Bursa’da Kesinlikle Gezilmesi Gereken 5 Yer

0
1821

Havaların da güzelleşmesiyle birlikte, kısa tatillerde Türkiye’nin güzel şehirlerini gezmek için seyahate çıkabilirsiniz. Bu kısa geziler hem öğrenmek hem yeni yerler görmek hem de eğlenmek için şahane fırsatlar oluyor. Tarihi zenginliğinden ve doğa güzelliklerinden dolayı Bursa, kısa gezi rotalarının ilk sıralarında yer alıyor. Bursa’da kesinlikle gezilmesi gereken 5 yeri sizler için derledik.

1-Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü, gelenekselliği elden bırakmayan, samimi ve sıcak yerliler sayesinden vazgeçilmez yerlerden biridir.
Cumalıkızık Köyü

Osmanlı döneminin, kırsal mimarisinin temel taşlarından biri olan Cumalıkızık Köyü, 700 yıllık bir tarihe dayanıyor. Tarihi dokusunun ve geleneksel yaşam biçiminin korunduğu köyde, bir kişinin ya da at arabasının geçeceği genişlikte sokakları, yan yana sıralanmış evler tamamlıyor. Turizme kucak açmış olan köy halkının bağışları ile 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait eşyalardan oluşan bir etnografya müzesi, köyün camisi ve hamamı da görülecek değerler arasındadır.

2-Gölyazı Köyü (Ağlayan Çınar)

Ağlayan Çınar, Bursa'nın güzel ve hüzünlü değerleri arasındadır.
Gölyazı Köyü (Ağlayan Çınar)

Doğa ile tarihin eşsiz buluşmasıyla ortaya çıkan Gölyazı Köyü, neredeyse 800 metre uzunluğunda olan antik surlar içerisindedir. Geleneksel mimarinin yaşadığı antik surlarda; kapılar ve kuleler bulunur. Bu huzur dolu bölgeye yakışır da bir aşk hikayesi bulunmakta. Anlatılan hikayeye göre; 700 yaşını aşmış bir çınar ağacı, kavuşamayan iki aşığın yasını tutar ve bugün hala onlar için ağlamaktadır. Ağlayan Çınar, ziyaretçilerine bu hüzünlü aşk hikayesinin duygusunu aktarıyor.

3-Uluabat Gölü

Uluabat Gölü, dünyaca tanınmış ve değer görülen bir gölümüzdür.
Uluabat Gölü

Şahane gün batımlarına, yuva olduğu 8 adacığa ve etrafında düzenlenen şenliklere şahit olacağınız Uluabat Gölü’nün en önemli özelliği; göçmen kuşların uğrak yeri olması. Göçmen kuşlara olan misafirperverliğinden dolayı, ekolojik dengenin sağlanmasında büyük rol oynayan Uluabat Gölü, RAMSAR tarafından koruma altına alınmıştır.

4-Tophane Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi, 1905 yılından beri ayaktadır.
Tophane Saat Kulesi

İnşa tarihi, Sultan Abdülaziz dönemine uzanan Tophane Saat Kulesi, neden ve ne zaman olduğu bilinmemekle birlikte ilk yapısı tamamen yıkılmıştır. Yapımına tekrardan başlanan ve 1905 yılında inşası tamamlanan kule; kesme taşlardan yapılmıştır. 33 metre yüksekliğinde ki kulenin üst katlarına, ahşap merdivenleri çıkarak ulaşabilirsiniz. Kulenin en üst kare yapısının her yüzünde saat bulunmaktadır. Saatlerin her birinin çapı, 90 santimetredir.

5-Kebapçı İskender

Kebapçı İskender, Bursa'nın meşhur iskender yemeğinde en çok tercih edilen ve ünlü yeridir.
Kebapçı İskender

 

Bursa’ya gelmişken, iskender yemeden olmaz tabi. Ama iskenderi, kuruluş yılı 1867’ye dayanan, Kebapçı İskender’den yemenizi tavsiye ediyoruz. Yiyenin tekrar gittiği, günün her saati kapısının önünde uzun bir kuyruk oluşturan, eşsiz lezzet Kebapçı İskender vazgeçilmezleriniz arasına girecek. Çalışanların, kalabalığa rağmen gelen müşterilere oldukça nazik ve ilgili davranıyorlar.

Bursa’nın şahane güzellikleriyle, doğasıyla ve enfes lezzetleri ile tanışmak için Bursa uçak bileti fırsatlarını kaçırmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.