Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

0
928

Marmara bölgesinin tarihi kentlerinden biri olan Bursa, kültürel değerleri, doğal güzellikleri, genişleyen sanayi alanlarıyla adından söz ettiren bir kenttir. “Yeşil Bursa” olarak adlandırılmasını kanıtlayacak sayısız güzellikleri vardır. Çevresinde yer alan şirin köyler, tarihi yerler ve daha fazlası, Bursa’yı görmeye değer hale getiriyor. Özellikle de İstanbul ve çevre illerde ikamet edenler için hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin sığınağıdır demek yerinde olacaktır. Bilet bayi farkıyla yakın yerlerde oturanlar Bursa otobüs bileti ayrıcalıklarından yararlanarak anlatacağımız Bursa çevresinde gezilecek 5 şirin yeri keşfetme fırsatı bulabilecekler.

Bursa Yolculuğunda Gezilecek 5 Şirin Yer

  1. Uludağ

“Bursa” denince ilk akla gelen yerlerden biridir Uludağ. Türkiye’de kış turizminin en önemli yeri olması da buranın kendine has bir güzelliğidir. Sadece yerli turistler değil, yabancı turistler de kış aylarında uçak bileti alarak Uludağ’da kış tatillerini değerlendiriyorlar. Burada ister günlük isterseniz de uzun süreli bir tatil yapabilirsiniz. Bölgede çok sayıda restoran ve otel konaklama ihtiyacınızı giderecektir.

Uludağ

  1. Cennet Kanyonu

Bursa’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Cennet Kanyonu, el değmemiş bakir güzelliği ile misafirlerini kendine hayran bırakmayı başarıyor. Aslında böylesine cennet gibi bir yerde yerleşimin bugüne kadar neden yapılmadığı akla takılmıyor değil, fakat Günece ve Yarhisar köyleri arasında yer alan Cennet Kanyonu’nun girişinde girdaplı gölün buraya gelen insanları yuttuğuna dair rivayetler halk arasında dolaşıyor. Belki de buna inanıldığı için bakir güzelliğini koruyabiliyor.

Cennet Kanyonu

  1. Gölyazı

Sakin ve dingin bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Ulubat Gölü kıyısında yer alan Gölyazı Köyü, kesinlikle tavsiye edilebilecek en güzel yerlerden biridir. Burası bir yarımadadır. Karaya bağlantısı incecik bir köprü ile sağlanmaktadır. Eski mimarisi bozulmayan tarihi Rum evleri ve diğer kalıntılar, kaçamağınıza renk katacak yönlerden olacaktır. biletbayi.com web sitesinden otobüs bileti alarak İstanbul ve çevresinden rahatlıkla bu şirin yarımadaya ulaşabilirsiniz.

Gölyazı

  1. Cumalıkızık

2014 yılında UNESCO’ya (dünya mirasları listesi) giren Cumalıkızık Köyü, Uludağ eteklerinde kurulu 5 kızık köyden biridir. Osmanlı mimarisini koruyan köy, özellikle de dizi çekimlerinin yapılmasından sonra çok daha popüler hale geldi. Emrah’ın baş rolde oynadığı “Kınalı Kar” dizisi de burada çekilmişti. Sokaklarında yürüdüğünüzde nostaljik bir tarih turu yapmakla birlikte, otantik görünüme hayranlığınızı da gizleyemeyeceksiniz. Cumalıkızık, Osmanlı döneminde, 1300’lü yıllarda kurulmuştur.

Cumalikızık

  1. İznik Gölü Bazilikası

Bursa çevresinde gezilecek 5 şirin yer önerimizin sonuncusu, İznik Gölü Bazilikası olacak. Burası, yaklaşık 1500 yıl önce bir yerleşim yeri idi. Tarihi kaynaklarda ve araştırmacıların verdikleri bilgilere göre, İznik Gölü Bazilikası, 740’lı yıllarda meydana gelen depremlerle sular altında kalmış. Bazilikanın keşfedilişi tamamen tesadüf eseri olmuş. Belediye çalışanlarının bölgede çalışma yaparken keşfettikleri yer, şimdilerde hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiş.

İznik Gölü Bazilikası

Bursa’da keyifli zamanlar geçirmek veya hafta sonlarınızı daha farklı bir atmosferde geçirmek için Bursa uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.