Burgazada’da Gezmeniz Gereken 8 Keyifli Rota

İstanbul’un kaçış rotası Adalar sahip olduğu doğası ve tarihi ile fırsat buldukça gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burgazada da İstanbul’daki Adalar’ın üçüncü büyüğü olarak en fazla ziyaret edilen adalardan biri. Yazımızda sizler için Burgazada’da görülmesi gereken yerler hakkında bir liste hazırladık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan “Burgazada’da Gezmeniz Gereken 8 Keyifli Rota” listemizle sizi baş başa bırakalım…

1. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Eğer elinize kağıt kalem alıp Burgazada gezilecek yerler listesi oluşturacaksınız bu listenin ilk sıralarına mutlaka Sait Fait Abasıyanık Müzesi’ni eklemeniz gerekecek. Edebiyat dünyamızın en önemli hikayecilerinden olan Sait Faik Abasıyanık’ın uzun yıllar Burgazada’da yaşadığı ev onun vasiyeti üzerine 1959 yılında müze olarak açılmıştır. Müzeyi ziyaret edenler sanatçıya ait pek çok kişisel eşya, doküman vs. görme fırsatını yakalıyor.

2. Aya Yani Kilisesi

Aya Yani Kilisesi

Burgazada’nın en fotojenik yapılarından olan Aya Yani Kilisesi günümüzde hala ibadete açık. Yapı yıllar içinde deprem vs. gibi sebeplerle pek çok kez onarılmış. En son 1899 yılında gerçekleştirilen bakım çalışmaları ile bugünkü haline kavuşan İbadethane “Ayios İoannes Prodromos” ismiyle de anılıyor.

3.Hristos Manastırı

hristos manastırı

Burgazada’nın her noktası manzara, her noktası tarih kokuyor. Hristos Manastırı ise her ikisini de ziyaretçilerine sunmayı başarıyor. 865 senesinden bu yana ayakta duran tarihi manastırda arkeolojik izlerin peşinden giderken masmavi deniz manzarasının tadını da çıkarma fırsatını yakalıyorsunuz.

4. Burgazada Kalpazankaya

Burgazada Kalpazankaya

Daha önce sahte para basıldığı için bu isimle anılan adanın bu bölgesi en sık ziyaret edilen noktalar arasında bulunuyor. İnsanları buraya çeken en önemli şey ise gün batımlarının buradan harika bir manzara oluşturuyor olması. Siz de iskeleden yarım saatlik mesafedeki Kalpazankaya’ya gidin ve bu eşsiz manzaranın tadını çıkarın.

5. Madam Martha Koyu

Madam Martha Koyu

Gençlerin kamp yapmak için de değerlendirdiği bu etkileyici yer Burgazada’da gezmeniz gereken 8 keyifli rota listemizdeki yerini alıyor. “Halikya Plajı” olarak bilinen Madam Martha Koyu benzersiz güzelliği ve sahip olduğu hüzünlü hikaye ile adanın denize girilebilecek en güzel yerlerinden biri. Söylenene göre ülkemizin ilk balerinlerinden biri olan Mısır isimli Martha bu koydan sürekli denize giriyormuş. 80’li yıllarda kendisiyle ilgili söylentilerden bunalan Martha’nın ardında bir not bırakarak bu koyda intihar ettiği rivayet ediliyor. İntiharın ardından koyun Martha ismiyle anılmasına karar verilmiş.

6. Bayrak Tepe

Bayrak Tepe

Amaç manzara seyretmek ise Bayrak Tepe Burgazada’da bunu layıkıyla yerine getiren en önemli yerlerin başında geliyor. Tepeye gelerek hem Burgazada’nın eşsiz manzarasını hem de diğer adaların muhteşem silüetini seyredebilir, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

7. Süt Koyu

süt koyu

Burgazada’da denize girilebilecek yerler arasında en bakir olanlarının başında Süt Koyu geliyor. Hazır Burgazada’ya gelmişken biraz da deniz sefası yapmak istiyorsanız sakin ve keyifli Süt Koyu’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

8. Burgazada Camii

Burgazada Camiibu

“Burgazada’da gezmeniz gereken 8 keyifli rota” listemize son olarak Burgazada Camii’yi almaya karar verdik. 1954 yılında İstanbul’un fethinin 500. yılında inşa edilen ibadethane adadaki tek cami olma özelliği taşıyor.

Burgazada Ulaşım Bilgileri

Öncelikle Burgazada’nın konumunu paylaşmamızda fayda olacağını düşünüyoruz. Eğer “Burgazada nerede?” diye merak ediyorsanız İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı bu adanın konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi de gelelim “Burgazada’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabına… Burgazada’ya gitmek için Beşiktaş, Bostancı, Kadıköy gibi pek çok noktadan kalkan vapur seferlerini değerlendirebilirsiniz. Mavi Marmara’nın Bostancı kalkışlı seferleri hakkındaki detaylar için burayı, Şehir Hatları’nın Adalar seferleri hakkındaki detaylar için ise burayı tıklayabilirsiniz. Firmaların sitelerini inceleyerek bulunduğunuz yerden en yakın seferi düzenleyen firmadan biletinizi alarak seyahatinizi planlayabilirsiniz. Vapur yolculuğunun da yaklaşık olarak 1 saat süreceğini belirtelim 😉

Bu arada sizler de adada görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yorum kısmından bizlerle paylaşarak “Burgazada’da gezmeniz gereken 8 keyifli rota” listemize katkıda bulunabilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.