektedir.

5. Yeşil Türbe

Yeşil Türbe
Yeşil Türbe

Mehmet Çelebi tarafından Mimar Hacı İvaz Paşa’ya yaptırılan Yeşil Türbe, Yeşil Cami’nin karşısında bulunmaktadır. İsmini, kaplı olduğu çinilerin renginden almaktadır. İznik çiniciliğinin en güzel örneklerini bu türbede görmek mümkündür.

6. Koza Han

Koza Han
Koza Han

Koza Han, Bursa’da huzur bulunan mekanların başında gelmektedir. Kuş cıvıltıları, görkemli duvarları ve kedileriyle huzur veren bu mekanda, Türk kahvesi eşliğinde arkadaşlarınızla güzel bir sohbet edebilirsiniz.

7. Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü
Irgandı Köprüsü

Dünya’da sadece 4 adet bulunan 4 çarşılı köprü örneklerinden en eskisi olan Irgandı Köprüsü, Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinin sınırında bulunmaktadır. Manzarası ve tarihi dokusuyla muhteşem olan bu köprüyü mutlaka görmelisiniz.

8. Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi
Bursa Kent Müzesi

Şehrin tarihine tanıklık etmek için size muhteşem bir fırsat sunan müze, 3 kattan oluşmaktadır ve her katında Bursa’nın farklı özelliklerini keşfetme olanağı bulunmaktadır. Kullanılan modern yöntemlerle ziyaretçilerine farklı bir müze deneyimi yaşatan Bursa Kent Müzesi, şehri daha yakından tanımak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

9. Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü
Cumalıkızık Köyü

Kestane ve incir ağaçlarıyla bezeli Cumalıkızık Köyü’ndeki evler her mimara ilham kaynağı olmaktadır. 700 yıllık tarihiyle sokaklarında gezenlere unutulmaz anlar yaşama fırsatı sunuyor.

10. Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Yeşillikler içinde huzur dolu ve bol oksijenli zamanlar geçirmek isterseniz doğa harikası Suuçtu Şelalesi’ni es geçmemelisiniz.

11. Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı
Bursa Botanik Parkı

1998 yılında kullanıma açılan park bisiklet parkurları, yürüyüş yolları, dinlenme yerleri gibi bölümleriyle ziyaretçilerine doğayla iç içe anlar yaşatıyor. Bilimsel araştırmalara da açık olan parkta birçok bitki türünü görme şansı bulacaksınız.

12. Bursa Kalesi

Bursa Kalesi
Bursa Kalesi

Bursa’nın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Bursa Kalesi’nin günümüze ulaşan en önemli kısmı Saltanat Kapısı’dır. Milattan Önce Bithynialılar tarafından inşa edildiği düşünülen kale Bursa’nın tarihine tanıklık etmesiyle görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

Bursa, Türk tarihi açısından oldukça önemli bir konumda olması nedeniyle ülkemizin en başta görülmesi gereken yerlerinden biridir. Siz de Bilet Bayi‘den en hesaplı Bursa otobüs bileti ile hemen bu tarihi şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Otobüsle çok uzun olur derseniz uçak bileti seçeneklerini de inceleyerek size en uygun bileti satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.