Burlington
Vermont'un gurme şehri: Burlington

ABD’nin soğuk şehirlerinden Burlington küçük ama sevimli ve huzur veren bir yer. Biz de bu kendine has şehrin yemek kültürünü merak ettik ve “Burlington’da ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevaplarını araştırdık. Böylece ortaya da güzel ve faydalı bir liste çıktı.

Burlington’da Ne Yenir? Ne İçilir?

ABD’nin bu sevimli şehri mutfağında doğal ürünleri kullanması ile biliniyor. Bu nedenle Burlington mutfağı içinde yediğiniz yemeklerin çoğunda çok taze ve çok lezzetli maddelerin kullanıldığından emin olabilirsiniz.

Şehirde doğal ürünlerle hazırlanmış bölgeye has yiyeceklerin yanı sıra ABD mutfağı için vazgeçilmez fast food tarzı yemekleri ve şehirdeki muhteşem restoranlarda dünya mutfağının seçkin örneklerini deneyimleme şansına da sahip olabiliyorsunuz.

Burlington’a geldiğinizde şehrin lezzetlerini kendi başınıza keşfe çıkabilirsiniz. Şehirde düzenlenen lezzet turları da birçok farklı lezzeti denemek için katılabileceğiniz etkinlikler arasında bulunuyor.

Peki şehirde mutlaka denenmesi gereken lezzetler hangileri? İşte sizler için hazırladığımız “Burlington’da ne yenir? Ne içilir?” konulu listemiz;

1. Dondurma

Ben&Jerry's
Ben&Jerry’s Burlington’da dondurma için mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri

Her ne kadar bolca kaloriye sahip olsa da kimsenin “hayır” diyemediği bir lezzet dondurma. Bu kadar lezzetli bir besine zaten “hayır” diyememeli insan bizce de 🙂 Burlington da dondurma konusunda şanslı şehirlerden biri. Özellikle Ben & Jerry onlarca çeşit dondurma ile kendinizi tam bir dondurma cennetinde hissetmenizi sağlıyor. Bu mekana uğrayın ve albenisi yüksek birçok dondurma arasından dilediğinizi deneyin.

2. Donut

donut
Enfes donutların tadına mutlaka bakmalısınız

Sıralamamız biraz ters oldu galiba 🙂 İlk önce tatlılardan başlamak her ne kadar garip olsa da siz buna aldırış etmeyin ve listemizdeki bütün lezzetleri umarsızca deneyin 🙂 ABD mutfaklarının yerel lezzetlerinden biri olan donut artık dünya çapında tanınan bir lezzet. Bu güzel atıştırmalık çörekler sade olarak tüketilebildiği gibi içi reçel dolgulu bir şekilde de tüketilebilmektedir. Tercihinizi yapın ve donut çılgınlığına kendinizi kaptırın.

3. Muhteşem Burgerler

Burger
Burger

Hamburgere bu kıtada rastlamamak neredeyse imkansız. Burlington mutfağı içindeki hamburgerleri özel kılan ise içinde kullanılan malzemelerin organik bir şekilde üretiliyor olması. Özellikle leziz hindi eti ve yeşilliklerle zenginleştirilmiş bir hamburger sizin için dünyanın en güzel yiyeceği olabilir.

4. Pizza

Pizza
Pizza

Bir pizzacıya girildiğinde en sinir bozucu şeylerden biri de menü içinden tercih yapamamak. Burlington’daki pizzacılar bu soruna el atarak iki farklı pizzayı birleştirmişler. Eğer siz de karar vermekte ve “Burlington’da ne yenir?” sorusunun cevabını bulmakta zorlanıyorsanız kesinlikle bu lezzetli ikiz pizzayı önerebiliriz. Dilerseniz daha pek çok farklı pizza türünü de bu şehirde deneyebilirsiniz.

5. Bubble Tea

Bubble Tea
Bubble Tea

Seveni çok olduğu kadar sevmeyeni de çok olan bu Uzak Doğu kültürüne ait bu içecek Burlington’da bolca tüketiliyor. Bildiğimiz çayın içine süt ve tapioca eklenerek oluşturulan içeceğin son zamanlarda çok farklı versiyonları da türemiş. Dilerseniz hem geleneksel halini hem de yeni versiyonları deneyebilir ve hangisinin daha başarılı olduğunu bize yorum kısmından yazabilirsiniz 😉

6. Krep

krep
Brunch keyfinin vazgeçilmezi: krep

Ülkede özellikle hafta sonlarının vazgeçilmez öğünlerinden olan “brunch”lar asla krepsiz olmaz. Hele bir de muzla taçlandırılmış bir krebe kimse hayır diyemez. Burlington’da geçirdiğiniz eğlenceli bir cuma gecesinin ardından cumartesi gününe en iyi şekilde başlamak istiyorsanız siz de Burlington yemekleri içinde kahvaltıya en çok yakışan şeylerden biri olan kreplerle güne “merhaba demelisiniz.

7. Buffalo Wings

Buffalo Wings
Buffalo Wings

Klasik lezzetlerden biri de bu kızarmış tavuk kanatları. Özel sosla marine edilerek pişirilen bu eşsiz tavuk kanatları içeceğinizin yanında muhteşem bir atıştırmalık olabilir. Aynı zamanda başlı başına bir öğün olarak değerlendirebileceğiniz bu lezzetin zihninizde bıraktığı muhteşem tat imgelemi uzun süre sizi etkisi altına alacak.

8. Barbekü

barbekü Burlington
Barbeküde pişen etin lezzeti bir başka olur

“Burlington’da ne yenir?” diye merak ediyorsanız bu listede kesinlikle olması gereken şeylerden birinin barbeküde pişirilmiş et olduğunu söylemeliyiz. Domuz etinin de yoğun olarak yapıldığı şehirde sığır eti de tercih edilebilecek et türleri arasında bulunuyor. Şehirdeki barbeküde etler genellikle az pişmiş bir şekilde hazırlanıyor. Eğer etinizin daha fazla pişmesini istiyorsanız bunu çok iyi bir şekilde izah etmenizi tavsiye ediyoruz; zira kömüre dönmüş bir etle göz göze gelebilirsiniz 🙂

9. Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri
Deniz ürünleri sevenlere..

Burlington mutfağı içinde deniz mahsulleri de önemli bir yer kaplıyor. Şehirde bulunan restoranlarda birbirinden lezzetli deniz ürünleri deneme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bir de yanında güzel bir şarap isterseniz yemeğin lezzetini kesinlikle ikiye katlayabilirsiniz.

10. Bira

Bira
Bira Burlington’da günlük yaşamın bir parçası

Ülkemizde de en çok tüketilen alkollü içeceklerin başında gelen bira Burlington yemek kültürü içinde kök salmış bir içecek türü. Alkol oranının düşük olması nedeniyle çok daha kolay bir şekilde tüketilebilen bira birçok ana yemeğin yanında çok iyi gitmektedir. Bölgede doğal yaşamın yansıması olarak doğal bir şekilde hazırlanan biralar ise size eşsiz bir bira deneyimi sunuyor.

11. Şarap

Şarap
Şarap

Peki “Burlington’da ne içilir?” diye merak ediyor musunuz? O halde hemen en popüler cevaplardan birini söyleyelim: “Şarap”. Şehrin elma şarabı hayli meşhur. Bunda şehirde muhteşem elmaların yetiştirilmesi elbette ana sebep.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.